Elis Mraz faworytką do zwycięstwa w ESCZ! Wyniki w poniedziałek! • Znamy finalistów talent-shows na Malcie i w Izraelu • Ad hoc zmiany w Szwecji i na Litwie

Znamy finalistów na Malcie 🇲🇹! W niedzielnym półfinale odbyły się dwie rundy głosowania, a jurorzy nie mieli już żadnego wpływu na wynik. W pierwszej rundzie telewidzowie zdecydowali, że z programem pożegna się duet Yazmin & James. Wokaliści zaśpiewali „Fever” i ostatecznie zajęli w „X Factor 2” szóste miejsce. Po pierwszej eliminacji piątka pozostałych wykonawców wykonała utwory z serii „Jukebox”. Tak jak rok temu „Euphoria” pogrzebała szanse Mayi Buskili w Izraelu, tak teraz okazała się pocałunkiem śmierci dla duetu Bloodline, który zdaniem widzów wypadł najsłabiej i został wyeliminowany zajmując w programie 5. miejsce. Oznacza to, że w finale mamy trzech solistów i jeden zespół. O wyjazd do Rotterdamu powalczą Kyle Cutajar (jedyny mężczyzna, który wciąż walczy o wygraną), Destiny Chukuneyere, Justine Shorfid oraz zespół F.A.I.T.H. Tak naprawdę ciężko jest spodziewać się innego wyniku niż ten, w którym program wygra Destiny, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015. Wokalistka jest faworytką od samego początku. Jej triumf będziemy mogli obserwować na żywo już w niedzielę 9 lutego od 21:00 na TVM.

🇮🇱  Rising Star: Kto z Izraela na Eurowizję?

Znamy także finalistów „Rising Star” w Izraelu. Po serii niezwykle skomplikowanych eliminacji ostatecznie w końcowej rywalizacji zobaczymy Eden Alene, Ellę-Lee Lahav, Gayę Shaki oraz Ora Amrami-Brockmana. Na poziomie półfinałów odpadli Ohad Shragai, Lali Kolishkin, Moran Aharoni oraz Raviv Kaner. Kto jest faworytem? Ciężko potiwedzieć. W pierwszym półfinale jurorzy najwyżej ocenili Ellę-Lee (64 punkty, ale w televotingu najlepiej poradziła sobie Eden. Ostatecznie panie weszły do finału zdobywając tyle samo punktów (po 84). W drugim półfinale zarówno głosowanie komisji jak i widzów wygrał Or, co oznacza, że do finału wszedł z 86 punktami. Najsłabiej wypadła Gaya, która miała 2. miejsce u jury, ale trzecie (ostatnie) u widzów i zdobyła jedynie 78 punktów. Wszystko jeszcze może się zdarzyć. W finałowej rundzie czwórka kandydatów wykona kolejne covery, a jurorzy zdecydują, kto powinien odpaść. Superfinałowa trójka zaśpiewa potem ponownie, a ich losie zadecydują jurorzy i widzowie. Wielki finał odbędzie się już we wtorek.

🇨🇿 ESCZ: Oto faworyt preselekcji czeskich!

W poniedziałek odbędzie się oficjalna prezentacja wyników głosowania jury i internautów w preselekcjach czeskich ESCZ. O bilet do Rotterdamu walczy siedmiu kandydatów. Rok temu typowania jurorów i internautów nie był zgodne, więc zobaczymy, czy w tym roku pojawi się jednomyślność. Według graczy „Bet & Win 3” faworytka jest jedna – chodzi o utwór „Wanna be like” wykonany przez Elis Mraz (fot.) w towarzystwie słowackiego rapera Cis T. Utwór zdobył aż 44,8% typowań. Drugie miejsce ma Benny Cristo, uznawany za faworyta lokalnego ze względu na sporą popularność w Czechach. W typowaniu ma 23%. Trzecie miejsce należy do Olgy Lounovej (17,2%), a czwarte do grupy We All Poop (9,2%). Bez szans (wg typujących) są Pam Rabbit (3,4%) oraz Barbara Mochova i Karelll (po 1,1%). Wyniki od godziny 18:00 na oficjalnym profilu Facebook.

Zmiany w stawkach preselekcji na Litwie i w Szwecji. Ze względu na chorobę z udziału w półfinale na Litwie 🇱🇹 zrezygnować musiała Evgenya Redko, tym samym w sobotę nie zobaczymy piosenkarki z utworem „Far”. To wielka szkoda, bo wokalistka w ćwierćfinale wypadła świetnie, jej utwór był nowoczesny, a występ zachwycał. Evgenya awansowała z 4. miejsca w rankingu, zdobywając wysokie, 2. miejsce w głosowaniu jury. W drugim półfinale nikt jej nie zastąpi, gdyż nie ma już na to czasu. Tym samym o cztery bilety do Kowna (bo tam odbędzie się finał) walczyć będzie ośmiu wykonawców. Faworytkami są Monique oraz Monika Marija, ale nie bez szans są też Meandi czy Rokas Povilius. Nagrania półfinału odbędą się w środę, a półfinał emitowany będzie w sobotę. Z przyczyn regulaminowych i dyscyplinarnych z Melodifestivalen 🇸🇪 wykluczono Thorstena Flicka, który miał wystąpić w II półfinale. Popularny piosenkarz ma problemy z prawem i został oskarżony o wandalizm, w związku z tym nie może startować w konkursie. Jego utwór „Miraklernas tid” zostanie w sobotę wykonany przez innego artystę. Piosenkę dla Flicka napisał Thomas G:son, więc znalezienie zastępstwa zapewne trudne nie będzie. Thorsten Flinck do tej pory tylko raz startował w MF. Wraz z Revolutionsorkestern zakwalifikował się do finału w 2012 gdzie zajął ostatecznie 8. miejsce.

Źródło: TVM, Wikipedia, Mako, Bet & Win 3, Facebook, LRT, ESCxtra, fot.: @elismraz

%d blogerów lubi to: