🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1996 – Holland kontra Poland. Duet z Rotterdamu z sukcesem krajowym i eurowizyjnym

Aby dokonać jak najlepszego powrotu na Eurowizję po kolejnej rocznej przerwie telewizja holenderska wskrzesiła format preselekcji, którego nie używała od lat. Składał się on z pięciu półfinałów, w którym jeden wokalista śpiewał po trzy swoje piosenki. Po raz pierwszy zastosowano rodzący się wtedy televoting – to widzowie mieli możliwość wybierania najlepszej piosenki dla każdego wykonawcy. W finale zwycięzcę wskazywało jury regionalne. Półfinały odbyły się w dniach 26.02-1.03. W pierwszej rundzie Roland Verstappen zdobył aż 73% głosów za „Ik wil alleen walsen met jou”. W drugiej Gina de Wit otrzymała 57% za „De wereld is van jou”. Maxine i Franklin Brown do finału trafili z „De eerste keer” (54%), a Lucretia van der Vloot z „Neem de tijd voor mij” (45%). Najbardziej wyrównany był ostatni półfinał, gdzie „Als je hard klopt” dla Clau-dyi zdobyło 40%. W finale wygrali Maxine i Franklin Brown zdobywając 51 punktów. Drugie miejsce miała Gina de Wit (41 punktów), a trzecie Lucretia (31 punktów). Finał odbył się 3 marca w Almere, a prowadzącym był Ivo Niehe.

Maxine (a właściwie Gonny Buurmeester) urodziła się w 1970 roku w Rotterdamie. W wieku 15 lat wydała pierwszy singiel – cover utworu „A love so beautiful”. Na potrzeby Eurowizji 1996 stworzyła duet z Brownem, ale zaraz po konkursie poszła swoją drogą. Zaczęła wydawać single, w tym także piosenki angielskojęzyczne. Sukces utworów sprawił, że porzuciła stałą pracę w banku. W 2000 roku uczestniczyła w VIP wersji Big Brothera, a w 2003 wylansowała hit „Free” z DJ Stuartem. Franklin Koonenberg (pseudonim: Franklin Brown) urodził się w 1961, także w Rotterdamie. Swoją karierę zaczął właściwie od preselekcji i Eurowizji. W 2005 roku występował w The Las Vegas Show, grał też w różnych programach i serialach. Wraz z Markiem Dakrietem założył grupę muzyczną B.I.G. W 2007 roku drogi Franklina i Maxine znów się zeszły – duet wspólnie nagrał singiel, a później także album. Co ciekawe, przed swoją karierą muzyczną Franklin pracował jako agent policji rotterdamskiej, jednak został zwolniony, gdyż wiele jego koleżanek z pracy oskarżało go o molestowanie seksualne. Jak się później okazało, jedna z osób oskarżających Franklina także została zwolniona – za składanie fałszywych zeznań. Maxine i Franklin to pierwsi reprezentanci Holandii, którzy nie mają strony na angielskojęzycznej Wikipedii.

Piosenka „De eerste keer” napisana została przez Pieta Souera i Petera van Astena. Ten pierwszy w 198e roku napisał dla Holandii utwór „Sing me a song” (Bernadette), a także był chórzystą reprezentacji kraju w 1969 i 1974. Drugi skomponował piosenkę Holandii z 1984 roku. Angielska wersja „De eerste keer” nosi tytuł „Way back when”. Chociaż Maxine i Franklin nie działali wcześniej razem, ich utwór selekcyjny stał się hitem w kraju i odniósł wielki sukces na listach przebojów, m.in. przez dwa tygodnie utrzymywał się na 6. miejscu „Nederlandse top 40”, a w „Mega top 50” dwukrotnie był trzeci! To bardzo rzadka sytuacja jeśli chodzi o holenderskie piosenki eurowizyjne. Warto podkreślić, że Franklin i Maxime na Eurowizji wystąpili z doświadczonymi chórzystami: Jody Pijper wcześniej śpiewała chórki dla Holandii 1982, 1990 i 1994, a Dian Senders dla 1994. Ingrid Simons powróci na Eurowizję w 2002 jako chórzystka Belgii i w 2009 jako chórzystka De Toppers z Holandii.

Zgodnie z nowym pomysłem EBU, wszystkie kraje chcące startować w Eurowizji 1996 (poza Norwegią) musiały swój utwór wystawić najpierw do rundy kwalifikacyjnej, a jurorzy oceniali propozycje na podstawie wersji audio. W swoistym półfinale wystartowało 29 państw, a Holandia zajęła 9. miejsce z 63 punktami. Dostała dwie dwunastki – z Węgier i Portugalii, 10 z Danii, 7 z Macedonii i parę niższych not. Polska nie przyznała punktów duetowi. Holenderskie 12 punktów trafiło do zwycięskiej Szwecji, 10 do Estonii, a 8 do Polski i Kasi Kowalskiej. Komisja przyznała 3 punkty Węgrom i 1 Macedonii – to jednak nie pomogło i te dwa kraje zostały wyeliminowane. W rezultacie Holandia zdobyła prawo do powrotu na Eurowizję razem z Estonią, Finlandią, Słowacją i Szwajcarią. Poza Węgrami i Macedonią wyeliminowano Danię, Izrael, Rosję i Niemcy. Polska zajęła w tej rundzie 15. miejsce z 42 punktami.

W wielkim finale Eurowizji Holandia wystartowała z 15. pozycji startowej pomiędzy Słowenią a Belgią. Chociaż głosowało mniej państw niż w kwalifikacjach, Franklin i Maxine zdobyli więcej, bo 78 punktów i zajęli wyższe miejsce – 7., na 23 kraje! Jednym punktem przegonili dyskotekową Ginę G z Wielkiej Brytanii. 12 punktów dała Austria (0 w kwalifikacjach), 10 Francja (2 w kwalifikacjach), 8 Szwecja (2 w kwalifikacjach), 7 przyznały Portugalia z Polską (pierwsze w historii punkty z naszego kraju dla Holendrów!). Komisja holenderska najwyższą notę dała zwycięskiej Irlandii, 10 Norwegii, a 8 Szwecji. Chociaż Kasia Kowalska w rundzie kwalifikacyjnej dostała z Holandii 8 punktów, tym razem nie dostała nic. Z punktami na Polskę i Holandię wiąże się śmieszna historia. Podająca punkty hiszpańskie Belén Fernández de Henestrosa przekazała 6 punktów do „Holland” co prowadząca zrozumiała jako „Poland” i przypisała punkty Kasi Kowalskiej. Błąd został później poprawiony i w jego efekcie Holandia przegoniła Wielką Brytanię, a Grecja Polskę. Podawaczki hiszpańskie często sprawiają problemy, a ta nie tylko użyła nieodpowiedniej nazwy „Holland”, ale też 2 punkty chciała dać Czechosłowacji zamiast Słowacji.

Punkty jury holenderskiego przekazała Marcha, która reprezentowała kraj w 1987 roku. Komentatorami byli Willem van Beusekom dla Nederland 1 i Hijlco Span dla Radio 2. Siódme miejsce było sporym sukcesem dla Holandii. Taki wynik osiągnięto już po raz trzeci (wcześniej w 1970 i 1983 roku). Maxine i Franklin byli ostatnim duetem reprezentującym Holandię w XX wieku. Kolejna para pojawi się w 2004. W związku z krytyką rundy kwalifikacyjnej, EBU zrezygnowało z tego pomysłu i wprowadziło nowy. Do Eurowizji 1997 dopuszczone były kraje z najwyższą średnią wyników punktowych w latach 1993-1996. Najwyższy wynik miała Irlandia, która i tak była automatycznym finalistą-organizatorem. W top3 rankingu były też Norwegia i Wielka Brytania. Holandia zajęła 10. miejsce ze średnią 58 punktów. Ponad 3 punkty więcej miała Szwajcaria, a pół punkta mniej Portugalia. Polska zajęła w tym rankingu 6. miejsce, Belgia przedostatnie (nie licząc nieudanego debiutu Macedonii).

Źródło zdjęcia: Listal

%d blogerów lubi to: