Benny z Czech, Stefania z Grecji! • Kasia Dereń chwalona przez polskie media • Jakie utwory usłyszymy w „Szansie na Sukces” w niedzielę? • We wtorek rusza Sanremo! Gdzie oglądać i ile to potrwa?

Zdecydowanym plusem preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” 🇵🇱 jest fakt, że zwycięzca odcinka (półfinału) otrzymuje należną uwagę polskich mediów, które od wczoraj chwalą utalentowaną Kasię Dereń – wokalistka brawurowo wygrała odcinek „Szansy” z ABBĄ i wystartuje w finale preselekcji 23 lutego z energicznym utworem po angielsku. Polskie portale przedstawiają biografię i osiągnięcia muzyczne Kasi, a wielu fanów trzyma za nią kciuki i cieszy się z wygranej w niedzielę. W ankiecie na stronie Radia Zet aż 67% uważa, że Kasia powinna reprezentować Polskę w Rotterdamie, przeciwnego zdania jest 29% ankietowanych. „Talent wokalny Kasi zdecydowanie broni się sam. Co więcej, dziewczyna ma na swoim koncie już spore sukcesy” – przypomina Eska.pl. „Doświadczona wokalistka wygrała odcinek z piosenkami zespołu ABBA, fenomenalnie wykonując jeden z największych przebojów grupy, „Mamma Mia” – informuje Gala.pl . „Kasia Dereń zaśpiewała piosenkę „Mamma Mia”. Porwała nie tylko jury, ale i publiczność. Wokal Dereń zachwycił wszystkich” – czytamy na Plotek.pl. O sukcesie Kasi informowały wczoraj także czołowe portale eurowizyjne w Europie. Portal Eurowizja.org opublikował wczoraj obszerny video-wywiad z wokalistką, który znajdziecie poniżej:

🇵🇱 Szansa na Sukces: W niedzielę hity eurowizyjne

Już w niedzielę kolejne emocje i najbardziej kontrowersyjny, pod kątem repertuaru odcinek „Szansy na Sukces”. Wybrane hity eurowizyjne spotkały się z silną krytyką fanów konkursu – uważają oni, że utwory zostały wskazane w taki sposób, że ich wylosowanie może pogrzebać szanse wielu dobrych wokalistów, a takich w II odcinku nie zabraknie. Najbardziej zastanawiające jest wskazanie piosenki „Dschinghis Khan” reprezentującej w 1979 Niemcy Zachodnie. Napisana m.in. przez Ralpha Siegela piosenka, zdaniem wielu fanów, nie nadaje się do konkursu wokalnego, a już teraz trzymane są kciuki za Weronikę Curyło, która ten utwór musiała zaśpiewać by dostać się do finału „Szansy”. Z kolei uznawana za faworytkę Alicja Szemplińska trafiła na „To nie ja” Edyty Górniak, w którym zdecydowanie pokaże siłę swojego głosu. Po I odcinku „Szansy na Sukces” i sytuacji, w której Artur Orzech zaprasza Michała Szpaka do pociągnięcia ostatniej szarfy wielu widzów zaczęło podejrzewać, że w programie losowo wybierane piosenki są tak naprawdę wcześniej ustawione przez produkcję. Pełna lista startowa II odcinka wraz z piosenkami dostępna jest TUTAJ.

🇨🇿 Eurowizja 2020: Kim jest reprezentant Czech?

32-letni Ben da Silva Cristóvão (Benny Cristo) wygrał preselekcje czeskie i będzie reprezentantem naszych sąsiadów w Rotterdamie. Urodził się w Pilźnie, jego matka pochodzi z Czech, a biologiczny ojciec z Angoli. W 2009 roku zajął 7. miejsce w Česko Slovenská Superstar (lokalna wersja „Idola”), a w 2013 jego singiel „Bomby” dotarł do 15. miejsca na liście „Singles Digital Top 50 CZ”, będąc też notowanym w Słowacji (i to na 7. miejscu). „Sweet Chilli” z 2014 dotarło w Czechach do 7. miejsca, a największym hitem było „ASIO” z 2016 – 1. miejsce w notowaniach Czech i Słowacji. Na szczyty list przebojów Benny dotarł też z „Posledni” (2017), „Padam” (2018) i „Aleiaio” (2019). W 2015 roku dał koncert w Forum Karlin, na który bilety bardzo szybko się wyprzedały. W 2017 zdecydował się odejść od fizycznego wydania swojego nowego albumu, a w zamian za to fani mogli kupić koszulki z kodem QR i po zeskanowaniu pobrać muzykę wokalisty. W tym samym roku część koncertowych występów piosenkarza można było obejrzeć w trójwymiarze za pomocą specjalnych okularów. Ma na swoim koncie nie tylko muzyczną aktywność – w 2013 roku uczestniczył w projekcie obywatelskim „Nikagda” nawołującym do pójścia na wybory i straszącym Czechów powrotem komunistów z Rosji. W 2016 roku odmówił osobistego odebrania nagrody „Czeskiego Słowika”, bo nie chciał przebywać w tej samej sali co słynący z ksenofobicznych wypowiedzi zespół Ortel. Angażuje się też w projekty społeczne, odwiedzał szkoły by mówić uczniom o pułapkach internetu. Śpiewa po czesku i angielsku, a popularnością cieszy się nie tylko w Czechach, ale też na Słowacji. Jego profile w mediach społecznościowych są tak oblegane, że kwalifikuje się dzięki temu do czołówki czeskich artystów. Ma nie tylko talent i sławę, ale też dobry wygląd, którym lubi się chwalić. Jest aktywnym sportowcem, uprawia brazylijskie jiu-jitsu, zdobywał medale (m.in. na Mistrzostwach Azji czy imprezach europejskich).

🇨🇿 Eurowizja 2020: Benny wygrywa preselekcje w Czechach

Jego utwór „Kemama” napisali razem z nim Osama Verse-Atile, Charles Sarpong i Rudy Ray. W preselekcjach narodowych zdobył (spodziewanie) 12 punktów w głosowaniu internautów oraz drugie miejsce u jurorów międzynarodowych. W skład komisji weszli byli reprezentanci eurowizyjni, w tym m.in. Kasia Moś (12 punktów dała grupie We All Poop), Kristian Kostov, Sebastian Rejman, Michela Pace, trio KEiiNO czy duet Zalagasper. Komisja najwyżej oceniła „White & Black Holes” Barbory Mochowej, która jednak w głosowaniu internautów była…ostatnia i ostatecznie zajęła 3. miejsce. Podobnie było zresztą rok temu, gdy wokalistka wygrała u jurorów, ale z powodu niskiej oceny internautów zdobyła jedynie najniższe miejsce na podium. W tym roku 2. miejsce przypadło duetowi Elis Mraz i rapera Cis T – ich „Wanna be like” miało 8 punktów od jury i 10 od internautów. Na ostatnim miejscu znalazła się Pam Rabbit. Wyniki preselekcji spotkały się z bardzo krytycznymi komentarzami wśród wielu polskich fanów Eurowizji, którzy jednak z zapałem śledzili prezentację wyników zrealizowaną w jednym z praskich klubów jazzowych. Transmisję z tego wydarzenia dostarczono poprzez Facebooka.

🇮🇹 Sanremo 2020: Festiwal rusza! Kto wystąpi we wtorek?

We wtorek „Prima serata” w ramach włoskiego festiwalu Sanremo 2020, który ma dodatkowo wyłonić reprezentanta kraju na Eurowizję. Pierwszej nocy dwunastu finalistów premierowo wykona swoje utwory, które poddane zostaną głosowaniu m.in. tzw. jury demoskopowego, czyli badającego poglądy i nastroje społeczeństwa. Głosy tej komisji stanowią 30% całego wyniku Sanremo (pozostałe części składowe do dziennikarze i widzowie), a dzięki cząstkowym wynikom dowiemy się którzy wykonawcy mają największe szanse na wygraną. We wtorek zaśpiewają m.in. Elodie, Raphael Gualazzi (ESC 2011), Riki, Rita Pavone czy Alberto Urso. Dodatkowo wystąpią też wykonawcy z kategorii „Nuove Proposte”, którzy w tym roku nie są brani pod uwagę w kwestii wyjazdu na Eurowizję. Gośćmi specjalnymi mają być Tiziano Ferro czy Al Bano i Romina Power (duet dwukrotnie reprezentował Włochy na ESC – w 1976 i w 1985, zawsze zajmując 7. miejsce). Festiwal transmitowany będzie na kanale Rai Uno i w Internecie od 20:40. Pierwszy wieczór potrwa jedynie 245 minut (ponad 4 godziny). 

Ostatnie grono półfinalistów selekcji norweskich 🇳🇴 zostało już przedstawione internautom. W rundzie poświęconej Norwegii Północnej o finał walczą Elin Kaven (wokalistka lapońska)  & The Woods z piosenką napisaną m.in. przez siostry Persson ze Szwecji, Jenny Jenssen (dotarła do finału selekcji 2007 z „Vil du ha svar”), Kevin Boine i Liza Vassilieva. Utwory dostępne są TUTAJ. 54-letni Jan Johansen 🇸🇪 wykona utwór „Miraklernas tid” w II półfinale Melodifestivalen 2020 po tym, jak Thorsten Flick został zdyskwalifikowany. Jan reprezentował już Szwecję na Eurowizji w 1995 roku, gdzie za „Se pa mig” zajął 3. miejsce. Dostał wtedy 10 punktów od polskiego jury. Piosenki startujące w drugim półfinale preselekcji szwedzkich opublikowane zostaną (we fragmentach) w czwartek o 13:00. 17-letnia Stefania Liberakakis 🇬🇷 została dziś oficjalnie reprezentantką Grecji w Rotterdamie. Urodzona w holenderskim Utrechcie wokalistka została wybrana wewnętrznie przez komitet telewizji ERT, a o tej decyzji wiedzieliśmy już w sumie od dawna. Fani znają Stefanię z udziału w Eurowizji Junior 2016, gdzie reprezentowała Holandię w formacji Kisses. Teraz samodzielnie zaśpiewa dla Grecji, a jej utwór to „SUPERG!RL” skomponowany przez Dimitrisa Kontopoulosa i Arcade do tekstu Sharon Vaughn. Na razie nie jest znana data premiery utworu. Tymczasem telewizja słoweńska 🇸🇮 opublikowała fragmenty piosenek finałowych w preselekcjach „EMA 2020”. Do odsłuchu poniżej:

Źródło: Radio Zet, Gala, Viva, Plotek, Eska, przegląd polskich mediów, TVP, Facebook, inf. własne, Wikipedia, ESCZ, RAI, NRK, Eurovoix, RTV SLO, fot.: @bennycristo

 

%d blogerów lubi to: