🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1971 – Sprawiedliwości stało się zadość! Saskia i Serge reprezentantami Holandii!

W 1970 roku duet Saskia i Serge dołączył do stawki preselekcji Holandii w ostatniej chwili, zastępując wycofane trio Shepherds. Ich utwór „t Spinnewiel” stał się przebojem i zyskał wielu sympatyków, jednak finału narodowego nie wygrał co uznano za sporą kontrowersję. Saskia i Serge wygrali głosowanie jurorów międzynarodowych lecz komisja holenderska najwięcej punktów przyznała trio Hearts of Soul i to ostatecznie trzy siostry pojechały na Eurowizję. Rok później telewizja NOS ewidentnie chciała się przypodobać publiczności i wewnętrznie wskazała Saskię i Serge’a jako reprezentantów Holandii. W ramach Nationaal Songfestival duet wykonał sześć piosenek, a o najlepszej zdecydowali widzowie wysyłając kartki pocztowe. Finał odbył się 24 lutego w Hilversum, a prowadzącą była Willy Dobbe. 2866 głosów uzbierała piosenka „Tijd…”, co oznacza, że miała poparcie 27,6% głosujących. 22,5% zdobył utwór „Lente”, a 22% „Bobby snobby baard”. Łącznie oddano ponad 10,3 tys. głosów.

Duet tworzą Trudy van den Berg (urodzona w 1947 roku w Grootebroek) i Ruud Schaap (rok starszy, urodził się w Den Helder). Zadebiutowali w 1967 roku jako duet Trudy & Ruud. Dwa lata później pobrali się i zmienili nazwę na Saskia & Serge co miało podkreślić ich folkową stylistykę. Po przegranych preselekcjach w 1970 wydali pierwszy album, mocno inspirowany Bobem Dylanem. Rok później wylansowali hit „Zomer in Zeeland”, a po Eurowizji wydali drugi album. Chociaż byli lubiani, ich kolejne płyty nie sprzedawały się zbyt dobrze. Po piątym albumie (z 1975) postanowili mocno pójść w stronę muzyki country ze słowami piosenek po angielsku, a nie holendersku. I udało się! Piosenka „We’ll give you everything” dostała się do czołówek notowań, a duet został zauważony nawet w Ameryce. Piosenka „Jambalaya” stała się tam hitem. Po krótkiej amerykańskiej przygodzie Saskia i Serge w 1984 roku wrócili do Holandii, gdzie wydali m.in. kompilację swoich przebojów. Po paru latach przerwy wznowili działalność muzyczną w latach 90., a w roku 2000 obchodzili 30-lecie istnienia. W 2008 roku wydali swój 15. album w karierze. Para nadal jest małżeństwem, mieszka w Spijk. W 2004 roku zostali odznaczeni Orderem Oranje-Nassau za wybitne zasługi.

Piosenka „Tijd…” („Czas”) napisana została przez Joopa Stokkermansa, dla którego będzie to trzecia eurowizyjna przygoda po „Katince” (1962) i „Morgen” (1968). Tekst przygotował Gerrit den Braber, autor słów do eurowizyjnych piosenek Holandii z 1966, 1967 i 1974. Ballada ma też angielską oraz francuską wersję językową. Na Eurowizji 1971 w Dublinie zaśpiewali z 14. pozycji startowej, pomiędzy reprezentacjami Irlandii i Portugalii. Warto podkreślić, że po raz pierwszy EBU dopuściło udział max. 6-osobowych zespołów, a także wprowadziło nowy system głosowania, w którym każdy z dwóch jurorów krajowych przyznawał każdej piosence notę od 1 do 5, co oznacza, że żadna nie skończyłaby z zerem. Niestety holenderski występ w Dublinie był dość pechowy, gdyż Saskia miała problemy z mikrofonem, przez co nie było jej słychać w pierwszych sekundach piosenki (patrz: powyższe video). Nie po raz pierwszy Holandia pada ofiarą problemów technicznych. Zdarzyło się to reprezentantom kraju także w 1962 roku.

Pomimo problemów Saskia i Serge wypadli bardzo dobrze, zdobyli 85 punktów, co dało im 6. miejsce na 18 państw. Zremisowali ze Szwecją i mieli jeden punkt więcej niż Finlandia. Najwyższą notę dostali z Portugali (9 punktów na 10 możliwych), ale dobrze oceniono ich także w Norwegii (8), Francji (7), Austrii, Monako, Szwecji i Finlandii (po 6). Najniższa nota (2 punkty) trafiła na konto Holandii z debiutującej Malty, Luksemburga, Włoch i .. sąsiedniej Belgii. W skład jury Holandii na pewno wszedł Jos Cleber. Razem z drugim jurorem najwięcej punktów dali zwycięskiemu Monako, a także Francji i Szwecji (po 9 punktów). Norwegia i Włochy dostały najniższą możliwą ocenę – 2 punkty. W związku z nowym sposobem głosowania jurorzy jawnie prezentowali swoje punkty, więc w tej Eurowizji nie pojawia się osoba, która wyniki głosowania przekazuje podczas łączenia. Konkurs komentował dla Nederland 1 Pim Jacobs.

Po raz pierwszy w historii Holandia zajęła 6. miejsce w Eurowizji. Co ciekawe, był to drugi najlepszy rezultat kraju zaraz po trzech zwycięstwach. Holandia poza 1. miejscem nigdy nie zajęła pozycji w top5, chociaż startowała w konkursie już szesnasty raz. Saskia i Serge byli pierwszym duetem reprezentującym Holandię w konkursie. „Tijd” to z kolei najkrótszy tytuł piosenki reprezentującej ten kraj – do tej pory nikt tego rekordu nie pobił.

Źródło zdjęcia: Story

 

 

%d blogerów lubi to: