Wyniki preselekcji • Zamieszanie medialne wokół Panayotova • Nowy format głosowania podczas Dory 2020; • Rumuni wybiorą reprezentanta wewnętrznie, a Mołdawianie jednak zrobią finał narodowy

WYNIKI PRESELEKCJI

🇸🇪  SZWECJA: Byli reprezentanci kraju w finale Melodifestivalen. Widzowie do Sztokholmu wysłali The Mamas z „Move” oraz Robina Bengtssona z „Take a Chance”. W rundzie dogrywkowej są Felix Sandman oraz Malou Prytz. Piąte miejsce zajęła Sonja Alden,

🇳🇴  NORWEGIA: Magnus Bokn z piosenką napisaną przez byłych reprezentantów kraju wygrał IV półfinał Melodi Grand Prix w złotym duelu pokonując trio Nordic Tenors. Oda Lovex You i Hege Bjerk odpadły w pierwszym etapie pojedynków.

🇱🇹 LITWA: Aiste Pilvelyte wygrała I półfinał litewski. Drugie miejsce ma The Roop, a do finału awansowali też KaYra i Ruta Loop.

🇷🇺 Eurowizja 2020: Panayotov szuka rozgłosu

Jeden z rosyjskich producentów, Igor Krutoy, powiedział w wywiadzie dla RIA Novosti, że wierzy w wybór Alexandra Panayotova na reprezentanta Rosji. Uważa, że na 90% nadawca rosyjski dokonał już wyboru, chociaż wcześniej prezes telewizji Channel One zapewnił, że decyzja ws. reprezentanta Rosji jest zazwyczaj podejmowana w lutym. W sprawie wypowiedział się „anonimowy” menadżer Panayotova, który niejako potwierdził informację na temat wyboru reprezentanta i dodał, że oficjalne oświadczenie stacji ma być przedstawione w przyszłym tygodniu. Widać jednak, że miota się w zeznaniach, bo w innym wywiadzie odmówił komentowania tematu dotyczącego Eurowizji. Tymczasem producent Panayotova, Grigory Leps, nic nie wie na temat planów związanych z konkursem, a jedynie twierdzi, że team piosenkarza bardzo chce na Eurowizję jechać, ale żadne decyzje nie zostały w tej sprawie podjęte. Najpewniej szerzenie niesprawdzonych plotek ma pomóc Panayotowi w zaistnieniu w mediach eurowizyjnych i nie tylko – im więcej się będzie o nim mówić, tym może szybciej nadawca rosyjski zwróci uwagę na tego wokalistę.

🇭🇷 Dora 2020: Wszystkie piosenki dostaną punkty

Zmiany w preselekcjach chorwackich „Dora 2020”. W tym roku wprowadzone będą modyfikacje dotyczące głosowania jurorów i widzów – dotyczy to kwestii punktowania. Pięć komisji regionalnych – Zagrzeb, Osijek, Split, Rijeka i Varaždin/Čakovec – będą mieć po trzech członków. Każdy z jurorów oceni wszystkie piosenki – najlepszej dając 16, a najgorszej 1 punkt. Po zsumowaniu wszystkich punktów każdy region na wizji przedstawi swój ranking, co oznacza, że łącznie pięć komisji rozda 136 punktów. Zdawałoby się, że widzowie mieliby do dyspozycji tyle samo, a ich punkty przedstawione będą jak w Melodifestivalen czy na Eurowizji. Niestety nie – taki pomysł pojawił się w Chorwacji już rok temu, ale okazało się, że nie ma osoby, która jest w stanie ogarnąć ten temat matematycznie i technologicznie, a na ten temat żartują sami fani chorwaccy. Koniec końców będziemy świadkami zmiany „małych” punktów na „duże punkty”, czyli zarówno jurorzy jak i widzowie będą rozdawać pakiet punktów od 1 do 16. Aby uniknąć też masowego głosowania na jednego wykonawcę przez widzów, wprowadzono możliwość oddania tylko pięciu głosów z jednego numeru telefonu. Dodatkowo skrócono czas na televoting – potrwa ono tylko 10 minut.

🇷🇴 Selectia Nationala: Pierwszy taki wybór w historii

Telewizja rumuńska po raz pierwszy w historii wybiera reprezentanta wewnętrznie, ale to nie znaczy, że preselekcje są anulowane. Specjalna komisja ma wyłonić najlepszego wykonawcę, biorąc pod uwagę talent, głos, doświadczenie, ekspresję i charyzmę. Po dokonaniu wyboru zorganizowany będzie specjalny songwriting camp, podczas którego powstawać będą piosenki dla reprezentanta. Ostatecznie wybranych będzie pięć najlepszych propozycji, które zaśpiewane będą na żywo w trakcie finału narodowego zaplanowanego na 1 marca. Nowa wizja selekcji ma pomóc w powrocie na szczyt – Rumunia przez ostatnie dwa lata nie wchodziła do finału Eurowizji, a w 2019 roku Ester Peony zajęła najniższe w historii miejsce dla swojego kraju.

🇲🇩 O melodie pentru Europa: Będzie finał narodowy w Mołdawii!

A jednak finał narodowy w Mołdawii! Dziś odbył się casting, w którym uczestniczyło 33 wykonawców z 34 piosenkami (Diana Brescan i Liusea Znamenski nie pojawiły się podczas przesłuchań). Specjalne jury wybrało 20 kandydatów, którzy trafili do finału narodowego, chociaż takowy nie był na początku w ogóle planowany. Awans otrzymali m.in. wszyscy byli reprezentanci Mołdawii – Geta Burlacu, Pasha Parfeny, Natalia Gordienko i Denis Midone, a także ulubienica fanów – Dianna Rotaru, weteran selekcji Maxim Zavidia czy duet Iriny Kovalsky i Valentina Uzun z piosenką „Moldavita”. Pełna lista zakwalifikowanych dostępna TUTAJ. Finał ma się odbyć 29 lutego w studiu telewizji mołdawskiej, a o wynikach zadecydują widzowie i jurorzy. Wcześniej podawano, że reprezentanta kraju jury wybierze już podczas przesłuchań, ale jeśli dojdzie do jakichkolwiek komplikacji lub braku jednogłośnego werdyktu, nadawca może zdecydować o organizacji preselekcji narodowych.

Źródło: ESCkaz, Eurosong.hr, TVR, Eurovoix, TRM, fot.: @panaiotov

%d blogerów lubi to: