🇦🇱 Festivali i Kenges trwa! Co działo się w czwartek, a co czeka nas dzisiaj? Znamy skład jury festiwalu. Gdzie oglądać dzisiejszy półfinał?

Wczoraj rozpoczął się Festivali i Kenges w Tiranie 🇦🇱, a pierwsza dziesiątka uczestników po raz pierwszy zaprezentowała się na scenie w Pałacu Kongresu w towarzystwie orkiestry RTSH. Ich występy i piosenki oceniane były przez pięcioosobowe jury w składzie: Dimitris Kontopoulos (grecki kompozytor, autor m.in. „Shady  Lady” czy „Scream”), Christer Bjorkman (producent Melodifestivalen, a także event producent Eurowizji 2013 i 2016), Felix Bergsson (islandzki szef delegacji eurowizyjnej), Rita Petro (albańska poetka i dziennikarka) oraz Michaela Minga (albańska etnomuzykolog). Komisja wyłonić ma 12 finalistów spośród wszystkich 20 startujących kandydatów. Nie ma obowiązku, by z każdej grupy przeszło po tyle samo uczestników, a także nie wiemy, czy wyniki podane będą dziś pod koniec półfinału, czy może dopiero później w programie „Post Fest”, albo poza anteną, np. w social mediach. Wiadomo, że rywalizacja będzie trudna, bo tegoroczna stawka FiK pełna jest dobrych utworów, które są świetnie pokazane na scenie. Orkiestrą dyryguje w tym roku renomowany Zhani Ciko, a całe show odbywa się na scenie, która niektórym przypomina nieco wyglądem scenę z Eurowizji 2019, na co uwagę zwrócił m.in. albański skrzypek Arben Skenderi.

Uczestnicy, a zwłaszcza faworyci, nie zawiedli. Elvana Gjata zaprezentowała „Me tana” w towarzystwie 9 tancerzy, śpiewając i tańcząc za co otrzymała ogromne brawa i sporo uwagi fanów Eurowizji. Świetnie wypadła też ballada Kanity „Ankth”, którą wielu uważa za „czarnego konia” festiwalu. W taniec i dynamikę poszedł też młody wokalista Aldo Bardhi ze swoim funkowym „Melodi”. Portal dosja.al podkreśla, że w kuluarach sporo mówiło się o stroju Kameli Islamaj (wokalistka na potrzeby festiwalu pomalowała swoje ciało w abstrakcyjne kształty). Nie bez echa przeszła też sama prowadząca – Alketa Vejsiu, która trzykrotnie zmieniała strój podczas festiwalu. Sporo śmiechu wywołała natomiast aureola, jaką nad głową miała kosowska piosenkarka Albërie Hadërgjonaj. Ponoć miało to nawiązywać do kultury Illirów. Na pochwałę w albańskich mediach zasłużyła Jonida Maliqi, otwierając show ze swoim eurowizyjnym „Ktheju tokes” i stojąc na 2,5-metrowej konstrukcji w kształcie piramidy.

Jest festiwal, są i skandale. Poza wcześniejszymi doniesieniami o kontrowersjach związanych z metodą selekcji utworów do FiK 58 oraz rzekomym ustawieniu wyników pod wygraną faworytek producentki show, pojawiły się też oskarżenia o łamanie regulaminu i ducha festiwalu. Chodzi o dopuszczenie do startu piosenek, które zostały napisana przez zagranicznych twórców (w tym przypadku chodzi m.in. o kompozytorów z Macedonii). W tej sprawie powstała już nawet specjalna nota wysłana do RTSH przez jeden ze związków albańskich kompozytorów. Twierdzą oni, że w FiK jest miejsce tylko dla rodzimych autorów. Z niewielką krytyką spotkała się też sama Elvana Gjata, główna faworytka do wygrania. Jeden z portali plotkarskich uznaje, że wokalistka w swoim stroju scenicznym zbyt mocno inspirowała się wokalistką Loredaną, co można uznać nawet za kopiowanie jej stylu.

Dziś druga część emocji – pozostałych 10 wykonawców pojawi się wieczorem na scenie. Będą to Arilena Ara, Era Rusi, Gena, Kastro Zizo, Olta Boka, Robert Berisha, Tiri Gjoci, Valon Shehu, Wendi Mancaku oraz duet złożony z Eli Fary i rapera Stresi. Na kogo zwrócić uwagę? Z pewnością na Arilenę Arę, która wykona „Shaj” autorstwa Darko Dimitrova (twórcy m.in. „Proud” z ESC 2019). Jeśli komuś spodobał się występ Elvany, to warto spojrzeć na prezentacje sceniczne Ery Rusi i Olty Boki (ESC 2008), gdyż z paniami pracował ten sam choreograf co przy „Me tana”. Sporą popularnością w kraju cieszy się dość patriotyczny w przekazie utwór „Shqiponja e lire” Gena oraz lekkie „Boheme” 52-letniej Eli i popularnego Stresi. O finał powalczą dziś też młodzi chórzyści Jonidy z Eurowizji – Tiri Gjoci oraz Wendi Mancaku. Będzie też Valon Shehu z piosenką napisaną przez Eugenta Bushpepę (ESC 2018) oraz kosowski wokalista weselny Robert Berisha, którego ponoć do udziału w FiK zaprosiła sama producentka. Smutną piosenkę o śmierci rodzica wykona na scenie Kastro Zizo. Kto ma największe szanse na awans do finału? Sprawdźmy, jak typowali uczestnicy gry „Bet & Win 3”.

  1. Arilena 100%
  2. Era 92,8%
  3. Wendi 75,5%
  4. Gena 67,7%
  5. Tiri 65,6%
  6. Olta 55,8%
  7. Valon 52,1%
  8. Robert 51,6%
  9. Eli i Stresi 47,8%
  10. Kastro 34,4%

Dzisiejszy półfinał transmitowany będzie od 20:30 (możliwe opóźnienia) na kanałach RTSH1 HD, RTSH Muzike i kosowskim RTK oraz w Radio Tirana 1 i w Internecie na stronach RTSH.alRTSH.al czy facebookowym profilu nadawcy. Transmisja dostępna też za pośrednictwem oficjalnej aplikacji mobilnej RTSH Tani. Półfinał potrwa do ok. 23:00, a po nim odbędzie się specjalny program „Post festival” czyli talk show z uczestnikami.

Źródło: CNA.al, Dosje.al, Lajmi.net, gazetatema.net, RTSH, Wikipedia, inf. własne, fot: Dziennik Eurowizyjny na podstawie zdjęć wykonawców z Instagrama

%d blogerów lubi to: