🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1984-1985 – Historia pewnej nieszczęśliwej kokardy. Holandia pierwszy raz pauzuje

Format preselekcji holenderskich do Eurowizji 1984 był taki sam jak w poprzednim roku. Pięciu wykonawców prezentowało po dwa oryginalne utwory, a regionalni jurorzy wskazywali zwycięzcę. Po ogromnym sukcesie piosenki „Een beetje van dit” do konkursu powróciła formacja Vulcano, a jej konkurencję stanowili Brigitte, Edward Reekers, Claudia Hoogendoorn oraz Maribelle. Finał odbył się 14 marca w Hilversum, a prowadzącym był Eddy Becker. Grupa Vulcano znów nie wygrała – ich piosenki zajęły miejsca 3-4, a triumfatorką okazałą się Maribelle z piosenką „Ik hou van jou” – zdobyła 113 punktów. Zajęła również drugie miejsce – jej piosenka „Vanavond” zdobyła 103 punkty.

Maribelle, czyli Marie Kwakman, urodziła się w 1960 w Volendam. Swój pierwszy singiel wydałą w 1972 roku, a od 1976 śpiewała w grupie BZN. Dwa lata później wraz z mężem założyła Spryng band, który trwał do 1991 roku. Małżeństwo przetrwało dwa lata dłużej. Po raz pierwszy walczyła o Eurowizję w 1981 roku z piosenkami „Fantasie” oraz „Marionette”. Przegrała jednak w preselekcjach  zajmując 2. i 3. miejsce. Po słabym wyniku na Eurowizji kontynuowała śpiewanie w Spryng band aż do rozpadu grupy. Później próbowała działać solo. W 2007 roku wydała ostatni singiel. Aktualnie mieszka na Ibizie.

Piosenka „Ik hou van jou” stworzona została przez Petera van Astena i Richarda de Bois. Nagrano też wersję po angielsku, niemiecku i francusku, a także doczekała się coverów w wykonaniu m.in. Cilli Black czy Engelberta Humperdincka, reprezentanta Wielkiej Brytanii na ESC 2012. Piosenkę nagrali też inni holenderscy artyści, m.in. Dana Winner, która ze swoją wersją nieźle poradziła sobie w notowaniach list przebojów. Oryginalna wersja piosenki trafiła na notowania w Holandii, Flandrii i Walonii. Pomimo słabego wyniku w Luksemburgu stała się też faworytem fanów, w związku z tym trafiła na specjalną składankę „Eurovision: Congratulations” wydaną w 2005 roku z okazji 50-lecia konkursu.

Na Eurowizji w Luksemburgu Maribelle zaśpiewała jako 11., pomiędzy Danią a Jugosławią. Zdobyła tylko 34 punkty, co pozwoliło jej zająć 13. miejsce na 19 państw. Zremisowała w ten sposób z Niemcami. Trzy punkty więcej miała Turcja, a 3 mniej Cypr. 8 punktów dała Hiszpania, 7 Francja, 6 Irlandia, po 5 Jugosłąwia i Szwajcaria, 2 Luksemburg i 1 Wielka Brytania. Wielu fanów twierdzi, że na wynik Holandii wpływ miała brzydka kreacja sceniczna Maribelle i „biedna” kokarda. Kostium stworzony był na szybko, już podczas pobytu delegacji holenderskiej w Luksemburgu, gdyż pierwotnie przygotowany strój powodował wielkie problemy z oświetleniem i nie mógł być użyty podczas konkursu. Holenderskie jury dało 12 punktów Francji, 10 zwycięskiej Szwecji, a 8 Belgii. Punkty podawał Flip van der Schalie, a konkurs dla Nederland 1 komentował Ivo Niehe.

Po raz czwarty w historii Holandia zajęła 13. miejsce – wcześniej zdarzyło się to w 1962-1963 oraz w 1978 roku. Eurowizja 1985 odbyła się w Goteborgu, a datę ustalono na 4 maja co spowodowało wycofanie się telewizji NOS z konkursu po raz pierwszy od debiutu w 1956. Ze względu na przypadający na 4 maja Dodenherdenking (dzień pamięci o ofiarach II wojny światowej) nadawca nie mógł uczestniczyć w Eurowizji. Telewizja publiczna nie transmitowała konkursu, ale zrobiła to stacja Olympus TV, będąca jednym z dodatkowych projektów NOS. W związku z brakiem udziału Holandii, Nationaal Songfestival nie odbył się.

Źródło zdjęcia: Eurovision Radio International

%d blogerów lubi to: