🐰 Tulia wystąpi dziś w Madrycie! 🐥 Będzie transmisja koncertu! 🌼 Gdzie, kiedy i o której oglądać Eurowizję 2019 na terenie Polski? 🐣 Czy wiesz, jak opłacana jest organizacja konkursu? 🥚

Dziś wieczorem najważniejsza część imprezy eurowizyjnej w Madrycie 🇪🇸 – koncert 22 delegacji z całej Europy, w tym zespołu Tulia 🇵🇱, który decyzją komisji TVP reprezentuje Polskę podczas tegorocznej Eurowizji. Uczestnicy „PrePartyES” od czwartku są już w Madrycie, zwiedzają stolicę, razem wspólnie się bawią i lepiej poznają, a także udzielają wywiadów i spotykają się z fanami. Wczoraj wzięli udział w „Welcome Party” i zostali niezwykle ciepło przyjęci przez widzów koncertu. Podczas wczorajszej imprezy wystąpili byli reprezentanci eurowizyjni, uczestnicy preselekcji i OT. W roli hiszpańskojęzycznego prowadzącego świetnie sprawdził się Imri Ziv (Izrael 2017), a zwycięzca Operacion Triunfo – Famous – wykonał cover „Too late for love” Johna Lundvika. Inni bohaterowie talent-show także postawili na eurowizyjne akcenty – Alfonso zaśpiewał „Para llenarme de ti” z 2004 roku, a Dave „La La La” Massiel. Ira Losco (dwukrotna reprezentantka Malty) wykonała m.in. utwór, z którym wygrała preselekcje przed paroma laty – „Chameleon”. Przypadkiem jest, że piosenka o tym samym tytule reprezentuje wyspę w tym roku.

To, co dla widzów zagranicznych jest najważniejsze, to fakt, że portal Eurovision-Spain.com imprezę przygotowuje przy współpracy z nadawcą hiszpańskim RTVE, dzięki czemu przebieg dzisiejszego koncertu śledzić będziemy mogli za pośrednictwem profesjonalnej transmisji online – znajdziecie ją TUTAJ! Warto dodać, że jest to jedyny tego rodzaju przekaz spośród tegorocznych imprez przedeurowizyjnych. Transmisja ruszy ok. 22:00 czasu polskiego. Koncert poprowadzą dziś Tony Aguilar i Julia Varela, a poza gwiazdami Eurowizji 2019 zaśpiewają dla fanów również Rosa Lopez (Hiszpania 2002), Lydia (Hiszpania 1999), Betty Missiego (Hiszpania 1979) oraz Suzy (Portugalia 2014). Madryt to przedostatni etap na trasie promocyjnej przed Eurowizją – w ramach serii pre-parties odbyły się już imprezy w Amsterdamie, Rydze i Londynie. Ostatnia zorganizowana zostanie 24 kwietnia w Moskwie 🇷🇺 – wystąpi tam 11 wykonawców z Eurowizji 2019, a także gwiazdy specjalne oraz uczestnicy preselekcji rosyjskich do JESC 2019. Jednym ze sponsorów jest muzyczna stacja RuTV, więc może będziemy mogli liczyć na profesjonalną transmisję koncertu.

Zobacz najnowsze nagrania Tulii z Madrytu oraz Londynu:

https://www.youtube.com/watch?v=CAvkdQx2cMo

Dwa, do niedawna zwaśnione kraje, Grecja 🇬🇷 i Macedonia 🇲🇰, opublikowały punktacje swoich klubów OGAE. 125 członków OGAE Grecja zdecydowało, że najwyższa nota należy się Szwajcarii 🇨🇭, 10 punktów trafia do Holandii, a 8 na Cypr. Punkty dostały też Włochy, Rosja, Islandia, Azerbejdżan, Norwegia, Szwecja oraz Hiszpania. W Macedonii głosowały 22 osoby, a 12 punktów trafiło na konto Holandii 🇳🇱. 10 punktów otrzymały Włochy, a 8 Szwajcaria. Niższe noty przyznano Cyprowi, Islandii, Portugalii, Malcie, Azerbejdżanowi, Grecji oraz Słowenii. Po głosowaniu 17 klubów aktualnym liderem jest Luca Hanni ze Szwajcarii – 158 punktów. Drugie miejsce mają Włochy – 2 punkty straty. Duncan z Holandii ma aktualnie 141 punktów. W top5 są też Norwegia oraz Cypr. Polska nadal posiada tylko 7 punktów (całość z OGAE Słowenia) i zajmuje aktualnie 18. miejsce.

Portal Eurovision.tv promuje dziś w ramach newslettera dział „FAQ” w którym pojawiły się odpowiedzi na pytania dotyczące finansowania konkursu. Poinformowano, że Konkurs Piosenki Eurowizji jest wydarzeniem non-profit i finansowany jest z paru źródeł. Około 6,2 mln euro przekazują uczestniczący w konkursie nadawcy publiczni (w tym TVP) poprzez opłacenie tzw. „składki” – jej wysokość jest zależna od wielu czynników, ale generalnie największe telewizje i najliczniejsze kraje pokrywają największą część sumy. Nadawca publiczny organizujący konkurs (w 2019 jest to stacja KAN) przeznacza do budżetu od 10 do 20 mln euro, w zależności od lokalnego wsparcia (np. ze strony rządu) i możliwości finansowych. Do budżetu może dołożyć się też miasto-organizator oraz oczywiście sponsorzy i partnerzy imprezy. Średnio 90% całego budżetu przeznacza się na organizację Eurowizji, produkcję telewizyjną itp. 5% to budżet EBU i partnerów. Jeśli pozostaną jeszcze jakieś wolne środki, są one proporcjonalnie zwracane nadawcom publicznym jako nadpłata składki. Budżet Eurowizji co roku jest kontrolowany i zatwierdzany przez Grupę Referencyjną działającą w imieniu wszystkich nadawców publicznych, w tym Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska 🇵🇱 transmitować będzie wszystkie części Eurowizji 2019 na kanale TVP1 – od 21:00. Półfinał pierwszy (z udziałem Tulii i z możliwością głosowania polskich widzów) odbędzie się 14 maja, drugi półfinał 16 maja, a wielki finał 18 maja. Półfinały potrwają do 23:10, a finał zakończy się po północy. Konkurs będzie również transmitowany na TV Polonia. Pomimo 25-lecia udziału Polski w Eurowizji, nadawca na razie nie planuje żadnych specjalnych programów poświęconych konkursowi, chociaż byłaby do doskonała okazja, by w maju przypomnieć widzom najważniejsze momenty naszej muzycznej historii. Zapewne jednak temat Eurowizji i Tulii obecny będzie w programach śniadaniowych stacji. Na razie nie ma informacji na temat tego, kto będzie komentował konkurs, ale niemal pewne jest, że w tej roli widzowie znów usłyszą Artura Orzecha.

Trwa głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2019”! Informacje na temat głosowania dostępne są TUTAJ!

Tematyka wielkanocna raczej nie jest bliska eurowizyjnej muzyce, ale jest na pewno jeden wyjątek (jeśli znacie inne, dajcie znać!) – utwór „Nazaret” formacji Magazin, wykonany przez wokalistkę Jelenę Rozgę. Magazin startował z tym utworem w preselekcjach Chorwacji 2005 🇭🇷. W ćwierćfinale zajął 6. miejsce, ale wygrał półfinał, a w finale wywalczył 2. pozycję, zdobywając ponad 18 tys. głosów, co jednak było niczym wobec kolosalnego rezultatu Borisa Novkovicia i piosenki „Vukovi umiru sami” – piosenkarz otrzymał wtedy ponad 42 tys. głosów wsparcia! Tekst „Nazaret” głosi, że „jeden zbawił świat w Nazaret, a słowo uczyniło cud. Jeden umarł za wszystkich w Nazaret. Raduj się, podejdź i nie bój się – mówi on. Mrok jest z bestiami, a niebo z człowiekiem. Obok mnie jest miejsce dla wszystkich, ja usiądę po prawicy ojca„.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy życzy Dziennik Eurowizyjny

https://www.youtube.com/watch?v=-h-ax241udk

Źródło: RTVE.es, Eurovision-Spain, ESCkaz, OGAE International, Eurovision.tv, TVP, inf. własne, fot.: Instagram Euroshqip

 

%d blogerów lubi to: