🇵🇱 [UPD!] Prezentacja utworu zespołu Tulia na Eurowizję 2019! Jak brzmi polska piosenka do Tel Awiwu? Z kim Tulia zmierzy się w półfinale?

Dziś o godzinie 17:00 zaprezentowany zostanie eurowizyjny wariant piosenki zespołu Tulia. Kwartet ze Szczecina wygrał wewnętrzne preselekcje organizowane przez Telewizję Polską i przez ostatnie tygodnie wraz z wytwórnią Universal Music pracował nad konkursową wersją wybranej piosenki. Już wcześniej informowano, że utwór, który wybrzmi na Eurowizji 2019 pochodzi z edycji deluxe debiutanckiego albumu pt. „Tulia”. Fani od początku zwrócili uwagę na piosenkę „Pali się”, która trwa dokładnie 3 minuty, i nagrany został do niej już teledysk. Według różnych doniesień, pojawiły się plany o wprowadzeniu wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej) do piosenki, co jest zgodne z dotychczasową tradycją polskich utworów folk/etno na Eurowizji. Zarówno w 2010 jak i w 2014 roku piosenki oparte na muzyce tradycyjnej prezentowane były w Europie po polsku i po angielsku.

[AKTUALIZACJA] Po godzinie 16:00 kanał VEVO Polska potwierdził, że Tulia wykona w Izraelu polsko-angielską wersję utworu „Pali się” pod oficjalnym tytułem „Pali Się (Fire of Love)”. 

Oryginalna wersja utworu „Pali się”:

Tulia to ostatni reprezentant i uczestnik I półfinału Eurowizji 2019, który prezentuje swój konkursowy utwór. Przypominam, że w naszej grupie (po nagłej rezygnacji Ukrainy) rywalizować będzie 17 państw, a widzowie oraz jurorzy do finału wpuszczą najlepszą dziesiątkę. Dodatkowo Tulia wystartuje w pierwszej połowie stawki pierwszego półfinału, ale raczej nie należy się obawiać przyznania Polsce pierwszej pozycji startowej, gdyż zazwyczaj wybierane są na start innego rodzaju utwory. W naszej grupie (półfinał rozegrany zostanie 14 maja) znajduje się większość utworów wybranych poprzez preselekcje narodowe, a miłośnicy konkursu określają stawkę jako bardzo różnorodną. Mamy tam zarówno utwory popowe (Białoruś czy Cypr), dance (Finlandia), w klimacie folk/etno (Polska, Portugalia, Węgry), ballady (Serbia), disco (San Marino), alternatywa (Czechy, Słowenia), pop-opera (Australia) czy mocniejsze brzmienia (Islandia). 10 utworów wykonanych będzie w całości po angielsku (piosenka z San Marino zawiera dodatkowo trzy słowa po turecku), mamy też utwory po serbsku (z niewielkimi wstawkami angielskimi), słoweńsku, węgiersku, islandzku, portugalsku i gruzińsku (z elementami abchaskiego). Najpewniej polska propozycja będzie drugą (po Serbii) piosenką wykonywaną w dwóch językach – w języku narodowym i po angielsku. Skład I półfinału to pięć wokalistek-solistek, sześciu wokalistów-solistów, dwa duety oraz cztery zespoły (w tym nasz kwartet Tulia).

Wersja eurowizyjna:

[AKTUALIZACJA]

Tulia to 22. polski reprezentant w Konkursie Piosenki Eurowizji. Nasz kraj zadebiutował 25 lat temu – w 1994 roku. Do tej pory jedynie trzykrotnie znalazł się w czołowej dziesiątce. Universal Music w oficjalnym komunikacie podaje: „„ Fire of Love (Pali się)  to najdynamiczniejszy i z całą pewnością najbardziej rockowy utwór w repertuarze zespołu Tulia. Wykorzystanie archaicznej techniki wokalnej przez wokalistki – zwanej śpiewokrzykiem w połączeniu z ultra nowoczesnym aranżem daje piorunujące, niepowtarzalne i natychmiast rozpoznawalne brzmienie zespołu, którego nie sposób pomylić z niczym innym na świecie. To specyficzne brzmienie przyniosło już rzesze fanów Tulii na świecie, a występ na Eurowizji da szansę to grono jeszcze powiększyć” – czytamy. Kompozytorką utworu jest Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (polski tekst) oraz Allan Rich i Jud Friedman (tekst angielski). Producentem muzycznym i twórcą aranżacji utworu jest Marcin Kindla.

Źródło: Tulia.pl, TVP, Wikipedia, inf. własne, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: