🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1997 – Mrs. Einstein poza top20. Ostatni jednocyfrowy wynik punktowy Holandii

39. reprezentację Holandii na Eurowizji stanowiła formacja Mrs. Einstein. Grupa powstała w 1988 roku i specjalizowała się głównie w występach muzycznych na deskach teatrów. Miała swój własny recital, z którym podróżowała po kraju. Skład formacji bardzo często się zmieniał, a w momencie gdy Mrs. Einstein reprezentowały Holandię na Eurowizji grupa miała pięć członkiń. Były to Linda Snoeij (w zespole działała w latach 1995-1999), Marjolein Spijkers (od 1995 do 1999 i powrót w 2017), Saskia van Zutphen (w zespole od zawsze), Suzanne Venneker (od początku do 1991 i powrót w 1995 do 2006) oraz Paulette Willemse (od zawsze w zespole). Suzanne startowała w preselekcjach holenderskich 1983 i 1984 jako liderka formacji Vulcano. Aktualnie Mrs. Einstein składa się z czterech pań – poza Saskią, Paulette i Marjolein jest też Linda Caminita.

Preselekcje odbyły się 23 lutego w Amsterdamie, a prowadzącymi byli Bart Peeters i Joop van Zijl. Mrs. Einsten wykonały sześć piosenek, a połączone głosy jurorów regionalnych oraz widzów wskazały najlepszą propozycję. 159 punktów dostała piosenka „Niemand heeft nog tijd”. Drugie miejsce miało „Toen de aarde stilstond” (157), a trzecie „Dat liefde zo moet zijn” (153). Walka była więc wyrównana. Zwycięski utwór przygotował Ed Hooijmans. W ramach promocji zaprezentowano też angielską („Running out of time”) i niemiecką („Niemand hat mehr Zeit”) wersję eurowizyjnej piosenki. Po porażce w Dublinie panie przyznały, że nie były zadowolone z wyników preselekcji i z piosenki która wygrała. Pojawiły się też głosy, że format finału narodowego nie daje gwarancji sukcesu na Eurowizji. Piosenka nie była też popularna w samej Holandii. Nie dostała się do „Nederlandse Top 40”, a w „Single Top 100” dotarła jedynie do 65. miejsca.

Holandia podczas Eurowizji 1997 wystąpiła jako ósma, pomiędzy Szwajcarią a Włochami. Zdobyła jedynie 5 punktów, co dało jej 22. miejsce i remis ze Szwajcarią. Słabiej wypadły tylko Norwegia i Portugalia, które w ogóle nie dostały punktów. Mrs. Einsten uzbierały 4 punkty z Malty i 1 z Turcji. W 1997 roku pięć państw testowało televoting, jednak w tym gronie nie było Holandii i punkty krajowe przygotowało jedynie jury (w skad komisji weszli m.in. Maxine – ESC 1996 i Maggie MacNeal – ESC 1974 i 1980). 12 punktów dostała zwycięska Wielka Brytania, 10 Cypr, 8 Rosja, a 1 Anna Maria Jopek z Polski. Punkty podała Corry Brokken (reprezentanka Holandii w latach 1956-1958 oraz prowadząca ESC 1976), a konkurs komentowali Willem van Beusekom dla TV2 i Daniel Dekker z Hijlco Span dla Radia 2.

22. miejsce to drugi najgorszy rezultat finałowy w historii Holandii i drugi przypadek, w którym ten kraj w finale nie zajmuje miejsca w czołowej dwudziestce. Ze względu na zmieniające się zasady i coraz więcej państw, jest to ostatnia sytuacja, w której Holandia kończy Eurowizję z jednocyfrowym dorobkiem punktowym. Jest to też ostatni zespół składający się z więcej niż trzech osób, który Holendrzy wysyłają na Eurowizję. W kolejnych latach będą to głównie soliści, trafi się parę duetów i trio. Aby dostać się do finału Eurowizji 1998 trzeba było mieć odpowiednią średnią punktów z lat 1993-1997. Nowy ranking wygrała Irlandia (155 punktów), drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (121,4), chociaż ten kraj i tak miał gwarantowane miejsce, bo był gospodarzem. Na trzeciej pozycji znalazła się Norwegia. Holandia mocno spadła – zajęła 17. miejsce ze średnią 44,75 (nieco ponad punkt mniej od Portugalii) i ponad 2 punkty więcej niż Słowenia i Niemcy, które były na krawędzi awansu. Polska była siódma – miała średnią 66,5.

Źródło zdjęcia: Discogs

 

%d blogerów lubi to: