🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 2017 – Z Eurowizji Junior przez The Voice do dorosłego konkursu! Trio zachwyca jury

Temat nowego reprezentanta Holandii jak zwykle wygenerował mnóstwo plotek, ale ostatecznie pod koniec października 2016 ogłoszono, że do Kijowa pojadą O’G3NE, które już wcześniej typowane były do tej roli. W styczniu 2017 pojawiły się nowe informacje o trzech potencjalnych piosenkach na konkurs, ostatecznie 2 lutego potwierdzono, że w Kijowie dziewczyny zaśpiewają utwór swojego ojca. Premiera „Lights and Shadows” odbyła się 2 marca. Piosenkę skomponował Rick Vol przy pomocy gitarzysty Rory’ego de Kievita, przyjaciela jednej z członkiń O’G3NE. Utwór dotarł do 14. miejsca listy „Single Top 100” i jedynie do 33. pozycji na „Single Top 40” w Holandii. Był też notowany w Belgii gdzie zajął 29. miejsce w Ultratip Flanders.

Trio składa się z sióstr Lisy, Amy i Shelley Vol. Nazwa zespołu (wymowa: oo dzjien) składa się z „0” czyli grupy krwi ich matki oraz „G3ne” co oznacza „geny„. Fani sióstr nazywają sami siebie „G3NIES„. Dziewczęta urodziły się w Dordrecht. Lisa Roxanne w 1994, a bliźniaczki Amy Talitha i Shelley Celine w 1995. W 2007 roku jako „Lisa, Amy & Shelley” wygrały preselekcje holenderskie do Eurowizji Junior i z utworem „Adem in, adem uit” reprezentowały kraj podczas konkursu organizowanego w Rotterdamie. Chociaż były typowane wyżej, ostatecznie zajęły 11. miejsce na 17 krajów, zdobywając 39 punktów, w tym 10 z Belgii i 6 ze Szwecji. Porażka nie wpłynęła negatywnie na rozwój kariery – siostry po konkursie podpisały kontrakt płytowy (który później zerwały) i zaczęły produkować młodzieżowe hity. W 2014 roku pojawiły się w „The Voice” jako pierwsze trio w historii programu. Trafiły do ekipy Marco Borsato i wygrały całe show. To właśnie w tej (piątej) edycji w półfinale wyeliminowano Duncana Laurence. Od momentu zwycięstwa kariera nabrała tempa – O’G3NE występowały na najważniejszych imprezach muzycznych w kraju, były zapraszane na koncerty gwiazd (śpiewały m.in. z De Toppers).

Utwór „Lights & Shadows” poświęcony był matce sióstr – cierpiała ona na rzadką odmianę raka kości i niestety zmarła w 2017, po udziale O’G3NE w Eurowizji. Po raz pierwszy w historii Holandia trafiła przed ESC do tego samego koszyka co Polska – były tam też Belgia oraz Irlandia z Litwą i Łotwą. Ostatecznie nasze kraje zostały rozdzielone – Holandia trafiła do II grupy i przypisano jej 6. pozycję startową, pomiędzy Rumunią a Węgrami. Dziewczyny zajęły w półfinale 4. miejsce zdobywając 200 punktów (7 mniej od Izraela i 11 więcej niż Norwegia). Tak wysoki wynik zawdzięczają jurorom, którzy O’G3NE umieścili na 2. miejscu, jednak z 50 punktami straty do Bułgarii. Telewidzowie mieli Holandię na 9. pozycji, pomiędzy Norwegią a Szwajcarią. W typowaniu jurorskim Holandia zdobyła trzy dwunastki (Rumunia, San Marino i Chorwacja), dwie dziesiątki (Węgry i Dania) czy siedem ósemek. Wszystkie komisje przydzieliły Holandii punkty. W typowaniu widzów najwyższa nota to 7 z Danii. Jury holenderskie 12 punktów dało Bułgarii, 10 Danii, a 8 Austrii, z kolei widzowie najwyższą notę przekazali (podobnie jak komisja) Bułgarii, ale 10 trafiła do Węgier, a 8 do Rumunii.

W finale Holandia znów startowała z 6. pozycji (pomiędzy Armenią a Mołdawią) i zajęła 11. miejsce ze 150 punktami. 8 więcej miała Norwegia, 15 mniej Francja. Ponownie największe wsparcie przekazali jurorzy, umieszczając Holandię na 5. miejscu (pomiędzy Australią i Norwegią). Widzowie dali siostrom znacznie mniej punktów, bo jedynie 15 co pozwoliło na zajęcie 19. miejsca (między Armenią a Wielką Brytanią). Jurorzy z Austrii i Rumunii przekazali 12 punktów, 10 dorzucili Belgowie, a 8 Polska, Węgry, Chorwacja i Czechy. Większość punktów Holandii w televotingu to wsparcie Belgii, która dała 10 punktów. Pozostałe małe punkty dorzuciły Hiszpania (2) i Dania, Niemcy oraz Chorwacja (po jednym). Holenderskie jury 12 punktów dało zwycięskiej Portugalii, 10 Bułgarii, a 8 Danii. Polska nie dostała nic. Televoting niejako zgodził się z tym werdyktem i 12 punktów powędrowało do Salvadora. 10 dostała Belgia, a 8 Bułgaria. Kasi Moś przypadł w udziale 1 punkt. Wyniki głosowania jurorskiego przekazał Douwe Bob, a konkurs dla NPO1 i BVN komentowali Cornald Maas oraz Jan Smit.

11. miejsce Holandia zajęła po raz trzeci w swojej historii i drugi raz pod rząd. Dodatkowo O’G3NE właśnie takie miejsce zdobyły w Eurowizji Junior. Co ciekawe osiągnęły drugi najwyższy wynik w rundzie półfinałowej – 4. miejsce. Lepiej wypadli tylko The Common Linnets w 2014 (do których w 2019 dołączy Duncan). Przy okazji warto podkreślić, że Holandia to (obok Białorusi) jedyny kraj, który startuje w Eurowizji Junior od samego początku istnienia. Do tej pory wysłała na JESC 16 młodych wykonawców, najczęściej wybieranych przez preselekcje narodowe. W przeciwieństwie do Białorusi nie odnosi tam wielkich sukcesów. Triumfowała (dość zaskakująco) w 2009 roku za sprawą Ralfa Mackenbacha i piosenki „Click Clack”, a drugi raz w top3 znalazła się w 2011 dzięki Rachel i „Teenager”. W 2017 roku wygrała pierwszy online voting, a ostatecznie jej reprezentacja – grupa Fource – zajęła w Tbilisi 4. miejsce.

Źródło zdjęcia: Eurowizja.org

%d blogerów lubi to: