Mikołaj Trybulec z Polski współautorem piosenki Hiszpanii na Eurowizji 2020! • „Superhero” hitem nominacji do „Fryderyków” • Bilety na ESC 2020 znów w sprzedaży

Mikołaj Trybulec 🇵🇱 staje się naszym eurowizyjnym songwriterem i producentem eksportowym! 24-latek z Warszawy współtworzył rok temu utwór „Friend of a Friend” dla czeskiej formacji Lake Malawi. Piosenka wygrała preselekcje narodowe, a na Eurowizji weszła do finału i zajęła tam wysokie, 11. miejsce co jest drugim najlepszym wynikiem w historii tego kraju. Teraz Trybulec powraca na Eurowizję w barwach Hiszpanii 🇪🇸. Telewizja RTVE potwierdziła wcześniejsze spekulacje – Polak znalazł się w gronie twórców utworu „Universo”, które dziś zostało oficjalnie zaprezentowane. Nad piosenką dla Blasa Canto wraz z Mikołajem pracowali też Dan Hammond, Dangelo Ortega oraz Ash Hicklin (współtwórca „Me and my guitar” dla Belgii 2010). Piosenka powstała na songwriting camp i określana jest jako synthpop z bardzo osobistym i emocjonalnym przesłaniem. „Universo” wybrane zostało z 50 propozycji, a zaletą tej piosenki ma być jej kompletność – atmosfera tajemniczości na początku i finałowy refren z chórem i eksplozją energii – jak we wszechświecie – opisuje utwór Blas Canto. Do piosenki powstał już teledysk, który nagrano na Teneryfie i Lanzarote Udział w pracach brało ok. 70 osób. Czy Polak Mikołaj Trybulec znów będzie autorem eurowizyjnego sukcesu? Przekonamy się już w maju. Hiszpania ze względu na status kraju Big5 nie startuje w półfinałach (ale głosuje w tym naszym – czwartkowym), jednak przez pięć ostatnich lat nie weszła do top20 Eurowizji.

🇵🇱 „Superhero” i jego twórcy z szansą na „Fryderyki”

Znamy już nominacje do polskich nagród fonograficznych „Fryderyki 2020”. W kategorii „Producent roku” o nagrodę walczy duet Dominic Buczkowski-Wojtaszek/Patryk Kumór, a panowie (wraz z Lanberry) są też nominowani w kategoriach „Autor Roku” i „Kompozytor Roku” co zawdzięczają zapewne sukcesom na Eurowizji Junior. Ich dzieło – „Superhero” nominowane jest w kategorii „Utwór roku”, a sama Viki Gabor ma szansę na nagrodę za „Fonograficzny Debiut Roku”. Nominowano też jej teledysk (autorstwa Pascala Pawliszewskiego) do „Superhero” w kategorii „Teledysk Roku”. Ile Fryderyków zgarnie więc Eurowizja Junior? O tym przekonamy się 8 i 14-15 marca bo właśnie wtedy w Katowicach odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie duet Buczkowski-Wojtaszek/Kumór są odpowiedzialni za finałowe piosenki eurowizyjne dla finalistów preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020”. Warto zwrócić uwagę właśnie na Dominica, który zazwyczaj stoi w cieniu sławniejszych Lanberry i Kumóra, ale ten polski muzyk popowy, perkusista, pianista, basista, kompozytor, tekściarz i producent muzyczny tak naprawdę robi największą robotę! Znany pod pseudonimem Minu, urodziło się w 1995 roku w Londynie, jest członkiem zespołu Young Stadium Club, a już w 2019 roku był nominowany do Fryderyków w kategorii „Autor Roku” i „Kompozytor Roku”. Poza eurowizyjnym „Superhero” dla Viki Gabor Minu stał też za hitem „Ramię w ramię” Viki i Kayah, „Powiedz mi to w twarz” Zuzy Jabłońskiej, „Nie polubisz mnie” Darii Reczek, „Wielkie plany” Marceliny Szlachcic czy „Temptation” Mannei. W jakim stylu utrzymane będą polskie propozycje na Eurowizję 2020? O tym dowiemy się już 23 lutego podczas finału „Szansy na Sukces”!

🇳🇱 Eurowizja 2020: Bilety znów w sprzedaży

Dziś o 12:00 rusza sprzedaż drugiej puli biletów na Eurowizję 2020. Podobnie jak ostatnio bilety dostępne będą na TEJ stronie, a tłum chętnych będzie zapewne tak wielki, że większości i tak nie uda się dziś nic zamówić, ale próbować warto. Bilety dostępne będą na pierwszy i drugi półfinał oraz na finał. Wejściówki kupić będzie można na próbę jurorską (tzw. Jury Show), trzecią próbę generalną (tzw. Family Show) i na koncerty telewizyjne na żywo. Komu dziś się nie uda będzie miał jeszcze szansę pod koniec marca, gdy do sprzedaży trafią ostatnie bilety. W dniu 14 maja, gdy odbędzie się drugi półfinał Eurowizji 2020 z udziałem Polski, w Rotterdamie obchodzony będzie dzień pamięci o ofiarach bombardowania miasta 80 lat temu. „To niezwykle ważny moment dla mieszkańców Rotterdamu. Wymaga ostrożności i wyczucia ale jednocześnie oferuje doskonałą możliwość powiązania dnia pamięci z Eurowizją. Chodzi o to, że możemy teraz być częścią Konkursu Piosenki Eurowizji wspólnie, jako wolni ludzie, zwłaszcza w tym mieście. Eurowizja jest symbolem więzi, różnorodności, otwartości i solidarności. To także kluczowe cechy Rotterdamu, powstałe na bazie historii tego miasta” – mówi Johan Moerman, dyrektor „Rotterdam Festivals”. Tzw. „Rotterdam Blitz” odbył się 14 maja 1940 – w wyniku nalotu na Rotterdam przeprowadzonego przez Luftwaffe zrzucono na miasto 97 ton bomb, niszcząc obszar o powierzchni ok. 2,5km2 i zabijając ok 1000 mieszkańców. Efektem bombardowania była całkowita kapitulacja Holandii i zmiany polityki i strategii Wielkiej Brytanii wobec Niemiec. Dzień po tragedii w Rotterdamie Brytyjczycy przeprowadzili pierwszy nalot na tereny III Rzeszy.

Eurowizja 2020: Nowości z Irlandii, Finlandii i Australii

Phillip McMahon będzie odpowiedzialny za występ sceniczny reprezentanta Irlandii 🇮🇪. Dyrektor „ThisISPOPBABY” ogłosił na Twitterze, że przyjął od stacji RTE propozycję objęcia stanowiska dyrektora kreatywnego irlandzkiej delegacji. Tymczasem Szef Działu Muzycznego RTE obiecał w wywiadzie dla radia 2FM, że więcej informacji o tym, kto pojedzie z Irlandii na Eurowizję poznamy wkrótce. Znamy już prawie wszystkie piosenki do preselekcji fińskich 2020 🇫🇮. Utwory znajdują się tutaj, a dziś odbędzie się premiera ostatniego. Największą popularnością cieszy się oczywiście Erika Vikman z utworem „Cicciolina” – ma już ponad 270 tys. wyświetleń, a jej konkurenci nie przekroczyli nawet granicy 80 tys. Vanessa Amorosi 🇦🇺 potwierdziła, że utwór „Lessons of love” jest jej preselekcyjną propozycją. Popularna piosenkarka zaprezentowała wczoraj odświeżoną wersję tej piosenki – trzeba ją było przede wszystkim skrócić do regulaminowych trzech minut. Finał preselekcji w Australii już 8 lutego o 10:30 czasu polskiego.

Źródło: RTVE.es, Wikipedia, Fryderyki, Discogs, Wyspa.fm, YouTube, inf. własne, ESCkaz, Eurovision.tv, ESCxtra, fot.: @mikolajtrybulec

%d blogerów lubi to: