🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1975 – Pierwsza pozycja startowa i pierwsze miejsce w rankingu! Holandia czwarty raz wygrywa

Po raz pierwszy od 1970 roku telewizja holenderska NOS nie zdecydowała się na wewnętrzny wybór reprezentanta, w zamian za to tworząc zupełnie nowy format selekcji, które odbyły się 26 lutego w Jaarbeurs w Utrechcie (obiekt i miasto walczą o organizację Eurowizji 2020). Najpierw 5-osobowe jury międzynarodowe wysłuchało trzech wykonawców, którzy śpiewali po trzy (takie same) piosenki. Startowała formacja Teach-In, wokalista Albert West oraz Ria Schildmeyer czyli Debbie. Niemal jednogłośnie uznano, że najlepsza piosenka to „Dinge-dong” (zdobyła 4 głosy). Drugie miejsce miała kompozycja „Ik heb geen geld vood de trein” (polski tytuł „Nie mam pieniędzy na pociąg”) z jednym punktem, a trzecie „Circus” bez punktów. W drugiej rundzie wykonawcy ponownie zaśpiewali zwycięski utwór, a o reprezentancie decydowała grupa 100 osób reprezentująca publiczność. 56 osób postawiło na Teach-In, 33 na Alberta, a jedynie 11 na Debbie. W ten sposób wybrano najlepszą kombinację. Posłuchajcie jak brzmiało „Dinge Dong” w wykonaniu innych kandydatów!

Formacja Teach-In składała się z Hildy Felix (wokal), Henka Westendorpa (wokal), Johna Snuverinka (wokal i gitara), Fransa Schaddelee (basista), Koosa Versteega (wokal, klawisze) i Rudy’ego Nijhuisa (perkusja) i była oficjalnie pierwszym zespołem reprezentującym Holandię na Eurowizji. Powstała pod koniec lat 60′, a jej pierwszym singlem było „Spoke the Lord Creator” z 1971 roku. W 1972 roku doszło do sporych zmian w składzie zespołu – pozostali w nim tylko Koos i Rudy, a dołączyli Getty Kaspers (wokal), John Gaasbeek (basista), Chris de Wolde (gitara) oraz Ard Weeink. W nowym składzie podbili Beneluks z piosenką „Fly away„. Po udziale w Eurowizji grupa wydała utwór „Goodbye love„, który został bardzo dobrze przyjęty, jednak kolejny album i single już nie cieszyły się taką popularnością. W 1976 roku Getty odeszła z Teach-In i rozpoczęła karierę solową. Zastąpiła ją Twentse z Flandrii. Pierwszy singiel po tej zmianie – „Upside down” okazał się największym hitem Teach-In w całej ich działalności. Formalnie zespół funkcjonował do 1980 roku, jednak w eurowizyjnym składzie pojawili się podczas imprezy eurowizyjnej w Moskwie. Sama Getty dość szybko wycofała się z kariery solowej, jednak co jakiś czas zapraszano ją do różnych programów muzycznych i rozrywkowych, czy na wydarzenia związane z Eurowizją. W 2019 roku wydała autobiografię pt. „Całe życie temu”, w której opisała m.in. kulisy swojego zwycięstwa na ESC 1975 czy dramatyczną przygodę miłosną w Portugalii.

Jak to często bywa przy tego typu tytułach, piosenka Holandii zapisywana była w bardzo różny sposób. Poza „Dinge-dong” było też „Ding-a-dong” czy „Ding dinge dong”. W preselekcjach śpiewano ją po holendersku, ale przed Eurowizją zmieniono wersję na angielską. Autorami są Dick Bakker (muzyka) oraz Will Luikinga i Eddy Ouwens (tekst). Piosenka nagrana została także po niemiecku, a po triumfie na Eurowizji doczekała się wielu coverów w różnych językach, np. po niemiecku (przez grupę beFour), grecku (Bessy Argyraki) czy węgiersku (Andras Csonka). Na podstawie melodii powstał też remake pt. „Moonlight nights” śpiewany przez Alyonę Apinę i Murata Nasyrova z Rosji. Oryginalna wersja podbiła listy przebojów nie tylko w Holandii, ale też w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii i trafiła nawet do notowań w USA. Za dochody z piosenki Dick Bakker zbudował sobie basen.

Holandia otworzyła stawkę Eurowizji 1975 i jest pierwszym krajem, który wygrał konkurs startując jako … pierwszy. Dojdzie do tego także w 1976 oraz w 1984 roku. Był to też kolejny zwycięski utwór ESC z nic nie znaczącym tytułem (wcześniej mieliśmy „La La La” i „Boom Bang-a-Bang”). Grupa Teach-In jest pierwszym uczestnikiem Eurowizji wygrywającym konkurs w ramach nowego formatu głosowania z dobrze znaną nam punktacją od 1 do 8, 10 i 12. Najwyższe noty Holandia dostała od Norwegii, Wielkiej Brytanii, Malty, Izraela, Hiszpanii i Szwecji, po 10 od Luksemburga, Monako i Finlandii, a po 8 od Irlandii, Niemiec, Jugosławii. Wszystkie kraje dały piosence „Ding-a-dong” punkty, a najniżej oceniły ją Włochy – na 1 punkt. Tym samym Holandia zdobyła 152 punkty i 1. miejsce, co oznacza, że po raz czwarty wygrała Eurowizję. Drugie miejsce z 14 punktami straty miała reprezentacja Wielkiej Brytanii. Jury holenderskie 12 punktó przyznało Luksemburgowi, 10 izraelowi, a 8 Francji. Punkty podawał Dick van Bommel, a komentatorem dla Nederland 2 był Willem Duys.

Było to czwarte zwycięstwo Holandii, a na kolejny triumf kraj poczeka aż do 2019 roku. Poza 2014 nigdy nie zajmie miejsca w top3, a najlepszym rezultatem będzie pozycja czwarta, którą osiągnie dopiero w 1998 roku. Teach-In to drugi zespół triufujący na Eurowizji. Pierwsza była oczywiście ABBA, która wygrała w 1974 roku.

Zdjęcie: Grupa Teach-In z eurowizyjnymi medalami (Wikimedia Commons)

%d blogerów lubi to: