🇳🇴🇱🇹 Dziś ruszają selekcje w Norwegii i na Litwie. Gdzie oglądać? Dlaczego Thea Devy startuje w Beoviziji? Francuskie media o Tomie Leeb

Dziś rusza rozbudowane Melodi Grand Prix 🇳🇴, czyli jubileuszowe preselekcje w Norwegii. Pierwszy półfinał poświęcony będzie wykonawcą z południowej części kraju. Spośród czterech kandydatów tylko jeden trafi do wielkiego finału. Najpierw zobaczymy na scenie dwa pojedynki-duele, a zwycięzcy z dwóch par zmierzą się ze sobą w tzw. „złotym duelu”. O wynikach każdego pojedynku decydować będzie tylko głosowanie internetowe przeprowadzone na stronie nrk.no. Jak twierdzą producenci, tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie szybsze niż system audiotele/sms. Kto jest dziś faworytem? Według graczy preselekcyjnych typowań „Bet & Win 3” Dziennika Eurowizyjnego sprawa jest jasna – 77,5% typuje do zwycięstwa Raylee (zdj.) i jej utwór „Wild”. 13,7% przewiduje awans Geirmunda, 6,3% Lisy Borud, a jedynie 2,5% stawia na Kima Rysstada. Gościem specjalnym półfinału będzie Sondrey, jeden z automatycznych finalistów MGP 2020. Start transmisji o 19:50 na stronie NRK – TUTAJ.

W ankiecie na Instagramie aż 89% obserwujących uznało, że na sobotni wieczór wybierze preselekcje norweskie, a nie litewskie (11%) 🇱🇹, ale mimo wszystko należy przypomnieć, że takowe dziś startują. Nowa nazwa „Pabandom is naujo” to także nieco odświeżony format i skrócenie całego systemu. Dziś na scenie zobaczymy 12 kandydatów, a połowa z nich zakwalifikuje się do półfinałów. Decydować będą o tym jurorzy (pięć osób) oraz widzowie, przy czym komisja będzie od tego roku mniej intensywnie komentować występy i piosenki uczestników oraz oglądać ich w osobnym studiu, a nie spod sceny jak to miało miejsce ostatnio. Zmiana nastąpi też w prezentacji wyników – od tego roku cząstkowe rezultaty televotingu nie będą już pokazywane na ekranie. Przy ogłoszeniu tego kto awansuje będzie więc znacznie więcej emocji i nerwów. Typuje się, że do finału awansują dziś faworyci – Gabrielius Vagelis i Monika Marija. W stawce mamy też m.in. rockową formację Glossarium, duet Baltos Varnos, Lukasa Norkunasa, Andy’ego Vaic’a czy Aikę. Start emisji o 20:00 na LRT – dostępne w Internecie TUTAJ.

Niedoszła reprezentantka Austrii 🇦🇹 na Eurowizji 2020 chce powalczyć o bilet do Rotterdamu z Serbii 🇷🇸. Wokalistka Thea Devy znalazła się w składzie tegorocznej Beovizji i wywołała niemałe poruszenie wśród fanów, w związku z tym wystosowała oświadczenie, by odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości. Przyznała, że jej utwór „Judgement day” zakwalifikował się do top3 wyboru jury austriackiego, jednak ostatecznie przegrał z propozycją Vincenta Bueno. Thea nie ma żalu do Austriaków i Vincentowi życzy jak największego sukcesu w Rotterdamie. Chciała jednak, by jej piosenka została usłyszana przez jak największe grono, stąd decyzja o wysłaniu serbskiej wersji „Sudnji dan” do Beoviziji. Thea potwierdziła, że pochodzi z Serbii, mówi po serbsku, a jej domem są dwa kraje – Serbia i Austria. „Na ten moment wygląda to tak, że zaśpiewam cały utwór po serbsku. Piosenka w oryginale nagrana jest po angielsku, więc mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zaśpiewać ją też w tej wersji” – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Na razie nie wie, kiedy wszystkie piosenki Beoviziji będą dostępne w sieci, ale zapewnia, że RTS opublikuje je niedługo.

Po wczorajszym artykule „Le Parisien” media eurowizyjne zastanawiają się, czy 30-letni i niezwykle przystojny (zdaniem wielu fanów) Tom Leeb faktycznie został wybrany na reprezentanta Francji 🇫🇷. Kolejne portale francuskie starają się przekazać swoim czytelnikom jak najwięcej informacji o tej dość tajemniczej osobie. Nie trzeba ukrywać, że bardziej znani od Toma są jego ojciec Michel (aktor) oraz siostra Fanny (piosenkarka). Francuska „Gala” zdradza, że Tom jest dość nieśmiały, wstydliwy, boi się pożarów i pająków i (jak sam twierdzi) nie jest typowym mężczyzną który jest pewny siebie, kocha piłkę nożną i dominuje w łóżku. Jest też osobą bardzo przywiązaną do swojej rodziny. Telewizja francuska nadal nie komentuje doniesień medialnych. Przypomnę, że to także „Le Parisien” jako pierwszy podał informację o anulowaniu preselekcji „Destination Eurovision” i skupieniu się na wyborze wewnętrznym. Telewizja France 2 zdementowała później te doniesienia twierdząc, że decyzja nie została jeszcze podjęta, a organizacja mini-preselekcji nadal jest możliwa.

16 stycznia mamy poznać ośmiu finalistów preselekcji Supernova na Łotwie 🇱🇻. 26 piosenek dostępnych jest już na YouTube, a słuchacze mogą się z nimi zapoznać, a także lajkować je i reagować w komentarzach. Ponoć komisja, która zdecyduje o składzie finału, będzie zwracać uwagę na odzew, jaki dana piosenka dostała w Internecie. Największą popularnością cieszy się aktualnie utwór „Still breathing” Samanty Tiny, która jest niemal pewniakiem do awansu (dodatkowo oficjalny klip ma już ponad 33 tys. wyświetleń). Drugi najlepszy wynik oglądalności nagrania ma Markus Riva, kolejny weteran preselekcji na Łotwie. Piosenkę „Impossible” odtworzono ok. 17 tys. razy. W czołówce są też Annna, Katrina Dimanta (ESC 2014) i Madara – po 15 tys. odtworzeń. Najmniej popularny zdaje się być utwór „Connection” grupy Audiokvartals (niecałe 7 tys. odtworzeń). Wszystkie utwory dostępne są TUTAJ.

Źródło: NRK, Eurovoix, LRT, Wikipedia, Instagram, Gala.fr, YouTube, inf. własne, fot.: @rayleeofficial

%d blogerów lubi to: