🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1980 – Holandia ratuje Eurowizję i śpiewa o Amsterdamie…w Hadze

Po tym jak Izrael po raz drugi z rzędu wygrał Eurowizję, telewizja IBA nie była w stanie ufundować kolejnej tak dużej imprezy w kraju, w związku z tym zrezygnowała z organizacji. EBU rozpoczęło szukanie nowego gospodarza, jednak nie było to łatwe – Hiszpania (która zajęła 2. miejsce) odmówiła, tak samo zrobiła też Wielka Brytania. Ostatecznie zdecydowano, że konkurs trafi do Holandii, ale nadawca NOS podkreślił, że wyprodukuje Eurowizję 1980 w mniejszej skali. Ponoć Holendrów namówił … syn Tommy’ego Lapida, znanego serbsko-izraelskiego prezentera, dziennikarza i polityka. Syn Lapida był wtedy dyrektorem telewizji IBA. Telewizja holenderska zorganizowała Eurowizję 1980 w Hadze, na terenie Congresgeouw, gdzie odbywał się też konkurs w 1976 roku.

Reprezentanta i utwór wskazano całkowicie wewnętrznie, co jest rzadkością w eurowizyjnej karierze Holandii. Pod koniec 1979 roku wybór padł na Maggie MacNeal, czyli reprezentantkę kraju z 1974 roku (jako połowa duetu Mouth & MacNeal). Wiadomość ogłoszono w programie „Telebingo”. Pod uwagę brano pięć utworów, z czego dwie – „Cupido” i „Amsterdam” współtworzyła sama wokalistka. Gdy zdecydowano, że na ESC trafi „Amsterdam”, twierdzono, że piosenkarka miała mocny wpływ na decyzję, co jednak sama zainteresowana zdementowała. W jednym z wywiadów dodała, że niemal czuła się oskarżana o to, że sama podjęła się przygotowania piosenki na Eurowizję zamiast czerpać z twórczości innych kompozytorów. Przyznała jednak, że miała prawo pracować nad własnymi utworami. Poza nią utwór przygotowali Frans Smit (mąż Maggie), Robert Verwey i Alex Alberts. Piosenka powstała w wielu wersjach językowych – po holendersku, angielsku, niemiecku i francusku. Zgodnie z tytułem, jest to swoisty hołd dla stolicy Holandii. Był to pierwszy utwór Holandii na Eurowizji wydany przez Warner Music Group. Piosenka stała się przebojem w kraju, a po udanym udziale w Eurowizji doszło do re-edycji najnowszego albumu Maggie pt.” Nighttime” ze zmienionym na „Amsterdam” tytułem.

Po sukcesie na Eurowizji 1974 Maggie szybko rozstała się z Mouthem, z którym przez parę lat tworzyła muzyczny duet. W 1975 założyła własny zespół w skład którego wszedł m.in. jej mąż. Wydała parę udanych utworów i albumów, ale jej największa kariera i popularność przypadały na koniec lat 70. i lata 80. W 2000 weszła w skład „Dutch Divas” razem z Margą Bult i Sandrą Reemer (trzykrotną reprezentantką Holandii). Po tym, jak ta ostatnia opuściła trio w 2005, Maggie i Marga funkcjonowały dalej jako duet. W 2008 ogłoszono reaktywację duetu Mouth & MacNeal. Ponieważ Mouth już wtedy nie żył (zmarł 4 lata wcześniej), Maggie nowy utwór zaśpiewała z Arie Ribbensem. W 2017 roku wokalistka udała się w tournee po Flandrii z programem „Pappie loop toch niet zo snel” i utworami śpiewanymi m.in. z Gertem Verhulstem.

Holendrzy faktycznie zrobili Eurowizję 1980 w oszczędny sposób, wykorzystując nawet niektóre elementy Opening Act znane nam z konkursu w 1976. Oprawą graficzną ponownie zajął się Roldan de Groot. Prowadzącą była Marlous Fluitsma, która prezentowała konkurs niemal w całości po holendersku, z pominięcie oficjalnych języków EBU – angielskiego i francuskiego (poza głosowaniem). Gospodarzem Green Roomu był Hans van Willigenburg, a w Interval Act wystąpił The Dutch Rhythm Steel and Show Band. Nadawca NOS wydał na Eurowizję ok. 725 tys. dolarów. W konkursie wzięło udział 19 państw, zabrakło Izraela i Monako, ale powróciła Turcja, a zadebiutowało Maroko. Holandia wystąpiła jako 15. w kolejności, pomiędzy Portugalią a Francją.

Po pierwszych czterech głosowaniach „Amsterdam” prowadził zdobywając aż trzy dwunastki (z Austrii, Turcji i Luksemburga). Później jednak tych punktów zaczęło przybywać w wolniejszym tempie (wpadły jeszcze m.in. dziesiątka z Finlandii i dwunastka z Francji) więc ostatecznie Maggie zajęła 5. miejsce z 93 punktami. 11 punktów więcej miała Szwajcaria, a 6 mniej Włochy. Jury holenderskie 12 punktów przekazało Niemcom, 10 Szwajcarii, a 8 Grecji. Zwycięska Irlandia dostała 6 punktów. Belgia i Holandia nie wymieniły się żadnymi punktami. Głosy prezentował Filip van der Schalie, a komentatorem dla Nederland 2 był Pim Jacobs. Dla radia Hilversum 1 Eurowizję relacjonował Willem van Beusekom.

Po raz pierwszy w historii Holandia zajęła 5. miejsce, co było wtedy czwartym najwyższym rezultatem dla tego kraju (po czterech zwycięzcach, jednym miejscu trzecim i jednym miejscu czwartym). W przeciwieństwie do poprzednich wokalistek holenderskich wielokrotnie reprezentujących swoje państwo (Corry Brokken i Sandra Reemer), Maggie zawsze zajmowała w konkursie miejsce w czołowej piątce. Pozycja piąta zostanie zdobyta przez Holendrów jeszcze raz w 1987 roku.

Źrodło zdjęcia: DiscoBar

 

%d blogerów lubi to: