🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1987 – Sukces u sąsiadów! Marcha w top5

Eurowizja 1987 odbywała się u belgijskich sąsiadów, więc Holandia zmieniła sposób wyboru reprezentanta, stawiając na bardziej znanego wykonawcę. Ostatnie lata to głównie wokaliści, których największym osiągnięciem był udział w konkursie. Teraz miało być inaczej. Wskazano Margę Bult wewnętrznie, a piosenkę wybrano poprzez preselekcje, które zorganizowano 25 marca w Hadze. Prowadzącą była Astrid Joosten, a Marcha śpiewała sześć piosenek. Decydowało 12 jurorów regionalnych. 296 punktów i pierwsze miejsce otrzymała piosenka „Rechtop in de wind”. Na miejscu drugim, ale ze sporą stratą znalazła się propozycja „Big Ben of Notre Dame” (213 punktów), a na trzecim „Morgen” (208).

Margaretha Hendrika Maria Groeneveld, znana też jako Marga Bult, a na Eurowizji Marcha, urodziła się w 1956 w Lattrop. Jest nie tylko wokalistką, ale też prezenterką telewizyjną. W 1979 roku połączyła siły z byłą wokalistką formacji Teach-In (ESC 1975) Marianne Wolsink i założyła duet Tulip. Wydały wspólnie tylko dwa single. W 1981 roku Marga wygrała casting na nową liderkę grupy Babe, pokonując 200 kandydatek. Wraz z zespołem szturmowała listy przebojów, a aż sześć singli trafiło do top30 najlepszych piosenek w notowaniach. Razem z Babe wydała dwa albumy i aż 14 singli oraz koncertowała po Europie i Azji aż do 1986, gdy zespół się rozpadł. W 1987 roku wskazano ją na reprezentantkę kraju, a po udanym starcie w Eurowizji postanowiła…zająć się pracą w telewizji. W 1996 podawała holenderskie punkty podczas finału ESC. W 2000 weszła w skład Dutch Divas razem z Maggie MacNeal (ESC 1974 i 1980) oraz Sandrą Reemer (ESC 1972, 1976 i 1979). Panie szybko stały się popularną grupą live act, zwłaszcza wśród społeczności LGBT. Po 2010 wokalistka wróciła do działalności solowej, a w 2012 nagrała nową wersję eurowizyjnego utworu. Aktualnie ma 63 lata i mieszka w De Lutte.

Piosenka „Rechtop in de wind” została napisana przez Petera Koelewijna. W ramach promocji powstała też angielska wersja pt. „Lost in Gale Force 10”. Na potrzeby Eurowizji wokalistka postanowiła przybrać pseudonim Marcha, by łatwiej było wypowiedzieć jej imię. Chociaż „Rechtop in de wind” świetnie poradziło sobie na Eurowizji, w kraju nie zostało zauważone, co zdziwiło nawet samego kompozytora. Piosenka w ogóle nie trafiła na listę „Nederlandse Top 40”, a w „Nederlandse Single Top 100” przebywała sześć tygodni, jednak nie wyżej niż na 50. miejscu. W 2016 roku flamandzka wokalistka Laura Lynn nagrała cover piosenki.

Eurowizja 1987 miała aż 22 uczestników, co było wtedy rekordem. Jak to się często Holandii zdarzało, wystartowała znów w środku stawki. Marcha zaśpiewała jako 12., pomiędzy Grecją a Luksemburgiem. Na scenie towarzyszyli jej Marjolein Keuning, Yolanda Smit, Guus Westdorp, Cees Stolk i Paul Klooté. Wielu fanów kojarzy ten występ głównie ze względu na strój i specyficzną (ale typową dla tamtych czasów) fryzurę. W głosowaniu Holandia poradziła sobie świetnie – zdobyła 83 punkty i wysokie, 5. miejsce. 9 punktów więcej miała Jugosławia. Tyle samo punktów co Holandia zdobyła też Dania. Francja przekazała 12 punktów, Włochy i Szwajcaria po 10, Luksemburg i Jugosławia po 8, Turcja 7. Jedynie siedem państw (w tym Belgia) nie dało Holandii punktów. Jury swoją dwunastkę dało zwycięskiej Irlandii, 10 Niemcom, a 8 Finlandii. Punkty przekazał tym razem Ralph Inbar, a komentatorami byli – Willem van Beusekom dla Nederland 1 oraz Rudi Carrell (ESC 1960) dla Radio 2.

Po raz pierwszy od 1980 roku Holandia pojawia się w top5 Eurowizji. Kolejny taki sukces pojawi się dopiero w 1998 roku. Przy okazji lat 80. warto wspomnieć, że Holandia zadebiutowała w 1985 roku podczas Eurowizji dla Młodych Tancerzy i będzie w niej startowała nieprzerwanie do 1991 (cztery edycje). Potem zrobi długą przerwę i wróci w 1999 by zacząć w końcu wygrywać. Sukcesem zakończył się natomiast debiut kraju podczas Eurowizji dla Młodych Muzyków w 1984. Isabelle van Keulen grająca na skrzypcach wygrała pierwszy konkurs, na drugim miejscu pozostawiając Finlandię, a na trzecim Wielką Brytanię.

Źródło zdjęcia: Wikipedia

%d blogerów lubi to: