🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 2004 – Zadziwiająca rozbieżność w wynikach duetu Re-Union. Ostatni finał w dekadzie

Nationaal Songfestival 2004 był praktycznie kopią formatu Melodifestivalen. Nie dość, że odbyły się cztery półfinały, to jeszcze Holendrzy dorzucili znaną ze Szwecji rundę dogrywkową. Spośród wszystkich zgłoszeń do selekcji wytypowano 24 utwory, po sześć na półfinał. Dwie najwyżej ocenione piosenki trafiały do finału, a propozycje z miejsc 3-4 do „rundy drugiej szansy”. O wynikach decydowali jurorzy i widzowie. Półfinały rozegrano w cztery tygodnie – pomiędzy 22 stycznia a 12 lutego. Prowadzącymi byli Nance i Humberto Tan. Wszystkie części zorganizowano w Pepsi Stage Theatre w Amsterdamie. W pierwszym półfinale do finału awansowali Babette Labeij oraz duet Re-union, a Arno Kolenbrander wraz z Charlym trafili do dogrywki. W drugiej grupie finał zdobyła formacja Yellow Pearl oraz wokalistka Judith Jobse, a drugą szansę dostali Bas & Joel & Voice Male oraz Mandy. Trzeci półfinał okazał się szczęśliwy dla Adriany Romeyn i Suzy ‚ n’ the Hi-Rollers, z kolei do dogrywki przeszedł tylko Andre Kuik. W ostatnim półfinale awans otrzymali Cherwin i Anja Wessels, a w rundzie dogrywkowej udział wziąć mogli Triple 10’rs i Camp Girls. Dogrywka odbyła się 19 lutego – do finału przepustkę zdobyli Charly i Bas & Joel & Voice Male.

W finale (22 lutego) jurorzy postawili na duet Re-Union i utwór „Without you”, natomiast televoting wygrała Anja Wessels. Po połączeniu głosowań okazało się, że z sumą 108 punktów triumfował duet, Anja Wessels była druga (82 punkty), a Judith Jobse trzecia (79 punktów). Preselekcje cieszyły się sporym zainteresowaniem, ze względu na udział paru znanych nazwisk, w tym bohaterów popularnego „Idola”. Warto wspomnieć, że preselekcyjną chórzystką Cherwina (ostatnie miejsce w finale) była Linda Snoeij, reprezentantka Holandii 1997 jako członkini formacji Mrs. Einstein. Marjolein Spijkers (także z Mrs Einstein) wspierała wokalnie grupę Tripe 10’rs (odpadła w dogrywce). Z kolei Babette Labeij (9. miejsce w finale) pełniła rolę chórzystki holenderskiej na Eurowizji 1998.

Duet Re-Union to Paul de Corte i Fabrizio Pennisi. Urodzony we Włoszech Fabrizio założył formację All of us w 1998, a Paul dołączył do niej trzy lata później. Zespół rozpadł się już w 2002 roku, ale Pennisi i de Corte zaprzyjaźnili się i na potrzeby preselekcji 2004 stworzyli duet. Po udziale w Eurowizji w Stambule ich muzyczne drogi się rozeszły i żaden z nich kariery muzycznej w kraju już nie zrobił. Ballada „Without you” to dzieło Eda van Otterdijka do słów Angeline van Otterdijk. Chociaż piosenka nie wygrała televotingu w Nationaal Songfestival, na listach przebojów poradziła sobie dobrze, chociaż przebywała tam dość krótko. W Nederlandse Top 40 dotarła do 27. miejsca, w Single Top 100 do pozycji dwunastej.

Eurowizja 2004 była pierwszą, którą zorganizowano w nowym formacie – z półfinałem i finałem. Z racji niewystarczająco wysokiego miejsca zajętego w 2003 roku Holandia startowała w półfinale, z ostatniej – 22. pozycji, zaraz po dyskotekowej Bośni. To właśnie świetna pozycja startowa uznana została za główny czynnik, który sprawił, że duet holenderski awansował do finału. W półfinale zdobył 6. miejsce ze 146 punktami – 3 więcej miał Cypr, a 13 mniej Bośnia. Holandia dostała 12 punktów z Belgii i Irlandii, 8 z Danii, Estonii i Monako, 7 z Andory, Izraela i Malty oraz mnóstwo mniejszych punktów. Tylko Albania i Szwecja nie miały Holandii w top10. Polska nie głosowała w półfinale. Holenderscy widzowie 12 punktów przekazali zwycięskiej Serbii i Czarnogórze, 10 dostał Cypr, a 8 Bośnia i Hercegowina. W swoim top10 mieli Izrael, który nie awansował do finału.

W finale Re-Union wylosowało 7. pozycję startową, pomiędzy duetem z Malty i Maxem z Niemiec. Ich wynik jest całkowitym przeciwieństwem rezultatu półfinałowego. Uzbierali tylko 11 punktów, co dało im 20. miejsce na 24 kraje. 2 punkty mniej miała Austria, 5 więcej Islandia. Na pocieszenie należy dodać, że faworyzowana Xandee z Belgii wypadła jeszcze gorzej – 22. miejsce z 7 punktami. Wikipedia sugeruje, że bardzo głośny okrzyk „Thank you” Paula w porównaniu do stonowanego i akustycznego wykonania „Without you” mógł nie spodobać się widzom. Holandia dostała tylko 6 punktów z Belgii, 3 z Estonii i 2 z Malty. Czy magia pozycji startowej faktycznie zadziałała w półfinale? Najpewniej tak! Holendrzy w finale 12 punktów dali Turcji (co zacznie być normą w związku z silną diasporą turecką w kraju), 10 dostała Serbia i Czarnogóra, a 8 Cypr. Zwycięska Ukraina uzyskała 7 punktów, a polskie Blue Cafe nie dostało nic. Punkty w finale przekazała Esther Hart (ESC 2003), a konkurs komentowali Willem van Beusekom i Cornald Maas dla Nederland 2 oraz Hijlco Span i Ron Stoeltie dla Radio 3.

6. miejsce w półfinale będzie najlepszym rezultatem Holandii na tym etapie Eurowizji aż do 2014 roku, kiedy to inny duet – The Common Linnets, wygra tę rundę. Przez kolejne osiem lat Holandia nie zdoła wejść do czołowej dziesiątki półfinału i awans otrzyma dopiero w 2013 roku, także z miejsca szóstego. 20. miejsce jest natomiast trzecim najgorszym wynikiem finałowym w całej historii Holendrów na Eurowizji.

Źródło zdjęcia: Eurovision.de

 

%d blogerów lubi to: