🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 2000 – Wielka suknia i przerwana transmisja konkursu. Co stało się 13 maja 2000 w Holandii?

Aby wybrać reprezentanta Holandii na Eurowizję roku milenijnego, telewizja NOS zorganizowała preselekcje narodowe z udziałem 8 uczestników. Finał odbył się 27 lutego, a prowadzącym był Paul de Leeuw. Zwycięzcę wybierało 12 komisji regionalnych wraz z publicznością głosującą poprzez system audiotele. Z ogromną przewagą wygrała Linda Wagenmakers. Jej utwór „No goodbyes” zdobył aż 252 punkty, w tym 106 od jurorów i 146 od widzów. Drugie miejsce miała formacja Splash! z „Close harmony” (118 punktów), a trzecie Arno Kolenbrander z „One step behind” (115 punktów). Co ciekawe, piosenkę o podobnym tytule („One step closer”) zaśpiewała Sandy Kandau zajmując 6. miejsce. Po roku nieobecności do selekcji wróciły piosenki holenderskojęzyczne, np. „Evenwicht” grupy Alderliefste. Żadna jednak nie weszła do czołowej trójki.

Linda Wagenmakers urodziła się w 1975 w Arnhem. Karierę rozpoczęła od gry w musicalu „Miss Saigon”, podkładała też głos pod Mulan z bajki Disney’a. Popularność zdobyta poprzez częstą grę w teatrze i rozpoznawalny głos sprawiły, że wygrała preselekcje narodowe. Po Eurowizji koncertowała w teatrze gospel, grała w serialu telewizji RTL 4 i przyjmowała kolejne role musicalowe. W 2007 roku uczestniczyła w programie „De afvallers met sterren”, w którym celebryci…chudli. Zrzuciła 11,8 kilograma, co pozwoliło jej zająć 6. miejsce. Do tej pory gra w musicalach, własnej muzyki raczej nie tworzy.

„No goodbyes” to jeden z nielicznych singli Lindy. Piosenkę przygotował John O’Hare do słów Ellerta Driessena. Podobnie jak rok wcześniej, utwór Holandii na Eurowizję nie miał wersji w języku narodowym. „No goodbyes” na 10 tygodni trafiło do „Nederlandse Top 40”, osiągając tam 22. miejsce (w momencie debiutu na liście). W „Single Top 100” udało się raz wejść do czołówki i zająć 9. miejsce. To jednak nie sam utwór, a występ przykuły wzrok widzów Eurowizji! Linda wystąpiła w Szwecji ubrana w gigantyczną biało-czarną suknię pod którą schowani byli tancerze. Wielka suknia została oczywiście zdarta z wokalistki, a Linda resztę utworu odśpiewała i odtańczyła w srebrnym kostiumie. Pokazowe zerwanie koszulek przez tancerzy również spotkało się z wiwatami publiczności.

Podczas Eurowizji 2000 w Sztokholmie Holandia wystartowała druga po izraelsko-syryjskim cyrku zgotowanym widzom przez PingPong a przed Nicki French z Wielkiej Brytanii. Wywalczyła 40 punktów i 13. miejsce na 24 państwa. 5 punktów więcej miała Islandia, a 6 mniej Austria. Po 8 punktów dostała od Izraela i Belgii, po 5 z Malty i Cypru, 4 z Hiszpanii, 3 z Turcji (jury), po 2 z Francji i Chorwacji oraz po jednym z Islandii, Niemiec i Irlandii. Po raz szósty w swojej historii Holandia zajęła 13. pozycję. Wcześniej stało się tak w 1962-1963 (wtedy były to ostatnie miejsca), 1978, 1984 i 1986.

Ze względu na tzw. „Vuurwerkramp” czyli katastrofę fabryki sztucznych ogni w Enschede, któa wydarzyłą się 13 maja 2000 o 13:00 telewizja holenderska zdecydowała się przerwać transmisję finału Eurowizji w trakcie jej trwania, by wykorzystać kanał do transmitowania informacji związanych z wydarzeniami na wschodzie kraju. W związku z ogromną eksplozją (moment wybuchu poniżej) spowodowaną pożarem fabryki zginęły 23 osoby, w tym czterech strażaków. Ponad 1000 osób zostało rannych, a ponad 400 domów i 1500 budynków zniszczonych. Telewizja NOS dodała później, że przerwanie transmisji Eurowizji miało nie tylko względy praktyczne, ale też uznano iż pokazywanie widzom programu rozrywkowego nie jest odpowiednie w nocy, gdy wydarzyła się tak ogromna tragedia. W związku z zakończeniem transmisji przed głosowaniem widzowie w Holandii nie oddawali głosów w televotingu, a punkty przekazało jury zapasowe. Konkurs był później w całości retransmitowany.

Holenderscy jurorzy 12 punktów przyznali Turcji, 10 zwycięskiej Danii, a 8 Niemcom. Punkty zaprezentowała Marlayne, reprezentantka kraju z 1999 roku. Wokalistka w trakcie łączenia przekazała widzom informację o katastrofie (video znajdziecie powyżej) i wytłumaczyła, dlaczego w jej kraju nie odbyło się głosowanie widzów. Prowadzący przekazali jej wyrazy współczucia. Do momentu przerwania transmisji konkurs komentowali Willem van Beusekom dla TV2 i Hijlco Span dla Radio 2. By zakwalifikować się do udziału w Eurowizji 2001 każdy kraj musiał zająć odpowiednie miejsce w rankingu średnich punktowych z ostatnich 5 lat (od 1996 do 2000). Ponieważ Łotwa miała bardzo udany debiut w 2000 to ona zajęła 1. miejsce (136), druga była Wielka Brytania (107,2) czyli kraj Big Four, a trzecia Irlandia (98,6). Holandia spadła na 12. miejsce z wynikiem 68,8 (prawie 12 więcej miała Estonia), a 3 mniej Islandia). Do Eurowizji 2001 zakwalifikowano z tego rankingu jedynie 12 państw + Big Four i Danię jako organizatora. System ten zastosowano po raz ostatni.

Źródło zdjęcia: Shownieuws

%d blogerów lubi to: