🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1986 – Powrót po rocznej przerwie i kolejne 13. miejsce na koncie

Po nieobecności podczas Eurowizji 1985 telewizja holenderska wróciła do konkursu w 1986 i zorganizowała preselekcje „Nationaal Songfestival” 1 kwietnia w Amersfoort. Prowadzącym był Pim Jacobs. Dwunastu regionalnych jurorów wybierało najlepszego kandydata (i piosenkę) spośród pięciu zakwalifikowanych wykonawców. Każdy z nich śpiewał dwa utwory. Wygrała formacja Frizzle Sizzle z utworem „Alles heeft een ritme” zdobywając 117 punktów. Drugie i trzecie miejsce należało do wokalistki DeeDee czyli Anny Dekkers. Wcześniej dwukrotnie startowała w preselekcjach z grupą Vulcano, jednak nigdy nie udało jej się wygrać. Czwartą pozycję zajęła Jody Pijper – chórzystka Billa van Dijka podczas Eurowizji 1982. Frizzle Sizzle za drugi utwór pt. „Eenmaal jong” zajęli 5. miejsce. W konkursie startowały też Michelle oraz Astrid Marz.

Frizzle Sizzle to młodociany girl-band składający się z Karin Vlasblom, Laury Vlasblom, Mandy Huydts oraz Marjon Keller. Najstarsza urodziła się w 1967, najmłodsza w 1970 roku. Zadebiutowały w 1981 roku w ramach programu telewizyjnego „Kinderen voor Kinderen”, ale sam zespół powstał dopiero w 1984 roku i wygrana w preselekcjach była ich pierwszym dużym sukcesem. Po udziale w Eurowizji wydały parę utworów po angielsku. Rozpadły się w 1990, ale każda z nich nadal jest aktywna w show-biznesie. W 1992 roku Laura startowała w preselekcjach eurowizyjnych, zajęła 2. miejsce.

Piosenka „Alles heeft ritme” to dzieło Petera Schona i Roba Ten Bokuma. Szybki utwór z nieco „tropikalnymi” rytmami, mocno kojarzący się z twórczością muzyczną promowaną w ramach dziecięcego programu, z którego wywodzą się Frizzle Sizzle. Utwór doczekał się wersji angielskiej pt. „Everything has rhythm” oraz teledysku kręconego przy udziale wielkiej maskotki i znanego windsurfera Stephana van den Berga. „Alles heeft ritme” przez cztery tygodnie przebywało na liście przebojów „Nederlandse Top 40”, docierając do 21. miejsca. W notowaniu „Nederlandse Mega Top 50” propozycja zajęła 8. miejsce. Została dość dobrze przyjęta przez Holendrów.

Holandia i Jugosławia wspólnie zrezygnowały z udziału w Eurowizji 1985 i w 1986 razem do konkursu wróciły. Frizzle Sizzle startowały z siódmej pozycji, pomiędzy debiutującą wtedy Islandią a Turcją. Wzbudziły sensację bo wystąpiły boso, jednak nie przełożyło się to na udany wynik. Zdobyły 40 punktów i zajęły 13. miejsce na 20 państw. Aż 10 punktów dali Niemcy, 8 Izrael, po 7 Turcja i Portugalia, a parę innych państw dorzuciło mniejsze punkty. Holenderskie jury 12 punktów przyznało Szwajcarii, 10 dając zwycięskiej Belgii, a 8 Luksemburgowi. Punkty podawał tym razem Joop van Zijl, a komentatorem dla Nederland 1 był Leo van der Goot.

Holandia piąty raz zajęła 13. miejsce, w tym drugi raz z rzędu. Frizzle Sizzzle będą ostatnim zespołem reprezentującym kraj aż do 1997 roku. W 2014 roku były gościem „Eurovision in Concert” w Amsterdamie.

Żródło zdjęcia: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: