🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1976 – Sandra Reemer powraca do konkursu i zostaje reprezentantem gospodarzy

Preselekcje Holandii do ESC 1976 odbyły się w Congresgebouw w Hadze 18 lutego – w tym samym miejscu, gdzie parę miesięcy później odbędzie się sam finał międzynarodowy w związku z triumfem Holendrów rok wcześniej. W selekcjach wystartowało pięciu wykonawców, a najciekawsza była rywalizacja pomiędzy Sandrą Reemer śpiewającą solo, a Driesem Holtenem, który jako Andres występował w duecie z Rosy. Wcześniej Sandra i Dries wspólnie reprezentowali Holandię na Eurowizji i zajęli 4. miejsce! O tym, kto został reprezentantem gospodarzy w 1976 zadecydowali jurorzy regionalni. 35 punktów zdobyła Sandra Reemer za „The party’s over”. Drugie miejsce mieli bracia Bolland za „Souvenir” (30 punktów), a trzecie popowa grupa Lucifer (23 punkty). Rosy & Andres zdobyli tylko 17 punktów i 4. miejsce, natomiast Spooky & Sue otrzymali 5 punktów, co dało ostatnią pozycję w rankingu.

Duet Sandra & Andres działał tylko do 1975 roku, a potem Reemer zaczęła solową karierę. Udało jej się wygrać preselekcje i reprezentować Holandię samodzielnie, ale nie stroniła od projektów specjalnych i współpracy z innymi – np. w 1977 roku weszła w skład formacji Veronica Unlimited by świętować kolejną rocznicę istnienia listy przebojów Veronica Top 40. Po tym jak po raz trzeci wystąpi w Eurowizji – w 1979 roku – kolejne jej utwory nie będą się cieszyły już tak dużą popularnością, dlatego w latach 80. Sandra przerzuciła się na pracę w telewizji. W 1984 roku miała nawet swoje show, do którego samodzielnie zapraszała gości. Ponieważ wokalistka pojawi się jeszcze w naszym cyklu, wrócimy wtedy do kolejnych faktów z jej biografii.

„The party’s over” było zdecydowanie największym hitem w solowej karierze Sandry. Piosenkę w całości napisał Hans van Hemert, który miał już na koncie sukces z Sandrą & Andresem w 1972 i Mouth & MacNeal z 1974 roku. W 1976 roku doszło jednak do kontrowersji, a utwór Holandii oskarżono o plagiat piosenki „Those were the daysMary Hopkin z 1968 roku. Europejska Unia Nadawców przyjrzała się sprawie i uznała, że nie ma mowy o plagiacie, a jedynie o dozwolonym podobieństwie w stylistyce i strukturze. Warto podkreślić, że jest to pierwsza holenderska piosenka na Eurowizję która…nie ma wersji nagranej w języku narodowym. Sandra przygotowała jedynie francuski wariant pt. „Un souvenir en trop”. Piosenka dotarła do 3. miejsca notowań w Holandii, oraz 10. w Walonii i 11. we Flandrii.

Eurowizja 1976 odbyła się w Hadze 3 kwietnia, a prowadzącą była Corry Brokkenpierwsza holenderska zwyciężczyni Eurowizji. Organizacją wraz z EBU zajęła się stacja NOS, a w ramach Interval Act wystąpił The Dutch Swing College Band. Do Hagi przyjechały delegacje z 18 krajów – nie było tym razem debiutantów, wycofały się Malta (chociaż miałą wybranego reprezentanta – Enzo Guzman miał zaśpiewać „Sing your song, country boy”), Szwecja (względy finansowe i strach przed kolejnym zwycięstwem i organizacją) oraz Turcja (bojkot udziału Grecji w Eurowizji). Liechtenstein planował zadebiutować w konkursie, a reprezentantem miała być Biggi Bachmann z „Little Cowboy”, jednak do debiutu nie doszło ze względów formalnych (brak nadawcy telewizyjnego w EBU).

Holandia wystartowała jako ósma w kolejności, pomiędzy Irlandią i Norwegią. W głosowaniu zdobyła 56 punktów, co dało jej 9. miejsce. 12 punktów więcej miał reprezentant Belgii, a 2 mniej Irlandia. Najwyższą notę Sandra dostała z Izraela (8), 7 przyznała Grecja, 6 Portugalia, a 5 Jugosławia. Tylko Wielka Brytania, Finlandia oraz Francja nie głosowały na Holandię. Jury holenderskie 12 punktów przyznało Francji, która ostatecznie zajęła 2. miejsce. 10 punktów przypadło w udziale zwycięskiej Wielkiej Brytanii, a 8 Monako, tym samym Holandia najwyższe noty przekazała wszystkim krajom z finałowego top3. Punkty prezentował Dick van Bommel, a komentatorem dla Nederland 2 był Willem Duys, z kolei dla radia Hilversum 3 konkurs śledził Willem van Beusekom.

Dziewiąta pozycja zajęta została przez Holandię drugi raz w historii. Pierwsza taka lokata trafiła się w 1958 roku za sprawą Corry Brokken, jednak wtedy było to jednocześnie ostatnie miejsce i Holandia wtedy też organizowała Eurowizję. W kolejnych latach kraj jeszcze czterokrotnie zajmie taką pozycję.

Żródło zdjęcia: ESCxtra.com

 

%d blogerów lubi to: