🇳🇱 Historia Holandii na Eurowizji – 1956 – Pierwsza piosenka w konkursie

Dziennik Eurowizyjny zaprasza na cykl historyczny poświęcony startom Holandii w Konkursie Piosenki Eurowizji! W kolejnych artykułach będziemy odkrywać kulisy udziału tego państwa w poszczególnych edycjach show – rok po roku! W jaki sposób wybierano reprezentanta, kim byli wokaliści śpiewający dla Holandii na Eurowizji i jakie wyniki osiągali? Wszystkiego dowiecie się właśnie tutaj!

System mediów publicznych w Holandii należy do najbardziej skomplikowanych w Europie. Głównym organem jest Nederlandse Publieke Omroep (NPO), które zrzesza nadawców krajowych. Wszystko zaczęło się jednak od Unii Radiowej Holandii (NRU) powstałej w 1947 roku i to właśnie ten nadawca należy do jednego z założycieli Europejskiej Unii Nadawców powstałej w 1950 roku. Rok później narodził się nadawca telewizyjny Netherlands Television Service (NTS), który stał się członkiem EBU i to on był odpowiedzialny za udział Holandii w Eurowizji. W 1967 roku podpisano porozumienie łączące NRU i NTS. W ten sposób powstało NOS – Nederlandse Omroep Stichting, które od 1970 roku przejęło udział w Eurowizji.

739d9e8b-041a-402d-9ca5-96a4bfad3725
Samochodzik-zabawka: model Volkswagena Bus z logiem NTS (źródło: Catawiki)

NTS nie tylko transmitował Eurowizję, ale też od razu zdecydował o organizacji corocznego Nationaal Songfestival, służącego jako preselekcje narodowe. Pierwsza edycja odbyła się w AVRO Studio w Hilversum, 24 kwietnia 1956 roku, czyli dokładnie miesiąc przed pierwszą Eurowizją w Lugano. Prowadzącą była Karin Kraaykamp, urodzona w 1927 roku prezenterka telewizyjna. W finale wystąpiło troje kandydatów – Corrie Brokken, Jetty Paerl oraz Bert Visser. Panie zaśpiewały po trzy piosenki, a Bert miał w stawce dwa utwory. O wynikach decydowała publiczność, która głosowała za pomocą kartek pocztowych. Warto podkreślić, że poza Holandią tylko Szwajcaria i Włochy wyłoniły reprezentantów poprzez finały narodowe. W związku z tym, że w ESC 1956 każdy kraj wystawiał dwa utwory, selekcje miały dwóch zwycięzców. 1854 głosy otrzymał utwór „Voorgoed voorbij” Corry Brokken, a 1530 głosów „De vogels van Holland” Jetty Paerl – tym samym te dwie panie pojechały do Lugano. Łącznie, za wszystkie trzy piosenki Corry uzbierała 3542 głosy, Jetty 3002, a Bert za dwa utwory jedynie…150.

Jetty Paerl (urodzona jako Henriette Nanette Paerl w 1921 roku) była wokalistką, której największa sława przypadła na lata 50. i 60. Urodziła się w Amsterdamie, a w czasie okupacji Holandii żyła w Londynie, gdzie uczestniczyła w nagrywaniu audycji „Radio Oranje” rządu holenderskiego na uchodźstwie i tak stała się popularna. Po udziale w Eurowizji weszła w skład grupy Swinging Nightingales. Zmarła w 2013 roku w wieku 92 lat. Zapisała się w historii jako pierwsza uczestniczka Eurowizji – to jej przypadł zaszczyt otworzyć stawkę konkursową pierwszej edycji konkursu. O Corry Brokken przeczytacie więcej w kolejnych odcinkach cyklu, gdyż ta wokalistka powróci na Eurowizję jeszcze dwukrotnie.

„De vogels van Holland” („Ptaki Holandii”) dla Jetty napisali Cor Lemaire oraz Annie M. G. Schmidt, nazywana królową holenderskiej literatury dla dzieci. Tekst utworu opowiada o tym, jak pięknie śpiewają ptaki holenderskie, zwłaszcza porównując je do ptaków innych narodów, bo np. we Francji, Japonii czy Chinach ptaki śpiewają tylko „tudeludelu”. Nie dość, że jest to pierwsza w historii piosenka eurowizyjna to jeszcze pierwsza chwaląca kraj z którego pochodzi reprezentant. „Voorgoed voorbij” („Na zawsze koniec”) dla Corry Brokken stworzone zostało przez Jelle de Vries. Podobnie jak piosenka Jetty, jest to typowy dla wczesnych lat Eurowizji chanson, ale tym razem opowiadający o miłości, a dokładniej o zakończonym związku. W zgodzie z ówcześnie obowiązującymi regułami obie piosenki wykonane zostały po holendersku.

W Eurowizji 1956 w Lugano (24 maj) udział wzięło 7 państw, w związku z tym mieliśmy 14 piosenek. Jetty zaśpiewała jako pierwsza (po niej wystąpiła Lys Assia ze  Szwajcarii z utworem „Das alte Karussell”), a Corry ósma (po niej wybrzmiał zwycięski utwór „Refrain”). Każdy nadawca wysłał do Lugano także dwóch jurorów, ale Europejska Unia Nadawców zdecydowała się nigdy nie publikować wyników głosowania, a dodatkowo zezwalała jurorom na głosowanie na własny kraj. Nie zachowała się żadna kopia nagrania Eurowizji z Lugano, poza fragmentem zwycięskiego występu Lys Assi. Nie wiemy też które miejsca zajęły pierwsze reprezentantki Holandii – padają różne teorie (wg jednej Corry miała być 7., a Jetty ostatnia) i generalnie przyjęło się, że wszystkie piosenki, które nie wygrały, zajęły 2. miejsce. Konkurs był komentowany z Lugano dla telewizji NTS – relacjonował Piet te Nuyl.

Zdjęcie: Jetty Paerl (fot. portalu listal.com)

%d blogerów lubi to: