Eden Alene reprezentantką etiopskiej społeczności na Eurowizji! • Gdzie oglądać Sanremo 2020? • Coraz mniej niewiadomych w sezonie preselekcyjnym

Młodziutka Eden Alene, wokalistka o etiopskich korzeniach wygrała „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” 🇮🇱 i została reprezentantką Izraela w Rotterdamie. Utwór, jaki zaśpiewa na Eurowizji wybrany zostanie 3 marca podczas preselekcji „HaShir HaBa L’Eurovizion”. Ostatnim wokalistą etiopskiego pochodzenia 🇪🇹, który pojawił się na Eurowizji był Vahe Tilbian, który w 2015 wszedł w skład formacji Genealogy z Armenii. Warto podkreślić, że etiopscy Żydzi stanowią 1,75% populacji Izraela, a w tym kraju mieszka ich ok. 125,5 tys. (wg danych z 2011 roku). Dla Eden nie jest to pierwszy sukces w programie typu talent-show, dwa lata temu wygrała lokalną wersję „X Factora”. Jak informuje „Times of Israel”, wokalistka występowała w chórze żydowsko-arabskim w Yale University by promować wspólne istnienie dwóch narodów, respektuje szabat tylko wtedy gdy jest u mamy w domu, a poprzez swoją obecność w show-biznesie liczy na większy szacunek do społeczności etiopskiej zamieszkującej Izrael.

🇮🇱 Eurowizja 2020: Eden Alene w drodze do Rotterdamu

Swoją drogę do zwycięstwa w 7. edycji „Rising Star” rozpoczęła w odcinku castingowym emitowanym 23 listopada. Wykonała wtedy „Alive” z repertuaru Sia i dostała poparcie czterech z pięciu jurorów (na „nie” był Amdursky). Z wynikiem 87% przeszła dalej. Ponownie widzowie zobaczyli ją w odcinku z 28 grudnia, gdzie zaśpiewała „Fallin” Alicii Keys i awansowała z wynikiem 100% (poparcie wszystkich jurorów). W rundzie Top20 wystąpiła 4 stycznia z utworem „Power” grupy Little Mix. Wszyscy jurorzy byli na „tak”, a w głosowaniu aplikacyjnym zdobyła 86% głosów i bilet do kolejnej rundy. W kolejnym etapie sparowano ją z Moran Aharoni – wokalistki wspólnie wykonały „A Natural Woman” i przeszły dalej (wynik: 92%). Po raz pierwszy Eden zaprezentowała się w nieangielskim repertuarze 16 stycznia – zaśpiewała „Iloo yakholti” – efekt to poparcie całej komisji i 86%. 19 stycznia wykonała „Locked out of Heaven” Bruno Marsa i wypadła znakomicie – 91%. W odcinku specjalnym poświęconym twórczości Idana Raichela postawiła na „Shoshanim atzuvot” co skończyło się wynikiem 89% – najlepszym w tej rundzie. Ma też na koncie akcent eurowizyjny – 26 stycznia wykonała „Fuego” i po raz pierwszy od castingu nie dostała wszystkich głosów jurorów. Otrzymała 79% co ją uratowało i pozwoliło przejść do ćwierćfinału. Tam zaśpiewała utwór „Yehefa” i znów nie spodobała się Amdursky’emu, a w głosowaniu zdobyła jedynie 78%. Przeszła jednak do półfinału, gdzie wykonała „Hayi shketa” wypadając…fatalnie. Tylko dwóch jurorów było na „tak” i był to najsłabszy wynik w tej rundzie. Otrzymała jedynie 64% głosów, ale już w drugim etapie półfinału za „Listen” dostała 2. miejsce u jury i pierwsze u widzów co pozwoliło jej wejść do finału. W finale wykonała „Where have you been” i nic nie świadczyło o tym, że może wygrać. Amdursky znów był na „nie”, a w typowaniu przez aplikację miała 66%, co było drugim najsłabszym wynikiem. Do superfinału weszła z ostatniego możliwego miejsca, ale podniosła się – zachwyciła widzów i jurorów świetnym wykonaniem „Halo” Beyonce dzięki czemu wygrała głosowanie komisji, zdobywając 110 punktów (w tym 12 punktów od czterech jurorów). Po dodaniu głosów widzów okazało się, że wygrała z ogromną przewagą – zyskała aż 150 punktów od publiczności. Łącznie zwyciężyła z 260 punktami, drugie miejsce miała Ella-Lee Lahav (182 punkty), a trzecie Orr Amrami-Brockman (158 punktów).

🇮🇹 Sanremo 2020: Więcej linków do streamu online

Trwa festiwal Sanremo 2020, a dziś wieczorem „Seconda serata” z udziałem kolejnych dwunastu wykonawców, którzy premierowo zaśpiewają swoje utwory. Wystąpią dziś m.in. Francesco Gabbani (ESC 2017), Elettra Lamborghini, grupa Pinguini Tattici Nucleari, Tosca czy Michele Zarrillo. Po wszystkich występach poznamy cząstkowe wyniki jury demoskopowego (będą trzy kategorie – najlepsi, średni i najsłabsi) co ma określić kto może mieć największe szanse na wygraną. Poza kandydatami do Grand Prix na scenie zaprezentują się też wykonawcy z kategorii „Nuove proposte”, którzy nie biorą udziału w walce o Eurowizję. Wśród gości specjalnych ponownie pojawi się Tiziano Ferro, a będą też m.in. Ricchi e Poveri (ESC 1978), Rosario Fiorello czy Gigi D’Alessio. Po drugiej nocy Sanremo wszystkie festiwalowe utwory będą już znane. Widowisko rusza o 20:40 i potrwa 245 minuty. Transmisja internetowa dostępna będzie za pośrednictwem oficjalnego streamu RAI, ale też poprzez albańską stację RTSH Muzike, rumuńskie TVR, czy streamy nieoficjalne na YouTube lub TUTAJ. Dostępne są też kulisy Sanremo na żywo poprzez transmisję YouTube telewizji RAI. Dla tych co przegapią, występy festiwalowe dostępne będą na TYM kanale YouTube.

Dziś opublikowane zostaną piosenki z preselekcji „Depi Evratesil” w Armenii 🇦🇲. Znaleźć je będzie można na TYM kanale YouTube telewizji ARMTV. Finał konkursu zaplanowano na 15 lutego. W czwartek natomiast telewizja RTS 🇷🇸 ma udostępnić 24 utwory z półfinałów „Beoviziji 2020”. Półfinały i finał odbędą się na przełomie lutego i marca. Na 10 lutego telewizja rumuńska 🇷🇴 zaplanowała ogłoszenie reprezentanta kraju, który po raz pierwszy w historii wybrany będzie wewnętrznie, a nie poprzez preselekcje narodowe. Utwory, które zostaną dla tej osoby napisane zostaną opublikowane 21 lutego, a finał narodowy odbędzie się 1 marca. Tak naprawdę wiemy już prawie wszystko o tegorocznym sezonie preselekcyjnym! Do pełni szczęścia brakuje nam utworów z preselekcji chorwackich 🇭🇷 (zapewne w drugiej połowie miesiąca stacja HRT udostępni fragmenty piosenek), całych piosenek ze Słowenii 🇸🇮, kolejnych utworów ze Szwecji 🇸🇪 i polskich propozycji 🇵🇱, które premierowo wykonane zostaną przez finalistów „Szansy na Sukces” 23 lutego w TVP2.

Aktualizowany terminarz sezonu preselekcyjnego dostępny jest TUTAJ

Weź udział w głosowaniu internautów w szóstej (styczniowej) edycji konkursu polskiej piosenki „Holfestivalen”! Zdecyduj o losie 20 wykonawców i wybierz swoich faworytów! Pełna playlista dostępna jest poniżej. Głosować można poprzez formularz na dole strony lub na specjalnej witrynie poświęconej konkursowi!

https://www.youtube.com/watch?list=PLZE_obPGIYEqHvNkQjEa0EDkPlzO_3CLh&v=TyDCWzFV6KQ

Źródło: Times of Israel, Wikipedia, MAKO.co.il, RAI, ARMTV, RTS, TVR, inf. własne, fot.: @the nextstarisrael

%d blogerów lubi to: