🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1990-1991 – Skłócone siostry z duetu Maywood otwierają kolejną eurowizyjną dekadę

Telewizja holenderska w lata 90. weszła z nową siłą i z nowym pomysłem na preselekcje, które tym razem miały dwa półfinały! Łącznie o tytuł reprezentanta kraju rywalizowało 20 wykonawców podzielonych na dwie grupy. Z każdego półfinału do finału awansowało po pięciu kandydatów. We wszystkich rundach decydowali jurorzy regionalni. Całość rozegrano w Hadze, a prowadzącą była Paula Patricio. Z pierwszego półfinału (16 lutego) przeszli Gordon (w 2009 roku będzie reprezentował kraj w ramach trio De Toppers), duet Maywood, Jeans, Marc Benz oraz Cha-Cha. Z drugiej rundy (23 lutego) do finału wpuszczono The Company, Georgie Davisa, Ginę, grupę Shift oraz Simple and Pure. Wielki finał odbył się 10 marca, a w głosowaniu triumfował duet Maywood z „Ik wil alles met je delen” ze 102 punktami. 7 punktów mniej miała formacja The Company z „Zonder liedje”, a trzecia pozycja trafiła do Shift i „Helemaal”. Gordon zdobył tylk 45 punktów i był przedostatni.

Duet Maywood to dwie siostry – Alie i Doetie de Vries, które posługiwały się pseudonimami – Alice May i Caren Wood. Karierę rozpoczęły na początku lat 80. Nagrywały sporo albumów i singli, w tym hitowe „Rio, „Late at night” czy „Give me back my love”. Repertuar w większości przygotowywała Alie, która jest kompozytorką. Dziewczyny śpiewały po angielsku, prezentowały głównie ballady i pop. Co ciekawe, duet zdobył sławę nie tylko w Holandii, a albumy wydawane były aż w 52 krajach, w tym w Niemczech, w Polsce, Japonii czy Korei, a Maywood koncertowały w krajach skandynawskich, Indonezji czy ZSRR. Niestety sukcesy nie trwały długo i już w połowie dekady popularność zaczęła spadać. Mimo to wokalistki wygrały preselekcje narodowe. Eurowizja nie była dla nich udana, a po powrocie duet wydał jeszcze parę singli i ostatecznie rozpadł się w 1995 roku. Pod koniec lat 90. panie kłóciły się o prawo do nazwy Maywood, co było częstym tematem okładek tabloidów. Ostatecznie triumfowała Alice May, której przyznano rację ze względu na to, że była autorką piosenek śpiewanych przez duet. Po latach konfliktów w 2004 roku ogłoszono, że może dojść do ponownej współpracy Alice i Caren, jednak nic z tego nie wyszło. Alice próbowała znaleźć sobie nową „drugą połówkę” duetu, ostatecznie wytypowała Rose Louwers, jednak ich wspólny koncert został odwołany z powodu trudno układającej się współpracy. W 2010 doszło do ponownej próby wskrzeszenia zespołu, tym razem Alice zaprosiła do współpracy Ingę Peters. Siostry spotkały się ponownie podczas koncertu Gerarda Jolinga w 2013, a jak podawało Radio.nl, rok później…znów zaczęły sie kłócić.

W kontekście tej siostrzanej walki jakże dziwnie brzmi tytuł ich eurowizyjnej piosenki „Ik wil alles met je delen” („Wszystko będę z Tobą dzielić”). Piosenkę napisała Alice, a w ramach promocji przygotowano też angielską wersję nazwaną „No more winds to guide me”. Utwór pojawił się na jedynym holenderskojęzycznym albumie Maywood – „Achter De Horizon” z 1990 roku. Piosenka nie była sukcesem w Holandii – na liście Nederlandse Top 40 była jedynie 3 tygodnie, z najwyższym miejscem 36. Słabo poszło jej także w „Single Top100” gdzie dotarłą tylko do 42. miejsca. Pecha Maywood miał też na Eurowizji. Konkurs zorganizowany został w Zagrzebiu i zapamiętany był m.in. z powodu ogromnej wpadki technicznej związanej z rozpoczęciem występu reprezentantek Hiszpanii Azucar Moreno. Także Maywood miały problemy techniczne. W trakcie ich występu jeden z mikrofonów nie został poprawnie uruchomiony, przez co nie było słychać charakterystycznej trąbki.

Panie wystąpiły w Zagrzebiu jako piąte w kolejności. Przed nimi śpiewała reprezentacja Turcji, a po nich Luksemburga. W głosowaniu zdobył 25 punktów, co dało im 15. miejsce na 22 kraje. 11 punktów więcej miał Cypr, a 1 mniej Szwecja. Najwięcej punktów Holandii dała Francja (6), 4 przyznała Wielka Brytania, 3 Turcja i Szwajcaria, 2 Izrael, Włochy i Cypr oraz po jednym Grecja i Portugalia. Komisja z Holandii 12 punktów przydzieliła Francji, 10 Irlandii, a 8 zwycięskim Włochom. Punkty podał Joop van Os, a Eurowizję komentowali Willem van Beusekom dla Nederland 3 oraz Daniel Dekker dla Radio 2. Po raz pierwszy od lat 60. Holandia drugi raz z rzędu zajęła takie samo miejsce. Rok wcześniej 15. pozycję wywalczyła Justine Pelmelay. Kolejny duet Holandia na Eurowizję wyśle w 1996 roku.

Eurowizja 1991 zorganizowana została 4 maja w Rzymie co oznaczało, że Holandia nie mogła wziąć udziału w konkursie oraz transmitować show. Podobnie jak w 1985 roku nadawca holenderski zrezygnował ze względu na termin, w którym przypada dzień pamięci o ofiarach II wojny światowej. W Holandii jest to Dzień Żałoby. Rezygnacja Holandii uradowała Maltańczyków, którzy po 16 latach mogli wrócić do konkursu. W ówczesnych zasadach określono, że Eurowizja nie może mieć więcej niż 22 uczestników, dlatego by któryś kraj mógł powrócić, inny musiał zrezygnować. Zasady będą się jednak szybko zmieniały i już w 1992 roku Holandia dopuszczona będzie do udziału, chociaż żadne inne państwo z konkursu nie zrezygnowało.

Źródło zdjęcia: MetroLyrics

%d blogerów lubi to: