🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1989 – Wielkie oczekiwania, język malajski i nieczystości w finale

Rok 1989 to rekordowe (jak dotychczas) preselekcje narodowe, w których udział wzięło aż 13 wykonawców. Finał odbył się 10 marca, a prowadzącą była Linda de Mol. Konkurs odbył się w Amsterdamie. O wyjazd na Eurowizję w Szwajcarii walczyli jednak głównie mało znani wykonawcy jak formacje Full Colour, Bam To Bam Bam, The Sisters czy Two Hearts. Zwycięzcę wskazali jurorzy regionalni z 12 ośrodków w Holandii. Wygrała Justine Pelmelay zdobywając 144 punkty za piosenkę „Blijf zoals je bent”. Wokalistka uzbierała sześć maksymalnych not (po 13 punktów). Drugie miejsce przypadło piosenkarce Shannah za „Wacht op mij” (123 punkty), a trzecie The Ballroom Blitz i „Samen zijn” (108 punktów).

Anneke Wilma Justine Pelmelay urodziła się w 1958 roku w Leiden, w bardzo muzykalnej rodzinie. Od połowy lat 80. śpiewała w różnych grupach muzycznych, m.in. Pasadena Dream czy The Jody Singers. Pracowała też jako chórzystka studyjna i koncertowa. W 1988 roku wystąpiła jako chórzystka Gerarda Jolinga na ESC i najwidoczniej zamarzyła o solowym udziale w konkursie, stąd start w preselekcjach narodowych. Po porażce w Szwajcarii wokalistka postanowiła stworzyć duet z holendersko-indonezyjskim szefem kuchni Lonny’m Gerunganem. Wydali wspólnie trzy płyty, które stały się hitem m.in. w Indonezji, byłem holenderskiej kolonii. W 2005 roku wokalistka znów wystartowała w preselekcjach do Eurowizji, jednak w swoim półfinale zajęła…ostatnie miejsce za utwór „What you see is what you get”. W tym samym roku zastąpiła Sandrę Reemer w trio Dutch Divas – współpraca trwała krótko i już w 2006 Justine znów nagrała utwór solowy. Z kolei w 2007 „pokazowo” zrzuciła 13 kilogramów i tym samym zyskała sympatię opinii publicznej. Swój ostatni singiel wydała w 2013 roku, ale zapewne nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Warto dodać, że w 2012 roku wokalistka była jedną z pasażerek tragicznego rejsu statku wycieczkowego Costa Concordia. W wyniki zderzenia z wysepką Le Scole 13 stycznia 2012 statek zatonął – śmierć poniosły 32 osoby, a 64 zostały ranne. Bohaterce tego cyklu na szczęście nic się nie stało.

„Blijkf zoals je bent” to drugi singiel w solowej karierze wokalistki. Aktorem muzyki był Jan Kisjes, a tekstu aż pięć osób: Cees Bergman, Geertjan Hessing, Aart Mol, Erwin van Prehn i Elmer Veerhoff. Tradycyjnie już w ramach promocji powstała angielska wersja utworu „Stay the way you are„, ale tym razem nagrano ją też… po malajsku jako „Hanya Engkau Saja”. Piosenka nie była jednak zbyt wielkim hitem w Holandii. Na liście „Nederlandse Top 40” utrzymała się tylko trzy tygodnie z najwyższym wynikiem – miejscem 32. Na liście „Single Top 100” była dłużej, ale szczytem było jedynie 29. miejsce. Piosenka była jednak uznawana za faworyta bukmacherów przed Eurowizją 1989!

Oczekiwania Holenderów były wysokie, a bukmacherzy pozwalali im wierzyć w sukces jednak (być może) fatalne wykonanie ostatniej części piosenki sprawiło, że Justine zajęła tylko 15. miejsce na 22 kraje. Podczas Eurowizji zaśpiewała jako czwarta, pomiędzy Irlandią a Turcją. Zdobyła 45 punktów. Jeden punkt więcej miały Niemcy, a 6 mniej Portugalia. Holandia dostała 10 punktów z Włoch, 7 z Francji, po 6 z Hiszpanii i Niemiec, po 4 z Austrii i Finlandii, po 3 z Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz po jednym z Luksemburga i Grecji. Jury z Holandii 12 punktów dało Danii, 10 Szwajcarii, a 8 zwycięskiej Jugosławii. Punkty prezentował Joop van Os, a komentatorami byli Willem van Beusekom (Nederland 3) oraz Lex Harding (Radio 3).

15. miejsce zajęte zostało przez Holandię po raz drugi w historii. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1966 roku, a kolejny zdarzy się…w 1990!. Jak podaje holenderska Wikipedia, Justine z dumą zniosła porażkę, a jej nagrodą był fakt, że podczas afterparty mogła zaśpiewać z … Celine Dion.

Źródło zdjęcia: JustinePelmelay.nl

 

%d blogerów lubi to: