🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1982 – Jurorzy źle wybrali. Drugie miejsce w selekcjach hitem w Wielkiej Brytanii!

Przed Eurowizją 1982 telewizja holenderska postanowiła reaktywowoać format preselekcji, który wykorzystała w 1975. Wtedy format dał Holandii wygraną w Eurowizji, a jak poszło tym razem? Finał odbył się 24 lutego w Scheveningen, a prowadzącą była Lenny Kuhr, zwyciężczyni Eurowizji 1969. Najpierw widzowie usłyszeli trzy utwory wykonywane przez trzech różnych wykonawców. Byli to Bill van Dijk, Bonnie St. Claire oraz formacja The Millionaires. Piosenki były trzy: „Pierement”, „Jij en ik” oraz „Fantasie eiland”. Najlepszy utwór wybrało siedmioosobowe jury, w skład którego weszli m.in. Ben Cramer (ESC 1973) i Getty Kaspers (ESC 1975). Cztery punkty zdobył utwór „Jij en ik”, a trzy „Fantasie eiland”. Po wyborze piosenki przyszła pora na wskazanie reprezentanta, a o tym zdecydowali jurorzy regionalni. 60 punktów zgarnął Bill van Dijk, drugie miejsce miała Bonnie St. Claire (35 punktów), a trzecie The Millionaires (25 punktów).

Jak się później okazało, wybór nie był udany, a prawdziwym hitem stał się utwór z drugiego miejsca. „Fantasie eiland” zostało zauważone przez brytyjskiego producenta Tima Friese-Greene i nagrane po angielsku (jako „Fantasy Island”) przez grupę Tight Fit. Utwór dotarł do top5 notowania przebojów w Wielkiej Brytanii i świetnie radził sobie też w Irlandii. W Holandii piosenka w oryginalnej wersji przebywała w notowaniu „Nederlandse Top 40” przez trzy tygodnie, nie wchodząc do pierwszej trzydziestki. Warto zaznaczyć, że chociaż w preselekcjach piosenkę śpiewali wszyscy kandydaci, utwór „należy” do grupy The Millionaires i został przez tę formację wydany na singlu.

Wróćmy jednak do zwycięzcy. Willem Edsger van Dijk urodził się w 1947 roku w Rotterdamie. Znany z bardzo udanego wykonania holenderskiego hymnu oraz z tego, że wygrał preselekcje w 1982 i reprezentował Holandię na Eurowizji. Jego głos holenderscy widzowie kojarzyć mogą z „Ulicy Sezamkowej”. Grał też w musicalach. Nadal jest aktywny zawodowo, ale skupia się głównie na teatrze i filmie. Piosenkę „Jij en ik” przygotowali Liselore Gerritsen i Dick Bakker. Powstała również wersja angielska pt. „Break away”. Wyniki sprzedaży singla „Jij en ik” były bardzo słabe, przez co obecność w notowaniach list przebojów była znikoma.

Podczas Eurowizji 1982 Bill wystąpił jako 16. w kolejności – po Izraelu a przed Irlandią. W głosowaniu też zajął 16. miejsce, na 18 krajów, co jest bardzo słabym wynikiem. Zdobył jedynie 8 punktów – 3 ze Szwecji i 5 z Niemiec. Aż 12 punktów więcej miała Turcja na 15. miejscu, a trzy mniej duńskie „Video, Video”. Holenderskie jury 12 punktów dało Cyprowi i Annie Vissi, 10 Szwajcarii, a 8 Izraelowi. Zwycięskie Niemcy zgarnęły 6 punktów. Wyniki głosowania jurorów holenderskich podawał Flip van der Schalie, a konkurs komentował Pim Jacobs (dla Nederland 2).

Bill van Dijk był pierwszym od 1973 solistą płci męskiej, który reprezentował Holandię. Co ciekawe, żadnemu panu śpiewającemu do tej pory w barwach kraju samodzielnie, nie udało się wejść do top10 i ta zła passa przerwana zostanie dopiero w 1988 roku. 16. miejsce Holandia zajęła drugi raz – po raz pierwszy zdarzyło się to w 1968 i była to wtedy ostatnia pozycja. Dobra wiadomość jest taka, że niższe miejsce Holandia zajmie dopiero w 1994 roku.

Źródło zdjęcia: Shownieuws

%d blogerów lubi to: