🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1974 – Pierwszy utwór po angielsku i wielki powrót na podium!

Rok 1972 to premiera utworu „How do you do” w wykonaniu duetu Mouth & MacNeal. Piosenka przyjęła się świetnie nie tylko w Holandii, ale też na wielu listach przebojów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie 19 tygodni spędziła na słynnym Billboard Hot 100. W samym USA duet sprzedał ponad milion singli. To nie koniec sukcesów – kolejne przyszły w 1973 i z powodu ogromnej popularności duet został zaproszony do reprezentowania Holandii podczas Eurowizji 1974. W finale selekcji Mouth & MacNeal wykonali trzy piosenki w języku narodowym, a jurorzy regionalni zdecydowali, że do Brighton pojedzie „Ik zie een ster” – piosenka zdobyła aż 79 punktów, zdecydowanie pokonując inne propozycje. „Liefste” miało 19 punktów, a „Zoals de oudjes zongen” 12. Finał odbył się 27 lutego w Utrechcie, a prowadzącym był Willem Duys.

Duet powstał w 1971 roku z inicjatywy producenta Hansa van Hemerta. To on połączył Willema Duyn’a znanego jako Big Mouth oraz Sjoukje van’t Spijker czyli Maggie MacNeal. Ich wspólna działalność pełna była sukcesów, lecz niestety była też krótka i już w 1974 roku duet się rozpadł. Od 1978 roku Big Mouth występował solo, a w 1982 roku wykonał cover utworu Frankie Miller, który został ciepło przyjęty przez publikę. W latach 90. zastępował głównego wokalistkę w zespole Normaal. Nigdy jednak nie osiągnął takiego sukcesu jak w towarzystwie Maggie. W wieku 67 lat doznał zawału serca i zmarł w drodze do szpitala. Osierocił sześciowo dzieci. Maggie MacNeal pojawi się na Eurowizji solowo w 1980 więc wtedy też powrócimy do faktów z jej biografii.

W związku z wprowadzoną rok wcześniej swobodą językową na Eurowizji utwór „Ik zie een ster” wykonany został w konkursie po angielsku, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii Holandii. Piosenkę skomponował Hans van Hemert, a tekst napisał Gerrit den Braber. W ramach promocji powstały też inne wersje językowe piosenki – niemiecka i francuska. Utwór świetnie poradził sobie w notowaniach – 15 tygodni spędził na liście „Veronica Top 40”, 10 tygodni w „Nederlandse Daverende 30” i był wysoko notowany także w Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii. Trafił też na specjalną składankę z okazji 50-lecia Eurowizji „Congratulations” z najlepszymi utworami konkursowymi w historii.

Podczas finału ESC 1974 6 kwietnia Holandia zaśpiewała jako dwunasta – przez duetem wystąpił reprezentant Belgii, a po „I see a star” wokalistka z Irlandii. Ich występ uznany został za ciekawy i kolorowy, chociaż jeden z eurowizyjnych historyków twierdzi, że ze względu na marionetki wykorzystane podczas prezentacji, Holandia pozbyła się szans na wygraną. W nowym systemie głosowania dostała 15 punktów co wystarczyło do zajęcia 3. miejsca. Trzy punkty więcej miała Gigliola z Włoch, a jeden mniej Wielka Brytania, Luksemburg oraz Monako. Na punkty dla Holendrów złożyły się Szwecja i Jugosławia (po 3), Grecja (2) oraz Finlandia, Norwegia, Izrael, Belgia, Irlandia, Niemcy i Portugalia (po 1). Holenderskie jury 4 punkty dało Grecji, która wtedy debiutowała. Trzy punkty dostała zwycięska ABBA ze Szwecji. Punkty przekazał Dick van Bommel, a Eurowizję komentował Willem Duys. Po raz pierwszy nadawca holenderski pokazał konkurs na drugim kanale czyli Nederland 2.

Holandia po raz pierwszy od 1969 roku wraca na podium, a trzecie miejsce to drugi najlepszy rezultat kraju po zwycięstwach z 1957, 1959 i z 1969. W całej historii Holandii ten kraj tylko raz zajął miejsce trzecie. O ile złoto łatwo było zdobyć, tak na srebro poczeka…aż do 2014 roku!

Zdjęcie: My Daily Kona

%d blogerów lubi to: