🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 2014 – „Calm after the storm” wygrywa półfinał i zdobywa serca Polaków

Po wielkim sukcesie Anouk w Malmo holenderskie media zaczęły się znów żywo interesować konkursem i spekulować o tym, kto będzie kolejnym reprezentantem kraju, zwłaszcza, że nadawca lokalny ogłosił ponowny wybór wewnętrzny. Stawiano na DJ-a Armina van Buurena lub na Shirmę Rouse, chórzystkę Anouk z Eurowizji. Na początku listopada pojawiły się plotki o zaangażowaniu popularnej Ilse DeLange w konkurs. Według doniesień miała ona napisać piosenkę na Eurowizję dla wokalisty Waylona. Ostatecznie 25 listopada ogłoszono, że Ilse i Waylon wystąpią w konkursie razem jako duet The Common Linnets. 4 marca ogłoszono tytuł piosenki na Eurowizję, a 12 marca Ilse i Waylon po raz pierwszy wykonali ją publicznie. Premiera teledysku odbyła się 17 marca.

Duet powstał w 2013 roku i na ESC pojechał jego oryginalny skład. Celem formacji miało być tworzenie muzyki zbliżonej do country czy bluegrass. Podkreślano, że duet może składać się też z innych wokalistów, jeśli czują oni klimat takiej muzyki. Ilse Annoeska de Lange urodziła się w 1977 roku w Almelo i od zawsze blisko jej było do muzyki country. W 1994 roku wystąpiła podczas Dutch Country Music Awards oraz w „Zangfestival der Onbekenden”, które wygrała, co pozwoliło jej nagrać demo. W 1998 wyjechała do Nashville nagrywać debiutancki album. Pierwszy singiel pt. „I’m not so tough” stał się hitem w Holandii. Do tej pory wydała 12 albumów (ostatni to „Gravel & Dust” z tego roku), na koncie ma też wiele nagród muzycznych takich jak Edison czy 3FM. W 2013 roku została jurorem w „The Voice”, a w 2018 pojawiła się w tej roli w ramach programu „The Voice Senior”. W 2019 weszła w skład delegacji holenderskiej na Eurowizję, bo to właśnie ona była mentorem Duncana de Moor (znanego jako Duncan Laurence) w 5. edycji „The Voice”.

Willem Bijkerk (czyli Waylon) urodził się w 1980 roku, a karierę muzyczną zaczął w 1995 w ramach programu „Telekids”. W 2001 przeprowadził się do USA gdzie mieszkał rok, aż do śmierci swojego idola Waylona Jenningsa. W 2005 roku wystartował w preselekcjach Holandii do ESC w ramach duetu Rachel & Waylon. Piosenka „Leven als een beest” zajęła 4. miejsce w półfinale i nie zdobyła awansu. Rok 2008 to udział Waylona w „Mam Talent”, gdzie zajął 2. miejsce. Rok później podpisał kontrakt z Universal Music, a w 2010 wygrał swoją pierwszą ważną nagrodę w ramach 3FM Awards za najlepszego debiutanta. Do tej pory wydał pięć albumów (najnowsze to „The world can wait” z 2018). O jego karierze po Eurowizji przeczytacie więcej w odcinku cyklu dotyczącym roku 2018. Waylon w 2002 się ożenił, jednak małżeństwo przetrwało tylko 3 lata. Z pierwszego małżeństwa ma syna Dylana, a z drugiego związku córkę. Związany jest z gwiazdą YouTube – Bibi Breijman.

„Calm after the storm” napisane zostało przez Ilse DeLange, JB Meijersa, Roba Crosby’ego, Matthew Crosby’ego oraz Jake’a Etheridge’a. Najpierw piosenka wykonana została akustycznie, a później zaprezentowano ją w pełnej wersji wraz z teledyskiem. Utwór, dzięki sukcesowi na Eurowizji, stał się popularny w wielu krajach – w Holandii dotarł oczywiście do 1. miejsca „Single Top 100”, ale notowany był też w top10 w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, na Węgrzech, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Szkocji, Hiszpanii, Szwajcarii i w Turcji. Singiel pokrył się platyną w Niemczech oraz złotem w Austrii i Holandii. Często grany był także w Polsce. The Common Linnets przed Eurowizją planowali skromną trasę promocyjną w Belgii oraz San Marino i na Malcie, jednak uznano później, że duet skupi się jednak na promocji w Holandii i reklamowaniu albumu . Na prasie międzynarodowej skupiono się dopiero podczas sezonu eurowizyjnego w Danii. Ilse i Waylon byli jednymi z gości Eurovision in Concert 2014 w Amsterdamie. Przed Eurowizją typowani byli przez bukmacherów do finału, jednak nie byli faworytami do wygranej.

Z koszyka w którym Holandia została umieszczona razem z Belgią, Grecją, Irlandią i Armenią wylosowano jej pierwszy półfinał i drugą połowę. Holandia wystąpiła jako 14., pomiędzy Portugalią a Czarnogórą. Stonowany występ i niesamowity klimat stworzony przez Ilse i Waylona sprawił, że Holandia wygrała półfinał, zdobywając 150 punktów i 19 punktów przewagi nad Szwecją. Kraj triumfował zarówno w głosowaniu jury jak i widzów – w obydwu rankingach miał po 130 punktów, przy czym u widzów przewaga nad drugimi Węgrami wynosiła 27 punktów, z kolei u jurorów różnica między Holandią a Szwecją to jedynie 5 punktów. „Calm after the storm” dostało aż 8 dwunastek, co oznacza, że połowa państw w półfinale dała Holandii najwyższą notę (Łotwa, Estonia, Szwecja, Islandia, San Marino, Portugalia, Węgry i Dania). Najmniej punktów dało jury z Czarnogóry – tylko 1 punkt. Holandia słabiej wypadła też w Albanii i Rosji (po 2 punkty). Co ciekawe, w głosowaniu telewidzów Holandia miała 8 dwunastek, natomiast w rankingu jurorskim jedynie Francja, Węgry i San Marino przydzieliły tę najwyższą notę.

Przed finałem The Common Linnets było już traktowane jako jeden z kandydatów do zwycięstwa. W ramach losowania Holandii przypadła druga połowa finału i przyznano jej 24. pozycję startową, pomiędzy Danią a San Marino. Ze względu na awarię techniczną podczas prezentacji Basima z Danii, duet musiał na swój występ czekać nieco dłużej niż pozostali uczestnicy. Wypadł jednak fenomenalnie, zdobywając 238 punktów i 2. miejsce. Holandia przegrała jedynie z Austrią – różnica wyniosła 52 punkty. Trzecie miejsce miała Szwecja, która trafiła do Holendrów 20 punktów. „Calm after the storm” było drugie zarówno u widzów (222 punkty i aż 89 punktów mniej od Conchity) jak i u jurorów (201 punktów i 23 mniej od Austrii, a tylko jeden więcej niż Szwecja). 8 państw przynało Holandii 12 punktów – były to Polska, Łotwa, Islandia, Niemcy, Norwegia, Estonia, Węgry oraz Litwa. 10 punktów kraj dostał od Danii, Szwecji, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwajcarii i Słowenii. Tylko 7 państw (w tym Azerbejdżan, Albania, Czarnogóra, Malta i Izrael) nie dały żadnego punktu.

Jak głosowali Holendrzy? W pierwszym półfinale najwięcej punktów dali Armenii, 10 punktów miały Węgry, a 8 Szwecja. Albania, Belgia i Portugalia znalazły się w top10 głosowania holenderskiego, jednak to nie pomogło im w awansie. Rosja i San Marino nie były przez Holandię typowane do finału. W finale 12 punktów z Holandii trafiło do zwycięskiej Austrii, 10 do Norwegii, a 8 do Szwecji. Polska nie dostała punktów, co miało związek z niską oceną od jurorów pomimo silnego wsparcia naszych „Słowianek” w holenderskim televotingu. W półfinale widzowie holenderscy 12 punktów dali Armenii, z kolei jurorzy Islandii. W finale 12 punktów od widzów i jurorów trafiło do Austrii. Punkty podawał wokalista Tim Douwsma, a konkurs komentowali dla Nederland 1 i BVN Cornald Maas oraz Jan Smit.

Holandia nie znalazła się w top5 głosowania klubów OGAE, ale po Eurowizji piosence „Calm after the storm” przyznano aż dwie nagrody im. Marcela Bezencona – „Artistic” i „Composer” Award. Ponieważ duet wydał swój album na dzień przed finałem Eurowizji, płyta szybko trafiła na notowania nie tylko w Holandii, ale też w Wielkiej Brytanii i Irlandii. We wrześniu 2014 wydano nowy singiel „Give me a reason”, a The Common Linnets wygrało Buma Cultuur Pop Award. W 2015 roku przyszły kolejne nagrody oraz nowa płyta, która dobrze sprzedawała się nie tylko w Holandii, ale też w Austrii, Belgii i Niemczech. Waylon szybko zrezygnował jednak z udziału w projekcie i już w 2014 opuścił The Common Linnets.

Półfinałowy triumf był pierwszym tak wielkim sukcesem Holandii na tym etapie Eurowizji. Kraj nigdy wcześniej nie zajął w rundzie kwalifikacyjnej miejsca wyższego niż szóste. Drugie miejsce w finale Eurowizji to drugi najlepszy rezultat kraju po czterech zwycięstwach. Po raz pierwszy od 1975 roku Holandia weszła do czołowej trójki. Był to też ostatni (jak do tej pory) duet reprezentujący ten kraj w konkursie.

Źródło zdjęcia: Wikipedia

 

%d blogerów lubi to: