🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1962 – OSTATNIE MIEJSCE PRZEZ BRAK PRĄDU? ZOBACZ WYSTĘP NAGRANY W TRAKCIE AWARII

Po rocznej przerwie telewizja NTS zdołała przeprowadzić kolejne preselekcje „Nationaal Songfestival”, które odbyły się 27 lutego 1962 roku, po raz pierwszy poza Hilversum. Hannie Lips i Elisabeth Mooy powitały widzów z Concordia Theater w Bussum. Do konkursu zgłoszono 189 piosenek, a specjalna komisja wyłoniła sześć najlepszych. Dodatkowo jurorzy zlecili dwóch twórcom przygotowanie siódmej piosenki, która miała być wykonana przez Heina i Wima Vaderów, czyli Padre Twins, jednak duet wycofał się z rywalizacji na 2 tygodnie przed finałem, a jego miejsce zajął inny duet – de Spelbrekers. Czy zlecenie przygotowania dodatkowej piosenki świadczyło o tym, że ogólny poziom zgłoszeń był za niski? Fakt jest taki, że piosenka przygotowana poza konkursem, wygrała finał, zdobywając w głosowaniu jury 169 punktów. Drugie miejsce przypadło Gertowi Timmermanowi za „Niets” (141 punktów), a trzecie Conny Vandenbos za „Zachtjes” (138 punktów).

Duet De Spelbrekers, który dołączył do finału selekcji w ostatniej chwili, to Theo Rekkers (urodzony w 1924, zmarły w 2012) i Huug Kok (urodzony w 1918 i zmarły w 2011). Panowie poznali się w Bremie, w czasie II wojny światowej, a w 1945 stworzyli duet i pięć lat później zaczęli wspólnie nagrywać. Tak też zaczęła się ich kariera, a do udanego startu przyczynił się singiel „Oh wat ben je mooi”, który w 1956 roku dotarł do 5. miejsca holenderskiej listy przebojów. Selekcje wygrali z piosenką „Katinka” (lub „Kleine kokette Katinka”) napisanym przez Joopa Stokkermansa, Henny’ego Hamhuisa i Lodewijka Posta. O czym jest ten utwór? Opowiada o młodej dziewczynie, którą Theo i Huug widywali co rano. Tekst piosenki mówi o tym, jak piorunujące wrażenie Katinka wywierała na przechodniach płci męskiej, jednak ona sama nic sobie z tego nie robiła.

Finał Eurowizji 1962 odbył się w Luksemburgu, 18 marca. Holandia otrzymała ósmą pozycję startową, co oznacza, że zamykała pierwszą połowę stawkę. Przed nią wystąpiła reprezentanta z Niemiec, a po niej Francja, która za sprawą Isabelle Aubret wygrała konkurs. Niestety dla Spelbrekers finał zakończył się katastrofą – nie otrzymali żadnego punktu i zremisowali na ostatnim, 13. miejscu z Belgią, Hiszpanią oraz Austrią. Twierdzi się, że jedną z przyczyn klęski mogą być…problemy z dostawą prądu do Villa Louvigny, gdzie odbywał się konkurs. Awarie prądu nastąpiły zarówno podczas występu Holandii, jak i po prezentacji Francji. Widać to doskonale na powyższym nagraniu. Dodatkowo zmieniony w 1962 roku sposób głosowania sprawił, że jurorzy do rozdania mieli tylko trzy noty. Holenderskie jury 3 punkty dało Monako, dwa Niemcom, a 1 Szwecji. Po raz pierwszy punkty holenderskie przekazywał Ger Lugtenburg, zmienił się też komentator – został nim Willem Duys.

„Katinka” przegrała na Eurowizji, ale do tej pory jest w kraju jednym z najbardziej lubianych utworów konkursowych. Przez pięć tygodni czerwca 1962 roku utrzymywała się na 9. miejscu zestawienia „Hitnotering”. Niestety Spelbrekers nigdy nie zdołali już powtórzyć sukcesu muzycznego, jaki odnieśli z „Katinką”. W 1975 roku oficjalnie przestali wspólnie działać jako duet i zaangażowali się w inne dziedziny rynku muzycznego. 13. miejsce, jakie zajęli podczas Eurowizji to najniższa pozycja Holandii od czasu debiutu. Po raz drugi w historii ten kraj zajął ostatnie miejsce (chociaż zawsze z kimś na tym dnie remisował) i po raz pierwszy nie dostał żadnego punktu.

Zdjęcie: Rijnmond.nl

%d blogerów lubi to: