Nick Sinckler dla Dziennika Eurowizyjnego: „Po 13 latach mieszkania w Polsce nadszedł czas kiedy i ja mogę reprezentować ten kraj” • Lista piosenek na I odcinek „Szansy na Sukces” • Nowości z Armenii, Białorusi, Norwegii i nie tylko!

2 lutego pierwszy odcinek preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” 🇵🇱. Zwiastun programu jest już emitowany w TVP i znaleźć go można także w Internecie. Dzięki niemu wiemy, jak przebiegło losowanie utworów ABBY i komu przypadły największe przeboje. Lista startowa I odcinak prezentuje się następująco:

  1. Patryk SkoczyńskiGimme gimme
  2. Emilia SaneckaWaterloo” (zwycięski utwór ESC 1974)
  3. Siostry SzlachtaDancing queen
  4. Kasia DereńMamma mia
  5. Amelia AndryszczykS.O.S.
  6. Sargis DavtyanVoulez Vous
  7. Maja HyżyKnowing me, knowing you

Szansa na Sukces: Nick Sincker kandydatem

Pierwszy odcinek już w niedzielę o 15:15 w TVP2, a w trzeciej odsłonie programu z repertuarem The Beatles zmierzy się jeden z najbarwniejszych uczestników całej stawki – Nick Sinckler, amerykański piosenkarz, który od 2007 mieszka w Polsce. Znamy go m.in. z chórków Natalii Kukulskiej, udziału w „Fabryce Gwiazd”, współpracy z Kayah, musicalu „Hair”, jurorowania w „Śpiewajmy razem” oraz z trzech albumów studyjnych. Związki z preselekcjami także się znajdą – wspierał Lanberry na scenie podczas Krajowych Eliminacji 2017. „Zgłosiłem się do Eurowizji ponieważ czułem, że po 13 latach mieszkania w Polsce nadszedł czas kiedy i ja mogę reprezentować ten kraj” – wytłumaczył Dziennikowi Eurowizyjnemu powód wysłania aplikacji do „Szansy na Sukces”. Twierdzi, że Eurowizja jest dla niego jednym z najsłynniejszych wydarzeń muzycznych w Europie. „Na scenie ludzie śpiewają utwory, które mają dotykać emocji, wrażliwości. Dla każdego artysty czymś trudnym jest to osiągnąć, ale myślę, że mam szansę tego dokonać” – mówi. Jak przyznał, uwielbia dzielić się dobrą energią zarówno w social media czy w codziennym życiu. „Ważne jest dla mnie żeby pokazać światu, że Polska ma takich ludzi, którzy mogą wysyłać tę energię dalej w świat i zarażać nią innych” – zapewnia. Tę energię na pewno czuć będą widzowie III odcinka „Szansy”, w której Nick powalczy o bilet do finału! Trzymamy kciuki.

Na Nicka i innych uczestników preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” głosować możecie w ankietach TUTAJ! Wybierzcie swoich faworytów!

Eurowizja 2020: Kto kandyduje z Armenii?

Telewizja armeńska ARMTV 🇦🇲 otrzymała 53 poprawne zgłoszenia do „Depi Evratesil,”, a komisja (w jej skład weszli m.in. David Tserunyan, Ruben Babayan czy Karen Tataryan) wyłoniła dwunastu finalistów, a ich piosenki zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu na YouTube. Finał selekcji odbędzie się 15 lutego – zwycięzcę wybiorą widzowie i jurorzy. O Rotterdam walczy Vladimir Arzumanyan, zwycięzca Eurowizji Junior 2010. Pochodzi z Górskiego Karabachu (terytorium sporne między Armenią a Azerbejdżanem), aktualnie ma 21 lat i po Juniorze wydał kilka utworów. Skupił się też na nauce, a także pasji do karate. Czy pamięć o historycznym triumfie na JESC pomoże mu wygrać w „Depi Evratesil”? Czas pokaże, a konkurencja nie śpi. Jego rywalami są m.in. Athena Manoukian, która urodziła się w Grecji i startowała tam w preselekcjach do JESC 2008 (7. miejsce), a w 2018 pojawiła się w brytyjskim „X Factorze”. Wielokrotnie chciała już jechać na Eurowizję z Armenii, jednak nigdy nie otrzymała takiej możliwości. W finale selekcji jest też producent i autor „Walking out” (ESC 2019) – David Badalyan znany jako TOKIONINE, laureatka 2. miejsca w kanadyjskim „The Voice 6” – Miriam Baghdassarian, wokalista, tancerz, model Gabriel Jeeg czy Nikolay i Sergey Arutyunov – ten pierwszy ma 61 lat, całe życie związał z bluesem, a w 2018 wszedł do superfinału pierwszej edycji rosyjskiego „The Voice 60+”. Podczas jednego z odcinków zaśpiewał ze swoim synem – Sergey’em, który później wziął udział w siódmej edycji „The Voice” w Rosji. Pełen skład finału „Depi Evratesil” dostępny TUTAJ.

Eurowizja 2020: Kolejność na Białorusi, piosenki w Norwegii

Rozlosowano już kolejność startową w finale preselekcji białoruskich 🇧🇾, który odbędzie się 28 lutego w Mińsku. Stawkę otworzy Napoli z „Don’t let me down”, a zamknie formacja VAL z „Da vidna”. Anastasiya Malashkevich zaśpiewa jako trzecia, zespół Chakras będzie czwarty, Angelika Pushnova ósma, a KeySi (uznawana za jedną z faworytek) przedostatnia. W sobotę czwarty półfinał preselekcji norweskich 🇳🇴, a nadawca NRK już w niedzielę podał nazwiska kandydatów z Norwegii Zachodniej. Rywalizują tym razem Hege Bjerk, Magnus Bokn z „The Voice” (piosenkę napisali dla niego dwukrotny reprezentant kraju – Alexander Rybak oraz norweski uczestnik ESC 2017 – JOWST), Oda Loves You (Oda Evjen Gjøvåg) oraz trio Nordic Tenors złożone z Jana-Tore Saltnesa (47-latek był jednym z jurorów lokalnej wersji „All together now”), Sveinunga Holmebakka i Roalda Haarra (finalista „Idola”). Konkursowe piosenki dostępne są TUTAJ.

Eurowizja otwarta dla Afryki Północnej

Podczas wczorajszego losowania półfinałów w rotterdamskim ratuszu 🇳🇱 Jon Ola Sand mówił o swoim odejściu ze stanowiska supervisora, a organizatorzy przygotowali nawet krótki filmik o Sandzie. Producent udzielił też wywiadu dziennikowi AD, a jednym z tematów było polityczne głosowanie, w tym wzajemne ignorowanie się Armenii 🇦🇲 i Azerbejdżanu 🇦🇿. „To faktycznie nie jest dobre, ale co powinniśmy zrobić? Wyrzucić te kraje? Nie, jesteśmy za to dumni, że występują na tej samej scenie, chcemy mieć je na pokładzie i mamy nadzieję, że dzięki rozmowom dojdzie do zmiany tej sytuacji” – twierdzi Sand, dodając, że często myślano o zmianach w formule głosowania, np. stosunek głosów jury – 25% i widzowie – 75% lub na odwrót. Europejska Unia Nadawców i Grupa Referencyjna uważają jednak, że aktualne 50/50 jest najlepsze. Według Sanda aktualny limit państw uczestniczących w Eurowizji to 44 (nigdy nie został osiągnięty), a na ten moment nie ma żadnych sygnałów z państw Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu o chęci udziału w konkursie. Sand zdecydowanie chciałby zobaczyć te kraje w stawce gdyż stałaby się dzięki nim bardziej różnorodna. Kraje, które mogą uczestniczyć ale nie chcą tego robić to Algieria 🇩🇿, Egipt 🇪🇬, Jordania 🇯🇴, Liban 🇱🇧 (próba udziału w 2005), Libia 🇱🇾, Maroko 🇲🇦 (jednorazowy udział w 1980) oraz Tunezja 🇹🇳 (próba udziału w 1977). Jon Ola Sand zapewnia, że do tej pory nigdy nie odmówił żadnemu aktywnemu członkowi EBU udziału w Eurowizji.

Nie tylko Eurowizja łączy muzykę b. Jugosławii

W poniedziałek odbyła się 4-godzinna (+ półtorej godziny relacji z czerwonego dywanu) ceremonia Music Awards w Belgradzie 🇷🇸, która łączyła wykonawców z sześciu państw b. Jugosławii. W Belgradzkiej Arenie pojawiło się ponad 400 osobowości ze świata muzyki, część z nich wystąpiła na scenie, a część była nominowana do otrzymania nagród lub te nagrody wręczała. Gwiazd Eurowizji i preselekcji oczywiście nie zabrakło. Tamara Todevska (ESC 2019) świetnie współprowadziła show, Who See (ESC 2013) i Sergej Ćetković (ESC 2014) otrzymali nagrodę za „Najlepszą współpracę pop”, Jala Brat (ESC 2016) za „Największy wpływ na muzykę w regionie”, Tijana Dapcevic (ESC 2014) i The Frajle za „Najlepszy cover”, Nina Badrić (ESC 2012) za „Piosenkarkę roku”, Marija Serifović (ESC 2007) za „Najlepszy koncert”, a Lozano (ESC 2013) za „Najlepszy utwór pop-folk”. Na scenie wystąpili m.in. Nevena Bozovic (wykonała utwór „Kruna” znany z Eurowizji 2019), Kaliopi (fenomenalny występ do hitu „Bato”), Who See, Sara Jo czy Balkanopolis, a wśród wręczających nagrody pojawili się m.in. Marko Kon (ESC 2009), Sashka Janx (weteranka Beoviziji) czy Bojana Stamenov (ESC 2015) i Knez (ESC 2015). Podczas jednej z rozmów na wizji Jelena Karleusa, słynna piosenkarka i skandalistka z Serbii pogratulowała Tamarze Todevskiej występu na Eurowizji twierdząc, że dla niej to ona jest zwyciężczynią. Niestety, podobnie jak rok temu realizacja programu na żywo pozostawiała wiele do życzenia – idea jest słuszna, ale wykonanie na razie katastrofalne, a błędów kamerowych, dziur w scenariuszu i ogólnego chaosu nie dało się opanować. Oby z roku na rok jakość transmisji była coraz lepsza!

Źródło: TVP, Instagram, Wikipedia, ARMTV, ESCkaz, BTRC, NRK, Eurovoix, AD.nl, YouTube, inf. własne, fot.: @nsinckler

%d blogerów lubi to: