🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1965 – Rozbudowane preselekcje, które nie dały oczekiwanego efektu

Zupełnie nowy format preselekcji zaprezentowała telewizja NTS widzom w 1965 roku, a dodatkową atrakcją był fakt, że Nationaal Songfestival poprowadziła Teddy Scholten, zwyciężczyni Eurowizji 1959. Do selekcji zaproszono pięciu wykonawców, a każdy z nich śpiewał po trzy piosenki. W dniach 8-12 lutego 1965 zorganizowano specjalne półfinały, osobno dla każdego kandydata – najlepsza piosenka wchodziła do finału, a decydowało o tym 31-osobowe jury złożone z dziennikarzy, pracowników NTS i osób wybranych z widowni. Na pierwszy ogień poszła Trea Dobbs, a do finału wskazano „Ploem ploem jenka” (16 punktów), który stał się hitem w Holandii. Dla Ronnie’go Tobera wybrano „Geweldig” (16 punktów), a dla Conny Vandebos „t is genoeg” (13 punktów, przy czym dwa pozostałe utwory zremisowały na 2. miejscu). Gert Timmerman (który w selekcjach 1962 zajął 2. miejsce) do finału trafił z „Waar de wind de zomer vindt” (16 punktów), a Shirley Zwerus z „Blijf bij mij”. Zarówno półfinały, jak i finał (który transmitowano 13 lutego) odbył się w Bussum. W finale wygrała Conny van den Bos z „Het is genoeg” zdobywając 13 punktów. Drugie miejsce miał Ronnie (13 punktów), a trzecie Trea Dobbs (6 punktów).

Conny Vandebos (czasem zapisywane też jako van den Bos) urodziła się w 1937 roku w Hadze. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Jacoba Adriana Hollestelle. Zadebiutowała w KRO-Springboard radio show śpiewając francuskie chansons. W 1961 roku wystąpiła podczas Knokkefestival w Belgii i podpisała kontrakt z Philips Phonogram. Zwycięstwo w preselekcjach i wyjazd na Eurowizję nie dały jej tego, co utwór ” Ik Ben Gelukkig Zonder Jou” wydany w 1966 roku, który stał się przebojem. W latach siedemdziesiątych zmieniła wytwórnię, zaczęła wydawać płyty, a jej piosenki często pojawiały się w Dutch Hit Charts. Wokalistka w 1959 roku wyszła za mąż za Wima van den Bosa i przejęła jego nazwisko, jednak po rozwodzie w 1965 wszystkie części nazwiska połączyła w jedno słowo, tym samym tworząc swój pseudonim sceniczny. Zmarła w 2002 roku, w wieku 65 lat z powodu raka płuc.

Utwór „‚t Is genoeg” przygotowali Johnny Holshuyzen oraz Joke van Soest. Co ciekawe, sama Conny wolała, by w półfinale jurorzy wskazali dla niej utwór „Van de week„, jednak piosenka zdobyła o 4 punkty mniej niż zwycięska i zremisowała na 2. pozycji razem z „Laat me alleen„. Z kolei wytwórnia Conny była niemal pewna, że do finału trafi właśnie ta ostatnia piosenka. Jak widać, jurorzy lubią płatać figle, a wyniki preselekcji były trudne do przewidzenia. Z różnych źródeł wynika, że wokalistka śpiewała ten utwór także po angielsku i niemiecku, ale nigdy oficjalnie nie nagrała takich wersji językowych. W 1967 roku powstała nowa, holenderskojęzyczna wersja „‚t is genoeg”. Co ciekawe, zwycięski utwór preselekcji nie wszedł na listę Muziex Express czy Nederlandse Top 40, co z kolei udało się Trei Dobbs ze swoją selekcyjną propozycją (utwór dostępny powyżej).

Podczas Eurowizji 1965 w Neapolu Holandia miała zaszczyt otwierać stawkę konkursową. Po Conny na scenę weszła Kathy Kirby z Wielkiej Brytanii. W ówczesnym systemie głosowania na piosenkę holenderską oddano tylko 5 punktów, co jednak wystarczyło do zajęcia 11. miejsca na 18 krajów. Holandię od zera punktów uratowała tylko Norwegia. Za Conny uplasowali się reprezentanci Jugosławii (2 punkty), Norwegii (1 punkt) oraz Hiszpanii, Niemiec, Belgii i Finlandii – zero punktów. Wygrała piosenka „Poupee de cire, poupee de son”, która była drugą w historii szybką propozycją eurowizyjną, której przyznano Grand Prix. Pierwszym takim utworem było holenderskie „Een beetje” z 1959 roku.

Holenderskie jury 5 punktów przyznało zwycięskiemu Luksemburgowi, 3 głosy dostały Włochy, a 1 Francja. Punkty podał Dick van Bommel, a komentatorką była sama Teddy Scholten. Konkurs transmitował (po raz pierwszy) kanał Nederland 1.  Jedenaste miejsce było trzecim najsłabszym rezultatem Holandii od debiutu – słabiej kraj wypadł w latach 1962-1963 (13. miejsce) oraz w 1960 (12. miejsce). Pomimo średniego rezultatu, telewizja holenderska zdecydowała się także w 1966 zorganizować preselekcje w tym samym formacie.

Żródło zdjęcia: Wikimedia Commons

%d blogerów lubi to: