🇵🇱 Trzeci odcinek „Szansy na Sukces”! Kto awansuje do finału? Głosuj na swojego faworyta! Eurowizyjne wieści także z Irlandii, Gruzji i Turcji

Przed nami trzeci i ostatni półfinał preselekcyjnej „Szansy na Sukces” w TVP2 🇵🇱, w ramach której wybierany jest nasz nowy reprezentant na Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach. Dziś o 15:15 wyemitowany będzie odcinek w którym gośćmi i jurorami będą członkowie formacji Papa-D. Ostatnia siódemka kandydatów zaśpiewa dziś ich piosenki i powalczy o jedno miejsce w finale, który odbędzie się 29 września w Warszawie. W finale są już Nikola Fiedor oraz Viki Gabor, które pomyślnie przeszły dwa poprzednie odcinki. Czy w gronie finalistów znajdzie się miejsce dla chłopaka?

Zgodnie z aktualnymi wynikami ankiety faworyt nie jest taki oczywisty! Pierwsze miejsce w głosowaniu czytelników zdobył Adam Bartkiewicz (28,41%), drugie Eryk Waszczuk (23,25%), a trzecie Gabriela Katzer (18,45%). Bardzo blisko czołowej trójki jest też Karolina Bajer (18,08%). Trzech pozostałych kandydatów – Natasza Sieradzka, Zosia Kwaśna i Anna Chwalczyńska – zdobyło mniej niż 10% poparcia, ale jak wiemy, w „Szansie na Sukces” wszystko może się zdarzyć, bo o wynikach decyduje tylko parę osób, zazwyczaj niezwiązanych z Eurowizją. O ile udział Majki Jeżowskiej w I odcinku da się jeszcze jakoś wytłumaczyć muzyką dziecięcą, tak zaproszenie grupy Papa-D jest dla wielu kompletnie niezrozumiałe. Zespół powstał w 1984 roku, a swój ostatni album wydał w 2005 roku, gdy kandydaci na Eurowizję Junior dopiero się rodzili. W aktualny skład zespołu wchodzi Paweł Stasiak, który na potrzeby preselekcji do Eurowizji 2018 stworzył projekt Pablosson. Jego „Sunflower” zajął 10. miejsce (ostatnie) w finale – co do tej pozycji zgodzili się zarówno jurorzy jak i widzowie Dodatkowo czterech z pięciu jurorów dało mu najmniej, czyli 1 punkt, a jedynie u Maryli Rodowicz był przedostatni.

Oto lista uczestników dzisiejszej „Szansy na Sukces” oraz nazwy piosenek, które wylosował Artur Orzech.

  • Gabriela Katzer „Panorama Tatr”
  • Anna Chwałczyńska „Ocean wspomnień”
  • Eryk Waszczuk „O-la-la”
  • Karolina Bajer „Maxi singiel”
  • Adam Bartkiewicz „Nasz Disneyland”
  • Natasza Sieradzka „Pocztówka z wakacji”
  • Zosia Kwaśna „Naj – story”

„Szansa na Sukces” do obejrzenia w TVP2 dziś od 15:15. Program potrwa 70 minut. Transmisja internetowa dostępna będzie na TVP Stream oraz na WP Pilot.

Poza polskimi emocjami dziś czeka nas też czwarty ćwierćfinał preselekcji irlandzkich 🇮🇪. Ostatnia siódemka uczestników zmierzy się ze światowymi hitami śpiewając je w języku irlandzkim. Jurorzy zdecydują o tym, kto powinien awansować do półfinału. Dziś jurorem gościnnym jest Charlie McGettigan, który wraz z Paulem Harringtonem pokonał Edytę Górniak podczas Eurowizji 1994. Aktualnie w rundzie półfinałowej mamy już sześć osób. Są to: Anna Kearney, Aoife McNeils, Seisear Seiseach, Isabelle Moore, Caoimhe McBride oraz Katie Healy. Dzisiejszy ćwierćfinał oglądać można od 21:30 TUTAJ.

Pomimo ostatnich porażek (Gruzja 🇬🇪 już trzy razy z rzędu nie zakwalifikowała się do finału Eurowizji), udział w konkursie jest na tyle atrakcyjnym ryzykiem, że planują go podjąć zwycięzcy popularnych talent-shows, nawet…jeśli walka o Eurowizję oznacza konieczność startu w jeszcze jednym programie dla nowych talentów! Jak podaje INFE Georgia, o miejsce w „Georgian Idol” starać się będą Tornike Kipiani, który w 2014 roku wygrał pierwszą edycję „X Factor Georgia”, a jego mentorem była Tamta, tegoroczna reprezentantka Cypru na ESC. Tornike startował w preselekcjach Gruzji 2017 z utworem „You are my sunshine”, jednak zajął tam 23. miejsce (drugie od końca). Triumfatorka „Mam Talent” – Barbara Samkharadze także planuje swój start w „Idolu”. Młoda wokalistka triumfowała w tym programie pod koniec 2016 roku, miała wtedy 14 lat. „Georgian Idol” będzie emitowany od października. Zwycięzca programu pojedzie na Eurowizję do Rotterdamu.

Opozycyjny polityk Ayhan Barut złożył wniosek o debatę parlamentarną dotyczącą udziału Turcji w Eurowizji 🇹🇷. Jak twierdzi, chce sprawdzić, czy uczestnictwo kraju w konkursie jest blokowane przez rząd Turcji i czy władze wywierają naciski na dyrektora stacji TRT. Planuje też zweryfikować, czy uwagi nadawcy tureckiego na temat niesprawiedliwego systemu głosowania na Eurowizji są zasadne. Jak twierdzi, tureccy widzowie są pozbawieni śledzenia konkursu, który dawał im wiele emocji i radości, a przecież ramówka TRT tworzona jest z ich podatków. Kwestia udziału Turcji w Eurowizji była już tematem debaty parlamentarnej w 2012 roku. Na razie nie wiadomo, czy wniosek Baruta zostanie rozpatrzony i Eurowizja trafi do agendy. Pewne jest natomiast, że Turcja po raz kolejny nie wystartuje w Eurowizji i nie będzie mieć swojego reprezentanta w 2020 roku.

Źródło: TVP, Facebook, Szansa na Sukces, T4G, Wikipedia, Infe Georgia, ESCTurkey, fot.: @natasza_sieradzka_

%d blogerów lubi to: