🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1959 – CZWARTY START I DRUGIE ZWYCIĘSTWO!

Po tym, jak Holandia w 1958 roku zajęła ostatnie miejsce, telewizja NTS postanowiła zmienić format wyboru reprezentanta. Wprowadzono system stosowany także w Niemczech – wybrano osiem piosenek, a każda propozycja wykonywana była przez dwóch różnych piosenkarzy. Jeden występ z dużą orkiestrą, a drugi z małym zespołem muzycznym. Zastosowano też televoting (w formie kartek pocztowych) i głosowanie regionalne z 12 obszarów Holandii (łącznie grono jurorskie składało się ze 120 osób). Do prowadzenia Nationaal Songfestival wróciła Karin Kraaykamp. Finał odbył się 17 lutego w Hilversum. W konkursie wystartowali wykonawcy, których możemy kojarzyć z poprzednich lat. Przede wszystkim o swoją czwartą eurowizyjną przygodę walczyła Corry Brokken, która reprezentowała Holandię w latach 1956-1958. Tym razem jednak nie wygrała. Zaśpiewała trzy utwory – „Mijn hart en ik” w duecie z Bruce Low zajął 3. miejsce. Dwa pozostałe wykonania ocenione były znacznie niżej.

Zwyciężczynią okazała się być Teddy Scholten z „Een beetje”. Ten utwór wykonywał też John de mol (finalista 1957), ale to właśnie Teddy wskazano na reprezentantkę. Wokalistka śpiewała też utwór „De regen”, który zajął drugą pozycję. „Een beetje” uzbierało 235 punktów, prawie o 100 więcej niż miejsce drugie. Teddy Scholten (a tak naprawdę Dorothea Margaretha Teddy Scholten-van Zwieteren) urodziła się w 1926 roku w Rijswijk. W 1944 roku poznała Henka Scholtena, z którym najpierw zaczęła współpracę, a później para się zaręczyła, by w 1947 wziąć ślub. Do udziału w preselekcjach narodowych została zaproszona przez NTS. Wcześniej brała udział w różnych programach telewizyjnych, Była też jedną z pierwszych holenderskich wokalistek, które miały okazję wystąpić w Stanach Zjednoczonych. Do USA zaprosiła ją Coca-Cola.

Oficjalna nazwa tytułu to „‚n Beetje”, ale często znaleźć można wersję „Een Beetje”, prostszą do przeczytania. Piosenkę przygotowali Dick Schallies i Willy van Hemert i jest to pierwsza piosenka holenderska na Eurowizji w szybszym tempie. Jest też mniej poważna. Opowiada o miłości, ale w humorystyczny sposób, zwłaszcza przy użyciu tytułowego „troszeczkę” w tekście. Piosenka nagrana została w wielu językach – po niemiecku, francusku, włosku, szwedzku i angielsku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Willy van Hemert był także kompozytorem zwycięskiej piosenki holenderskiej z 1957 roku.

Czwarta Eurowizja odbyła się 11 marca 1959 roku we francuskim Cannes. Teddy zaśpiewała jako piąta, pomiędzy reprezentantem Monako, a duetem sióstr Kessler z Niemiec. Charakterystyczny występ na tle wiatraka dał jej 21 punktów i 1. miejsce, co oznacza, że Holandia w ciągu 4 lat drugi raz wygrała Eurowizję. Najwięcej (7) punktów dostała z Włoch, 4 z Francji, 3 z Austrii i Belgii, 2 z Niemiec i po jednym z Wielkiej Brytanii oraz Monako. Dania, Szwecja i Szwajcaria nie przyznały jej żadnych punktów. Teddy pokonała duet z Wielkiej Brytanii różnicą pięciu punktów. Holenderskie jury dało zresztą najwięcej (5) punktów piosence brytyjskiej, 3 dostała Szwecja, a po jednym Belgia i Dania. Punktację przedstawił Siebe van der Zee, a komentatorem był Piet te Nuyl. Poniżej znajdziecie specjalny, wspólny występ reprezentantki Holandii (z mężem) oraz duetu z Wielkiej Brytanii:

Po zwycięstwie na Eurowizji, Teddy i jej mąż dostali własny program telewizyjny w stacji KRO, nadawany w sobotnie wieczory. W latach 1965-1966 wokalistka prowadziła holenderskie preselekcje do Eurowizji, a w połowie lat 70. przestała śpiewać. W latach 1974-1986 pracowała w holenderskim Czerwonym Krzyżu. Jej mąż zmarł w 1983 roku, a ona sama odeszła 27 lat później – w 2010 roku. Pamiętana jest nie tylko jako zwyciężczyni Eurowizji, ale też wokalistka tworząca muzykę dla dzieci.

Fot: ESC Gold

%d blogerów lubi to: