🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1979 – Sandra Reemer po raz trzeci w konkursie! Tym razem z zespołem i „Colorado”

W okresie, gdy nie było jeszcze technologii pozwalającej na organizację televotingu preselekcje narodowe przybierały różne formy i kształty by w jakikolwiek sposób pozwolić widzom na wkład w wybór piosenki na Eurowizję. Po fiasku finału narodowego w 1978 roku telewizja NOS postanowiła wewnętrznie wybrać reprezentantkę i postawiła na doświadczoną Sandrę Reemer, która w tym czasie była liderką formacji Xandra. Co ciekawe, chociaż oficjalnie nazwa odnosiła się właśnie do całego zespołu, reprezentację Holandii 1979 i tak traktowano jak solistkę. Finał odbył się 7 lutego w Amsterdamie, a prowadzącą była Martine Bijl. Spośród pięciu piosenek tę najlepszą wybierało 11 grup jurorskich złożonych z przedstawicieli różnych zawodów jak np. strażakó, polityków, pielęgniarek, kucharzy, aktorów czy piłkarzy. Dodatkową grupą byli reprezentanci fan clubu Sandry. Aż 203 punkty uzbierała w głosowaniu piosenka „Colorado” zdecydowanie wygrywając konkurs. Drugie miejsce (i już tylko 109 punktów) miała piosenka „Lieveling”, a trzecie (104) „Intercity”.

Sandra Reemer po raz pierwszy walczyła o Eurowizję w 1970, ale nie wygrała wtedy preselekcji. W 1972 śpiewała dla swojego kraju jako połowa duetu Sandra & Andres, z kolei w 1976 po raz pierwszy reprezentowała kraj solo z „The party’s over”. Pierwszy udział w ESC zakończył się 4. miejscem, drugi dziewiątym. Na Eurowizję wróci jeszcze w 1983 roku jako chórzystka Bernadette. W latach 80. jej utwory przestaną już być tak popularne, a sama wokalistka skupi się bardziej na pracy prezenterki telewizyjnej, zresztą w 1984 roku otrzymała swoje własne show. W 1987 wróciła do muzyki i nagrała album „Best of my love”. W 1996 roku wydała album z utworami po holendersku pt. „Natural”, ale pomimo pozytywnych recenzji płyta została niemal zignorowana na rynku i uznano ją za klapę. Po 2000 roku zaczęła udzielać się w filmach, różnego rodzaju programach rozrywkowych, występowała też m.in. na Gay Pride. W 2008 założyła fundację pomagającą w edukacji dzieci z krajów rozwijających się. Ambasadorą fundacji była m.in. Kim-Lian van der Meij, dwukrotna prowadząca Eurowizji Junior. Pomagano m.in. dzieciom w Indonezji czy Gwatemali. Na początku 2017 roku u Sandry wykryto raka piersi. Zmarła 6 czerwca 2017 roku – miała raptem 66 lat.

Piosenkę „Colorado” napisali Rob Bolland i Ferdi Bolland z RPA oraz Gerard Cox. Oficjalna eurowizyjna wersja śpiewana była po holendersku, ale powstały też warianty w językach angielskim i niemieckim. Chociaż piosenka w konkursie poradziła sobie słabo, stała się przebojem w Szwecji, gdzie doczekała się coveru w wykonaniu Lill-Babs (ESC 1961). W samej Holandii utwór dotarł do 37. miejsca listy „Nederlandse Top40” i bardzo krótko przebywał w zestawieniu. Jak już informowałem, oficjalnie Xandra to zespół, a nie wokalistka. W skład formacji wchodzili Ferdy Lancee i Mac Sell (gitarzyści), Okkie Huijsdens (klawisze), Paul Vink oraz Ton op’t Hof. Zespół szybko się rozpadł.

Podczas Eurowizji 1979 w Izraelu Sandra wystąpiła jako 14. na 19 państw. Przed nią zaprezentował się Luksemburg, a po niej Szwecja. W głosowaniu „Colorado” zdobyło 51 punktów i zajęło 12. miejsce. 6 punktów więcej miała Anita Skorgan z Norwegii, a 7 mniej Jeane Manson z Luksemburga. Najwięcej, bo aż 10 punktów, Holandia dostała od Irlandii, 8 przyznała Dania, 7 Izrael, 5 Finlandia, po 4 Szwecja, Norwegia i Austria oraz po trzy Grecja, Niemcy i Belgia. Holendrzy 12 punktów przyznali Francji, 10 dostała Hiszpania, a 8 Dania. Zwycięski Izrael zgarnął tylko 1 punkt od holenderskiego jury. Punktację prezentował Ivo Niehe, a komentatorem dla Nederland 2 był Willem Duys. Była to ostatnia Eurowizja organizowana w marcu.

Sandra zapisała się w historii jako druga holenderska wokalistka występująca na Eurowizji aż trzy razy. Pierwszą była Corry Brokken (lata 1956-1959). Po raz pierwszy jednak Reemer zajęła miejsce poza top10, z kolei Holandia po raz trzeci wylądowała na pozycji dwunastej (wcześniej w 1960 i 1979).

Źródło zdjęcia: NOS

%d blogerów lubi to: