🇳🇱 HISTORIA HOLANDII NA EUROWIZJI – 1957 – Od żony w preselekcjach po zdecydowany triumf

Skandal obyczajowy w preselekcjach holenderskich już w 1957 roku! Telewizja NTS postanowiła ponownie zorganizować „Nationaal Songfestival” i nieco go powiększyć. Zaproszono do udziału trzech wykonawców – Marcela Thielemansa (urodzonego w 1912 roku w Belgii), Johna de Mol (nazywanego „holenderskim Frankiem Sinatrą”) oraz Corry Brokken, która reprezentowała już swój kraj w 1956 roku. Komitet NTS uznał, że warto dołączyć jeszcze jedną kandydatkę, bo wybrano do finału osiem piosenek. Jeden z członków komisji zasugerował Heyę Ruys, występującą na scenie jako Hea Sury. Okazało się, że jest ona jego żoną! Pozwolono jej jednak wystąpić w preselekcjach, ale zdobyła najniższe poparcie widzów.

Finał selekcji odbył się 3 lutego 1957 roku w Avro-Studio 1 w Hilversum, a prowadzącą ponownie była Karin Kraaykamp. O wynikach decydowali widzowie, przesyłając kartki pocztowe i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Łącznie zebrano aż 17,4 tys. głosów, a dwa pierwsze miejsca przypadły Corry Brokken. 6,9 tys. głosów oddano na utwór „Net als toen” i to właśnie on wygrał konkurs. Druga była piosenka „Iwan” (4,7 tys. głosów), którą usłyszeć możecie powyżej. Miejsca 3-4 wywalczył Marcel Thielemans, a 5-6 John de Mol. Łącznie za dwa utwory Corry uzbierała aż 66% głosów! Marcel uzyskał 20% poparcia, John 9%, a Hea Sury tylko 4%.

Cornelia Maria (Corry) Brokken urodziła się w mieście Breda w 1932 roku. Zadebiutowała w 1952 roku, a dwa lata później wydała pierwszy singiel. Po udziale w ESC 1956 wystąpiła też w 1957 i 1958 roku. W 1959 ponownie próbowała swoich sił w preselekcjach, ale po raz pierwszy je przegrała, więc postanowiła się wycofać i skupić na pozaeurowizyjnej działalności. W 1959 roku urodziła córkę Nancy, a w 1966 zaproszono ją do reprezentowania Niemiec na Eurowizji. Odmówiła. Miała na koncie 20 albumów, niezliczoną liczbę singli i wiele przebojów. Kolejne ciekawe fakty z jej biografii poznacie w kolejnym odcinku cyklu!

Piosenka „Net als toen” („Tak jak wtedy”) stworzona została przez Guusa Jansena (muzyka) i Willy’ego van Hemerta (tekst). Podobnie jak poprzednia eurowizyjna piosenka Corry, jest to typowy dla tamtych czasów chanson, tym razem o wspomnieniach pierwszych dni związku piosenkarki z jej mężem. Reprezentantka Holandii nagrała ten utwór także po niemiecku (pt. „Damals war alles so schön„) oraz po francusku („Tout comma avant”). Piosenka, chociaż odniosła sukces na Eurowizji, nie stała się przebojem w Holandii.

Podczas Eurowizji 1957 po raz pierwszy każdy kraj wystawiał tylko jeden utwór. Holandia wystąpiła jako szósta, pomiędzy Austrią a Niemcami. Po raz pierwszy punkty od jurorów zbierano poprzez łącza telefoniczne, ale już przy głosowaniu przedostatniego w kolejce Luksemburga znano wynik. Triumfatorem okazała się…Corry Brokken, która otrzymała 7 punktów ze Szwajcarii, 6 z Austrii, 5 z Belgii, 4 z Francji, 3 z Luksemburga i Danii oraz po jednym z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. Wszystkie kraje przyznały jej punkty. Łącznie miała ich 31 i zdecydowanie pokonała reprezentanta Francji, który otrzymał 17 punktów, co dało mu 2. miejsce. Holenderskiemu jury najbardziej spodobała się para z Danii, która po zaśpiewaniu „Skibet skal sejle i nat” pocałowała się – dostali za to 5 punktów, które przekazał Siebe van der Zee z NTS. Komentatorem, zwycięskiej dla Holandii, Eurowizji 1957 był Piet te Nuyl. Moment zwycięstwa Corry obejrzeć możecie poniżej:


65F_Dfz3_400x400Lubisz czytać Dziennik Eurowizyjny? Podoba Ci się to, co robię? Chcesz wspomóc kolejne eurowizyjne podróże i relacje z Centrum Prasowego?

Zostań PATRONEM Dziennika Eurowizyjnego za pomocą Patronite.pl! Wejdź na profil Dziennika, zapoznaj się z programi i nagrodami i wspomóż rozwój strony! Serdecznie dziękuję!

> ZOSTAŃ PATRONEM <

%d blogerów lubi to: