🇦🇱 Arilena Ara reprezentantką Albanii w Rotterdamie! Kim jest 21-letnia wokalistka? Kto znalazł się w top3 Festivali i Kenges?

21-letnia Arilena Ara wygrała Festivali i Kenges 58 z balladą „Shaj” – tak zdecydowało pięcioosobowe jury, a wyniki przekazał na scenie Christer Bjorkman. Dodatkowo ogłosił, że drugie miejsce zajęła Elvana Gjata, a trzecie Sara Bajraktari. Zwycięska piosenka „Shaj” nie została napisana przez Albańczyków, a przez…Macedończyków, co już spotkało się z krytyką lokalnych twórców, którzy domagali się usunięcia ze stawki wszystkich kompozycji nieprzygotowanych przez albańskich kompozytorów. Za piosenką stoją Darko Dimitrov i Lazar Cvetkovski, a albański tekst napisał Lindon Berisha. Arilena była uznawana za faworytkę, w tym także za ulubienicę producentki Very Grabockiej, jednak później fani w większości postawili na Elvanę Gjatę, a Arilena pozostała w jej cieniu. Teraz cieszy się wielką wygraną i może zaczynać przygotowania do Rotterdamu.

Urodziła się w Szkodrze, a swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w programie „Gjeniu i Vogel”, gdzie zajęła 3. miejsce. Po śmierci ojca postanowiła wystąpić w drugiej edycji „X Factor”, którą wygrała. Świetnie radziła sobie też w programie „Dance with me”. Swój pierwszy klip wydała w lutym 2014 roku i był to utwór „Aeroplan”, który szybko okrzyknięto hitem w Albanii. Podobnie stało się z „Business Class” oraz z piosenką „Vegim” poświęconą zmarłemu ojcu. Utwór „Nentori” z 2016 roku zdobył popularność nie tylko w kraju, ale też w Rumunii czy Rosji. W 2019 roku Arilena została trenerem w trzeciej edycji „The Voice Kids”, w której uczestniczyła Isea Cili (JESC 2019). Arilena już wcześniej miała brać udział w Festivali i Kenges, jednak zrezygnowała ze względu na podejrzenia, że wyniki będą zmanipulowane by dać jej wygrać. W tym roku zdecydowała się na start po namowie Very Grabockiej, producentki FiK, z którą poznała się podczas „The Voice”.

Arilena Ara będzie 17. reprezentantką Albanii na Eurowizji. Na ten moment nie wiadomo w jakim języku zaśpiewa „Shaj” w Rotterdamie i czy piosenka przejdzie jakiekolwiek zmiany. Albańska wersja utworu trwa 3 minuty, czyli jest zgodna z regulaminem Eurowizji 2020.

Źródło: RTSH, Wikipedia

%d blogerów lubi to: