Norbert Legieć dla Dziennika Eurowizyjnego: „Fani konkursu Eurowizji nie zawiodą się formatem wyboru reprezentanta kraju” • Eurowizja Junior 2020: Kiedy poznamy gospodarza, jak Polska wybierze reprezentanta i które kraje wyrażają chęć udziału?

„Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” 🇵🇱 rusza już w niedzielę, a pierwszy odcinek obejrzymy na TVP2 o 15:15. Na początek usłyszymy kandydatów w repertuarze ABBY, tydzień później będą to hity Eurowizji, a 16 lutego przeboje The Beatles. Właśnie w tym ostatnim półfinale wystartuje Norbert Legieć, producent muzyczny, autor tekstów i wokalista urodzony w 2003 roku. Wykonuje głównie muzykę future pop, dance pop, edm i miał okazję współpracować ze znanymi DJ-ami z Holandii o czym na pewno wspomni w trakcie odcinka „Szansy”. Swój debiutancki singiel „Feelin’ me” wydał w maju 2019. „Kolejne single wydałem w lipcu „Another High”, październiku „Holiday” oraz listopadzie „Learn to let go”. Dwa ostatnie klipy realizowałem w Hiszpanii w sierpniu ub.r..” – wspomina Norbert w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. To właśnie „Learn to let go” uznane zostało przez wykonawcę i jego menadżera za piosenkę, którą warto wystawić do polskich preselekcji eurowizyjnych. „Od zawsze moim marzeniem było reprezentowanie naszego kraju na międzynarodowych scenach. Od tamtego momentu śledziliśmy ogłoszenia TVP ws. zgłoszeń do preselekcji, w końcu nadszedł ten czas. Padło na „Szanse na Sukces”. W jednym wywiadzie wspomniałem o Eurowizji, media to wyłapały i w listopadzie już pojawiły się pierwsze informacje o moim zainteresowaniu konkursem. Jako, że nie rzucam słów na wiatr wysłałem zgłoszenie i tym sposobem biorę udział w tegorocznych preselekcjach” – dodał.

Jak Norbert poradzi sobie w repertuarze The Beatles? O tym przekonacie się już 16 lutego o 15:15 w TVP2. „Na pewno będzie ciekawie i Fani konkursu Eurowizji nie zawiodą się formatem wyboru reprezentanta kraju. (…) Nie mogę się doczekać! Niesamowite jest to, że te emocje będą we mnie dwa razy większe niż zwykle. Ciesze się, że mogę brać udział w tym przedsięwzięciu! Eurowizja jest dla mnie bardzo emocjonującym konkursem. Konkurs śledzę od 2014 roku, czyli wyjątkowo krótko, ale patrząc na Waszą facebookową grupę coś czuje, że nieźle mnie wkręcicie w tematy Eurowizyjne” – twierdzi Norbert dodając, że poza eliminacjami do Eurowizji w Polsce sporo emocji wywołuje w nim też lutowe i marcowe Melodifestivalen w Szwecji. Na Norberta i innych uczestników preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” głosować możecie w specjalnych ankietach Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ

Eurowizja Junior 2020: Kiedy poznamy organizatora?

Chociaż temat Eurowizji 2020 i preselekcji narodowych jest aktualnie wiodący, wielu fanów nadal pamięta o Eurowizji Junior i dopytuje o to kiedy dowiemy się który kraj będzie gospodarzem tegorocznego konkursu i czy Polska dostanie szansę ponownej organizacji. Wiemy już, że nowym supervisorem JESC (jak i pozostałych konkursów EBU) będzie Szwed Martin Österdahl, który raczej z dziecięcym show do tej pory nie miał zbyt wiele wspólnego. To z pewnością na niego spadnie teraz zadanie związane ze spodziewanymi zmianami w formacie głosowania podczas Eurowizji Junior. Jak już wcześniej spekulowano, to od nowego pomysłu na tele/online voting zależeć może to, który kraj obejmie funkcję gospodarza w 2020 roku. Istnieją bowiem ogromne obawy, że przy tak silnej promocji Eurowizji Junior i głosowania na swój własny kraj jaką zafundowała nam w listopadzie TVP nasz reprezentant (ktokolwiek by to nie był) może z łatwością wygrać w 2020 roku. O ile nie jest to nasza wina, bo jedynie wykorzystujemy zapisy regulaminowe i korzystamy z faktu, że jesteśmy licznym narodem kochającym JESC to jednak inni nadawcy europejscy mogą zniechęcić się w ten sposób do uczestnictwa w Eurowizji Junior, a szkoda by było wracać do tych „ciemnych czasów” gdy o Grand Prix rywalizowało jedynie 12 państw. Na pewno więcej informacji na temat Eurowizji Junior 2020 pojawi się w najbliższych dwóch miesiącach. W maju, podczas Eurowizji 2020 odbędzie się konferencja prasowa EBU i organizatora kolejnej edycji Juniora i zapewne wtedy (jeśli nie wcześniej) poznamy nowy format głosowania (o ile do zmian dojdzie). Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku. Dopiero 13 kwietnia 2016 roku Malta została oficjalnie ogłoszona gospodarzem Eurowizji Junior, a podczas majowej konferencji w Sztokholmie podano informacje o rewolucyjnych zmianach w formacie konkursu, w tym o anulowaniu televotingu.

Eurowizja Junior 2020: Szansa na Sukces znów w roli preselekcji?

Z ankiet opublikowanych wczoraj na InstaStory Dziennika Eurowizyjnego wynika, że 90% fanów ESC chce, by Polska ponownie organizowała Eurowizję Junior. Dodatkowo 62% jest zdania, że Kraków byłby najlepszą opcją jeśli chodzi o lokalizację imprezy. Aż 74% jest zdania, że przy braku zmian w formacie głosowania Polska znów ma spore szanse wygrać JESC. Głosujący są jednak podzieleni w kwestii reguły pozwalającej oddawać głosy na swój własny kraj – połowa ankietowanych chce zniesienia tej zasady, druga połowa liczy, że zostanie ona utrzymana. 64% wierzy jednak, że EBU wprowadzi zmiany w formule. 71% chce by „Szansa na Sukces” znów posłużyła za format wyboru polskiego reprezentanta. To już niemal pewne, a z nieoficjalnych informacji wynika, że TVP już teraz zbiera chętnych do udziału w castingach eurowizyjnych, które mają się odbyć po wakacjach. Aż 86% głosujących widzi potencjalnych kandydatów na JESC w stawce nowej edycji „The Voice Kids”. Na swoich faworytów w talent-show można zresztą głosować na stronie TVP. Wśród uczestników są m.in. Natalia Wawrzyńczyk (finalistka preselekcji do JESC 2017), Lizaveta Misnikova (reprezentantka Białorusi na JESC 2019), Maya Zyskowska urodzona w Chicago, Eliza Xerxa z albańsko-kosowskimi korzeniami, pół-Polska pół-Portugalka Gabriela Coutinho czy uznawany za faworyta Marcin Maciejczak. Chociaż do tej pory Polska wysyłała na JESC tylko dziewczęta, głosujący na Instagramie tylko w 39% twierdzą, że teraz powinna przyjść pora na wybór chłopca.

Eurowizja Junior 2020: Kraje (nie)chętne do udziału

Aktualnie wśród nadawców wstępnie zainteresowanych udziałem w Eurowizji Junior 2020 mamy siedem państw: Polskę 🇵🇱, Hiszpanię 🇪🇸, Gruzję 🇬🇪, Irlandię 🇮🇪, Włochy 🇮🇹, Holandię 🇳🇱 i Ukrainę 🇺🇦. Część krajów rozpoczęła już poszukiwania reprezentanta. Telewizja bułgarska 🇧🇬 w grudniu 2019 poinformowała, że na razie nie ma w planach powrotu do JESC, chociaż jeszcze nie tak dawno była gospodarzem konkursu. To, że przedstawiciele niemieckiej stacji dziecięcej KiKa 🇩🇪 byli obecni w Gliwicach, nie oznacza jeszcze debiutu Niemiec w JESC 2020. Kraj był zainteresowany udziałem w Eurowizji Junior 2003 jednak wycofał się z tego pomysłu i do tej pory nie zdecydował się na start. Wiadomo, że do Juniora w 2020 nie powrócą Szwecja 🇸🇪 i Belgia 🇧🇪, ale nadawcy z Islandii 🇮🇸 i Norwegii 🇳🇴 potwierdzali, że prowadzone były rozmowy na temat potencjalnego startu. Czy te rozmowy zakończą się debiutem Islandii i powrotem Norwegii? Ciężko powiedzieć. Istnieją za to spore szanse, że w 2020 zadebiutuje Szkocja 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, a nadawcą odpowiedzialnym za start ma być BBC Alba.

Źrodło: Wywiad dla Dziennika Eurowizyjnego, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, TVP, inf. własne, fot.: Norbert Legieć

%d blogerów lubi to: