🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1988 – W poszukiwaniu mitycznej krainy. Gerard Joling przełamuje męską klątwę

Po czterech kobiecych startach znów przyszła pora na mężczyznę w barwach Holandii. Telewizja NOS zdecydowała, że do Dublina pojedzie Gerard Joling i to on wykonał sześć piosenek w preselekcjach narodowych, które odbyły się 23 marca w Hadze. O wynikach decydowało jury złożone z 55 osób. Show poprowadziła Astrid Joosten. 283 punkty i 1. miejsce zdobył utwór „Shangri-la”. Drugie było „Heel verliefd” z 222 punktami, a trzeciej „Mijn droom” z 219 punktami. Najsłabiej wypadła piosenka „Doolang doolang”, która zdobyła 156 punktów i ostatnie miejsce.

Gerard Jan Joling urodził się w 1960 w Alkmaar. Popularność zdobył w późnych latach 80., wydając kilka singli (m.in. „Ticket to the Tropics”). Nieźle wiodło mu się też na azjatyckim rynku muzycznym, gdzie mógł się pochwalić 20 wydawnictwami pokrytymi złotem czy platyną. Jego największy hit to „No more bolero„, które znalazło się w czołówkach list przebojów paru krajów w Europie oraz doczekało się wielu coverów, m.in. Demisa Roussosa, Olivera Thomasa czy Karela Gotta. Piosenka oryginalnie wydana została rok po udziale Gerarda w Eurowizji. W 2005 roku wraz z piosenkarzem Gordonem prowadził show telewizyjne „Joling & Gordon Over de Vloer”, a w 2007 był prowadzącym talent-show „So you wanna be a Popstar”. W tym samym roku znów wbił się na szczyty list przebojów – tym razem z hitem „Maak Me Gek„. Wokalista miał w 2009 roku reprezentować Holandię na Eurowizji w Moskwie jako członek trio De Toppers, jednak jesienią 2008 złamał rękę podczas jazdy na nartach i został zastąpiony przez Jeroena van der Booma. Doszło też między panami do pewnych zgrzytów, o czym napiszę w odcinku poświęconym rocznikowi 2009. Do De Toppers wrócił w grudniu 2009 i trio zaczęło od tego momentu funkcjonować jako kwartet. Panowie nagrywają i koncertują do tej pory. Gerard w 2018 roku zaczął karierę jurora w „The Voice Senior”, a w tym roku zasiadał w komisji nowego formatu telewizyjnego „The Masked Singer”.

Piosenkę „Shangri-La” napisał dla niego Peter de Wijn. Tytuł jest odniesieniem do fikcyjnej krainy z powieści „Zaginiony horyzont” Jamesa Hiltona. „W kulturze masowej nazwa doliny zaczęła funkcjonować jako synonim mitycznej, orientalnej utopii żyjącej swoim rytmem z dala od zgiełku świata, ma oznaczać miejsce odosobnienia intelektualnego, kryjówkę przed hałasem świata zewnętrznego, naciskami polityki i wymogów kariery. Shangri-La to miejsce, w którym uczeni i pisarze mogą bez przeszkód oddawać się swoim rozmyślaniom i tworzyć swój własny świat. Tym samym miejsce to stało się w pewnym sensie synonimem pojęcia „wieży z kości słoniowej” – czytamy na Wikipedii. Właśnie o szukaniu tej krainy śpiewa Gerard. Piosenka zaraz po preselekcjach nagrana została też po angielsku. W Holandii dotarła do miejsca 14. na liście „Nederlandse Single Top 100” oraz do 20. w „Nederlandse Top 40”. Była też wysoko (w drugiej dziesiątce) notowana na listach belgijskich.

Na Eurowizji w Dublinie Gerard zaśpiewał jako siódmy, pomiędzy Hiszpanią a Izraelem. Chociaż na próbie generalnej zdecydował się na wykonanie ostatniej części piosenki bardzo wysoko (tak jak w nagraniu powyżej), nie zrobił tego w finale, obniżając tonację o jedną okrawę. Obawiał się utraty głosu. Tak czy siak, nie wyszło źle – zdobył 70 punktów i zajął 9. miejsce na 21 państw. 9 punktów więcej miała Irlandia, a 6 mniej Francja. Holandia dostała aż dwie dwunastki – z Grecji i Luksemburga. Po 7 punktów dali Izrael, Szwajcaria i Jugosławia, a po 6 Wielka Brytania, Turcja i Niemcy. Dodatkowo Włochy dały 5, a Irlandia 2. Belgia i 8 innych państw pozostawiły Gerarda bez punktów. Jury holenderskie najwyższą notę przesłało Danii, 10 dostała Celine Dion ze Szwajcarii, a 8 Szwecja. Punktację prezentował Joop van Os, a komentatorami byli Willem van Beusekom (po raz pierwszy Eurowizja transmitowana była na kanale Nederland 3), oraz Ben Cramer (Radio 3).

Gerard przełamał złą passę panów solowo reprezentujących Holandię i jako pierwszy mężczyzna w barwach tego kraju wszedł do top10! Ten wynik powtórzy w 1992 roku Humphrey Campbell. Po raz trzeci Holandia zajęła 9. miejsce w konkursie. Zrobi to jeszcze dwa razy.

Źródło zdjęcia: RTL Boulevard

%d blogerów lubi to: