🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1981 –Anonimowa wokalistka namieszała w preselekcjach i … przepadła po Eurowizji

Chociaż całkowity wybór wewnętrzny dał Holandii spory sukces, to telewizja NOS w 1981 wróciła do preselekcji narodowych – tym razem finał odbył się 11 marca w Rotterdamie, a prowadzącymi byli Fred Oster i Elles Berger. Do rywalizacji przystąpiło pięciu wykonawców, a każdy z nich śpiewał po dwa utwory. Głosowali jurorzy regionalni. O wyjazd do Dublina walczyli m.in. Ben Cramer (reprezentant Holandii z 1973) oraz przyszła przedstawicielka Holandii – Maribelle, która na Eurowizji pojawi się w 1984 roku. Wygrała Linda Williams z „Het is een wonder” – zdobyła 34 punkty i 7 głosów przewagi nad Maribelle, której  „Marionette” miało 27 punktów, a druga piosenka – „Fantasie” zajęła 3. miejsce. Na pozycji czwartej i dziewiątej znalazła się formacja The Familee, na piątej obydwie piosenki Lucy Steymel, a na siódmym druga propozycja Lindy. Ben Cramer poniósł totalną klęskę – zajął 8. i 10. miejsce.

Linda Williams, a tak naprawdę Henriette Willems, urodziła się w 1955 w Valkenswaard. Startowała w preselekcjach z pozycji „no name” i trafiła tam z listy rezerwowej, po tym, gdy z rywalizacji wycofał się Oscar Harris. Podczas samego konkursu wywołała mały skandal rezygnując z oficjalnej orkiestry Rogiera van Otterloo i zastępując ją innym zespołem orkiestrowym. To nie koniec! Po zwycięstwie odkryto, że tekściarzem piosenki „Het is een wonder” jest Bart van der Laar, manager wytwórni TTR Top Three Records, zresztą zamieszania wokół autorów było sporo, bo niektórzy… podpisali się używając pseudonimów (TIWEDSEEC czyli Cees de Wit od tyłu). Po Eurowizji Linda wydała parę singli, ale nie zostały one zauważone i wokalistka przestała istnieć na rynku muzycznym. W 1999 reprezentowała Belgię wraz z córką – Evą-Jane. Były chórzystkami Vanessy Chinitor podczas wykonywania piosenki „Like the wind”. Linda ma aktualnie 64 lata.

„Het is een wonder” to ballada o miłości i szczęściu. Zgodnie z regulaminem, podczas Eurowizji zaśpiewano ją po holendersku, ale powstała też angielska wersja pt. „I am the lady”. Na liście „Nederlandse Top 40” piosenka przebywała 5 tygodni, docierając do 25. miejsca. W „Nederlandse Mega Top 59” wywalczyła 14. miejsce i przez 7 tygodni utrzymywała się w zestawieniu. Podczas Eurowizji 1981 w stolicy Irlandii Linda Williams zaśpiewała jako 11. (otwierała drugą płowę stawki). Po niej wystąpiło trio Sheeba z Irlandii, a przed nią Hiszpan Bacchelli. W głosowaniu zdobyła 51 punktów, co dało jej 9. miejsce na 20 krajów. 4 punkty więcej miała Grecja, a 1 mniej Szwecja.

Najwięcej punktów (po 7) Holandii dały Dania, Hiszpania i Portugalia, 6 przekazała Wielka Brytania, 5 Turcja, 4 Izrael, po 3 Austria, Niemcy i Grecja oraz po 2 Francja, Belgia i Cypr. Holenderska komisja 12 punktów przyznała zwycięskiej Wielkiej Brytanii, 10 zdobyli gospodarze z Irlandii, a 8 Cypr. Belgia nie dostała nic. Punkty przekazywał Flip van der Schalie, a komentatorem dla Nederland 1 Pim Jacobs. Po wielu latach Eurowizja wróciła w Holandii do transmisji na kanale pierwszym telewizji publicznej. Dziewiąte miejsce Holandia zajęła po raz drugi w historii po 1958 roku (wtedy było to też miejsce ostatnie). Do 2018 jeszcze czterokrotnie tej kraj zdobędzie taką pozycję co przy rosnącej liczbie uczestników uznawane będzie za sukces.

Źródło zdjęcia: YouTube

 

%d blogerów lubi to: