🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1967 – Therese Steinmetz idealnie wpasowała się w serię słabych wyników Holandii

Ze względu na klęskę w 1966 roku telewizja holenderska postanowiła wrócić do formatu, w którym wewnętrznie wybiera reprezentanta, a publicznie tylko utwór. O reprezentowanie kraju poproszono niezwykle popularną w tym czasie Therese Steinmetz. Wokalistka urodziła się w 1933 roku w Amsterdamie, grała w teatrze, występowała w telewizji, a od 1966 miała swoją własną serię pod nazwą „Therese”, gdzie poznała swojego drugiego męża.

Komisja wybrała dla Therese sześć piosenek, a widzowie głosowali na nie poprzez kartki pocztowe. Wyniki podano 22 lutego w Harmelen. Aż 5,5 tys. głosów otrzymał utwór „Ring-dinge-ding” co stanowiło 37% poparcia. Drugie było „Zing” z 21,9% głosów, a trzecie „Hoor” z 18,3% głosów. Głosowanie trwało tydzień. Zwycięski utwór napisali John Woodhouse czyli Johnny Holshuyzen oraz Gerrit den Braber. Obaj mieli już festiwalowe doświadczenie, a ten pierwszy był też autorem eurowizyjnej piosenki Holandii z 1965 roku. Gerrit den Braber był autorem tekstów piosenek Holandii z ESC 1962 i 1966. Co ciekawe, tekst utworu różnił się nieco pomiędzy wersją studyjną a tą, którą widzowie usłyszyli na Eurowizji. Dodatkowo na singlu ukazał się też utwór „Zing”, który w preselekcjach zajął 2. miejsce. Niestety, eurowizyjny utwór Therese nie dostał się do notowania najpopularniejszych piosenek („Nederlandse Top 40”), co na pewno zabolało, zwłaszcza, że „Puppet on a string” z Wielkiej Brytanii stało się w Holandii hitem i było numerem jeden w tym notowaniu aż przez trzy tygodnie.

Eurowizja 1967 odbyła się w Wiedniu, a Therese Steinmetz wystąpiła w finale jako pierwsza. Zaraz po niej na scenę wyszła Vicky Leandros w barwach Luksemburga. W głosowaniu Holandia uzbierała raptem 2 punkty, co dało 14. miejsce na 17 państw. Steinmetz zremisowała z gospodarzami oraz z Norwegią, a jedynie Szwajcaria wypadła słabiej (zero punktów). Podobnie jak rok temu po 1 punkcie dały Holandii Wielka Brytania i Irlandia. Jury holenderskie 4 punkty przyznało Luksemburgowi, 2 zwycięskiej Wielkiej Brytanii oraz po jednym Francji, Finlandii, Hiszpanii i Norwegii. Punkty podała reżyserka telewizyjna Ellen Blazer, a komentatorem był prezenter Leo Nelissen.

Wynik Therese idealnie wpasował się w słabą passę Holandii, którą rozpoczęto od 1960 roku. 14. miejsce było drugim najsłabszym wynikiem od momentu debiutu. Chociaż wokalistka poniosła porażkę, to jednak koniec końców 1967 rok uznała za dobry, ze względu na sukces, jaki odniosła grając w popularnym musicalu. Ponieważ zawsze interesowała się tańcem ludowym i folklorem, w 1970 reprezentowała Holandię podczas festiwalu „Cerbul de Aur” w Braszowie (Rumunia) i wygrała go, przez co stała się sławna w Rumunii! Od 1976 roku rozpoczęła karierę kabaretową i koncerty w teatrach. W latach 80. zmarła jej córka, a zaraz później także partner życiowy, co sprawiło, że piosenkarka wyjechała na południe Francji, gdzie założyła własne studio malarskie. Otworzyła też później własną galerię w Cannes. Aktualnie ma 86 lat.

Źródło zdjęcia: Wikipedia Commons

%d blogerów lubi to: