Dziś „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” (Odcinek 1)! Kto trafi do finału preselekcji i będzie dalej walczył o Eurowizję? • Półfinał „X Factor Malta” – Destiny wciąż w stawce

Dziś o 15:15 pierwszy półfinał polskich preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” 🇵🇱. Bazując na sukcesie podobnego formatu przed Eurowizją Junior Telewizja Polska zdecydowała się na połączenie preselekcji z legendarnym programem talent-show licząc na sukces jak ten w Gliwicach. Nie chodzi tylko o zwycięstwo w JESC 2019, ale też o zaoferowanie widzom utworu, który reprezentował nas na Eurowizji oraz był grany w radiach i stał się wielkim hitem w kraju. Do dorosłych preselekcji zgłosiło się ponad 500 chętnych, a spośród wszystkich aplikacji komisja wyłoniła grono uczestników, do którego dołączono zaproszonych przez TVP wykonawców. Łącznie o wyjazd do Rotterdamu walczy 21 kandydatów, a dziś usłyszymy pierwszą siódemkę. Wykonawcy zmierzą się z repertuarem formacji ABBA, która zwyciężyła Eurowizję w 1974 reprezentując Szwecję. Zgodnie z formatem „Szansy na Sukces” Artur Orzech wylosuje dla uczestników największe przeboje zespołu. Występy oceniać będą jurorzy: Gromee, Cleo oraz przewodniczący komisji Michał Szpak. To tylko jury zdecyduje, kto przejdzie do wielkiego finału, który odbędzie się 23 lutego. W finale troje finalistów zaprezentuje się w coverach, a także wykona utwory przygotowane specjalnie na konkurs Eurowizji. Za piosenki odpowiedzialna jest wytwórnia Universal, a nieoficjalnie wiadomo, że wśród twórców utworów są m.in. nominowani do nagród „Fryderyki” Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór, autorzy „Superhero” dla Viki Gabor.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Kto wystąpi, kto jest faworytem?

Stawka I półfinału wygląda następująco (zgodnie z kolejnością występów):

  1. Patryk Skoczyński „Gimme gimme
  2. Emilia Sanecka „Waterloo” (zwycięski utwór ESC 1974)
  3. Siostry Szlachta „Dancing queen
  4. Kasia Dereń „Mamma mia
  5. Amelia Andryszczyk „S.O.S.
  6. Sargis Davtyan „Voulez Vous
  7. Maja Hyży „Knowing me, knowing you

Wśród dzisiejszych półfinalistów mamy Kasię Dereń, która reprezentowała Polskę na Eurowizji 2018 jako chórzystka Lukasa Meijera. Jest też finalistka Krajowych Eliminacji 2018 – Maja Hyży, finalistka preselekcji do JESC 2016 – Amelia Andryszczyk oraz byli uczestnicy „Szansy na Sukces” – Sargis Davtyan i Siostry Szlachta. Stawkę uzupełnia znany z „The Voice” Patryk Skoczyński oraz wokalistka popularnej grupy disco polo Daj To GłośniejEmilia Sanecka. Zgodnie z aktualnymi wynikami ankiety Dziennika Eurowizyjnego (głosować możecie także poniżej!) zdecydowaną faworytką jest Kasia Dereń (ponad 35% głosów), a w top3 są też siostry Szlachta oraz Patryk Skoczyński. Emisja odcinka odbędzie się o 15:15 w TVP2 i potrwa godzinę. Transmisja internetowa dostępna będzie m.in. za pośrednictwem WP Pilot

🇲🇹 Eurowizja 2020: Półfinał „X Factor Malta”

Do półfinału drugiej edycji „X Factor Malta” dotarło sześciu wykonawców. Są to duet Bloodline, zespół F.A.I.T.H. oraz duet Yazmin & James (wszyscy pod opieką jurora Howarda Keitha Debono), wokalistki Destiny Chukunyere (zwyciężczyni JESC 2015) oraz Justine Shorfid (pod opieką Iry Losco) oraz Kyle Cutajar (pod opieką Ray’a Mercieca). Kandydaci walczyć będą o cztery miejsca w finale talent-show, a o ich losie zadecydują głównie widzowie, ale też jurorzy. Najsilniejszą faworytką jest Destiny, która ma szansę zostać kolejną zwyciężczynią Juniora, która wystąpi na dorosłej Eurowizji. Do tej pory udało się to tylko Rosjankom – siostrom Tolmachevy, które triumfowały na JESC 2006, a w 2014 zostały wewnętrznie wydane na reprezentantki Rosji w Kopenhadze. Za utwór „Shine” zajęły 6. miejsce w półfinale i 7. w finale. W tym roku także w stawce Armenii pojawia się triumfator „małej” Eurowizji – Vladimir Arzumanyan powalczy 15 lutego o prawo do reprezentowania kraju w Eurowizji dla dorosłych. Wielu polskich fanów liczy na to, że w 2021 roku nasz kraj reprezentować będzie Roksana Węgiel, która wygrała JESC w 2018. Półfinał maltańskiego „X Factora” od 21:00 na TVM1 i w Internecie TUTAJ.

Dziś także kolejny odcinek izraelskiego show „Rising Star” 🇮🇱. Start o 20:15 czasu polskiego, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ. W niedzielę kończy się głosowanie internautów na piosenki preselekcji czeskich 🇨🇿. Kto jeszcze tego nie zrobił, może pobrać aplikację „Eurovision” i oddać głos na swojego faworyta! Wyniki głosowania internautów i jurorów poznamy w poniedziałek.

Źródło: TVP, inf. własne, TVM, Wikipedia, Eurovision App, fot.: M. Błażewicz (2020)

%d blogerów lubi to: