🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1983 – Od Eurowizji do sprzedawania naleśników w Kanadzie

Preselekcje holenderskie do Eurowizji 1983 odbyły się 23 lutego w Hadze, a prowadzącym był Ivo Niehe. Tym razem zaproszono do udziału pięciu wykonawców: Mystique, zespół Vulcano, Bernadette, Deuce oraz Music Hall. Każdy z nich wykonał po dwa oryginalne utwory. Zwycięzcę wskazywało jury regionalne, a faworytem był utwór „Een beetje van dit” grupy Vulcano. Jury z Holandii Południowej postanowiło jednak nieco zamieszać w wynikach i aż 19 z 30 punktów przyznało piosence „Sing me a song” Bernadette, tym samym wokalistka niespodziewanie wygrała selekcje (z 69 punktami) pokonując faworytów 1 punktem. Jej druga piosenka pt. „Soms” zajęła 6. miejsce i zdobyła tylko 26 punktów. Pomimo porażki, grupa Vulcano cieszyła się z popularności „Een beetje van dit”, które było w kraju sporym hitem – utrzymało się aż 9 tygodni na liście „Nederlandse Top 40”, docierając aż do 7. miejsca. Pojawiło się też na listach przebojów w Belgii.

Bernadette Kraakman urodziła się w 1959 w Volendam. Pod koniec lat 70. zbierała doświadczenie śpiewając w grupach Zaanse i Fat Eddy Band. Nie zyskała jednak zbyt dużej popularności, więc w selekcjach startowała jako „no name” – wygrana była tym bardziej zaskakująca. Pomimo udanego startu w Eurowizji wokalistce nie udało się już wylansować żadnego hitu. W 1986 roku stworzyła duet Double Trouble z wokalistką Ingrid Simons z Surinamu, jednak projekt okazał się niewypałem. Swoje muzyczne talenty wykorzystywała jednak w dubbingu, śpiewała też piosenki z czołówek popularnych kreskówek i bajek Disney’a. W latach 90. wyjachała do Ameryki, gdzie uczęszczała do Międzynarodowej Szkoły Aerobiku. Założyła swoją własną siłownę. W 1999 wyemigrowała do Kanady. Przez 15 lat prowadziła tam naleśnikarnię „Amsterdam” założoną razem z mężem.

Chociaż utwór „Sing me a song” ma angielski tytuł, cała piosenka (zgodnie z zasadami) wykonana jest po holendersku. Napisał ją Piet Souer do słów Martina Duisera. Piosenkę nagrano też po angielsku, a doczekała się również coveru w języku chorwackim („Pjevaj mi” Sanji Dolezal). Eurowizyjna propozycja nie poradziła sobie na „Nederlandse Top 40” tak dobrze jak „Een beetje van dit”, które zajęło 2. miejsce. Bernadette swój singiel miała w notowaniu 5 tygodniu, z najwyższą pozycją – 28. miejscem.

Podczas Eurowizji 1983 w Niemczech Bernadette zaśpiewała jako jedenasta, otwierając drugą połowę stawki. Przed nią zaśpiewała reprezentantka Grecji, a po niej charyzmatyczny Daniel z Jugosławii z hitem „Dzuli”. W głosowaniu „Sing me a song” zdobyło 66 punktów i 7. miejsce na 20 państw. 13 punktów więcej miała Wielka Brytania, a 10 mniej Francja. Holandia dostała 12 punktów ze Szwajcarii, 7 z Norwegii, 6 ze Szwecji, po 5 z Jugosławii i Cypru oraz wiele mniejszych not. Tylko Hiszpania, Grecja i Portugalia pozostawiły ją z zerem. Holenderskie jury najwyżej oceniło Izrael, 10 punktów dostały Niemcy, a 8 Norwegia. Zwycięski Luksemburg dostał tylko 1 punkt. Punkty po raz kolejny przekazał Flip van der Schalie, a konkurs komentował Willem Duys (dla Nederland 1).

Po rocznej przerwie Holandia wróciła do top10. Był to siódmy najwyższy rezultat kraju w dotychcasowej historii i powtórzenie dokonania z 1970 roku (Hearts of Soul). Holandia zajmie też miejsce 7. w 1996 roku. Kolejne miejsce w czołowej dziesiątce trafi się jednak dopiero w 1987 roku.

Źródło zdjęcia: YouTube

%d blogerów lubi to: