🇫🇮🇸🇪🇲🇩🇮🇸🇳🇴🇵🇹 Ostatnia SuperSobota sezonu! Pięć finałów narodowych i dogrywka Melodifestivalen! Kto dołączy do stawki Eurowizji 2019?

Po wycofaniu się telewizji gruzińskiej z SuperSoboty i przesunięciu finału „Idola” na niedzielę, selekcyjny wieczór rozpocznie Finlandia 🇫🇮. Podobnie jak rok temu w finale zaśpiewa jeden reprezentant i wykona trzy przygotowane utwory. Darude i Sebastian Rejman zaprezentują „Release me”, „Superman” i „Look away”. Z ankiety na portalu Yle.fi wynika, że faworytem jest „Superman” (44%), przed „Look Away” (42%). Słabo wypada „Release me” (15%). Wyboru najlepszej piosenki dokonają widzowie oraz międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Izraela, Norwegii, Danii, Szwecji i Czech. Z kolei widzowie głosować będą mogli telefonicznie lub poprzez aplikację yle.fi – co ciekawe, jeden głos oddany przez aplikację = 10 głosom smsowym! Każdy głos kosztuje 1 euro, a dochód z głosowania przeznaczony zostanie na Finnish Red Nose Day Organisation. W Opening Act wystąpią Krista Sigfrids i Christopper Standberg (prowadzący UMK) z utworem „Anna mirrin puhua”. Z kolei podczas Interval Act zaśpiewa Emmelie de Forest, zwyciężczyni Eurowizji 2013 dla Danii. Start o 20:00 na Yle2 oraz w Internecie TUTAJ. Finał potrwa 1,5 godziny.

O 20:15 finał preselekcji mołdawskich „O melodie pentru Europa” 🇲🇩 na żywo ze studia telewizyjnego w Kiszyniowie. Stawkę otworzy Aurel Chirtoaca, a zamknie formacja Che-MD z Elizavetą Ivasiuk. Wśród kandydatów są też Vera Turcanu, Maxim Zavidia (fot.), Diana Brescan, Tinna Gi czy Lemonique. Ciężko określić, kto może być faworytem, a zdaniem wielu polskich fanów wiele lepszych (i śmieszniejszych) piosenek odrzucono na etapie castingu. O wynikach finału zadecydują widzowie oraz jurorzy. Gośćmi specjalnymi będą trio DoReDos (Mołdawia 2018), grupa baletowa Black&White, Nelly Ciobanu (Mołdawia 2009), Cristina Scarlat (2014), Geta Burlacu (2008) i wielu innych mołdawskich wykonawców. Wystąpi też reprezentantka sąsiedniej Rumunii – Ester Peony 🇷🇴. Konkurs transmitowany będzie na Moldova1, w trzech stacjach radiowych oraz w Internecie na TRM.md. Start o 20:15 (czasu polskiego). Finał potrwa dwie godziny.

Pięciu finalistów, jeden niezwykle silny faworyt. Na Islandii 🇮🇸 o wyjazd do dalekiego Izraela walczy dwóch byłych reprezentantów – Friðrik Ómar i Hera Björk, dwie wokalistki – Kristina Skoubo Bærendsen i Tara Mobee oraz oni – trio Hatari, o którym mówi się już od dawna. Wikipedia określa ich jako art perfomerów prezentujących parodię techno i punk rocka. W skład formacji wchodzą Klemens, Matthias i Einar, a znani są ze swoich widowiskowych występów oraz kostiumów inspirowanych BDSM. Jeśli wygrają, mogą być bohaterami kolejnej eurowizyjnej dramy w której Izrael zagra pierwsze skrzypce, a kto wie, może trio nawet nie zostanie do Izraela wpuszczone za jawne popieranie Palestyny. Islandia po wielu latach półfinałowych porażek musi jednak wysłać na Eurowizję coś sensacyjnego, inaczej znów przepadnie. Czy widzowie i jurorzy też będą takiego samego zdania? Przekonamy się już wieczorem! Gośćmi specjalnymi będą Eleni Foureira (Cypr 2018) oraz … Jon Ola Sand, który po raz pierwszy będzie na żywo obserwował pracę telewizji RUV. Tradycyjnie najpierw widzowie i jurorzy wybiorą dwóch najlepszych uczestników, którzy trafią do superfinału – tam reprezentanta wskaże już tylko publika. Tylko Fridrik i Hatari zdecydowali się zaśpiewać po islandzku – panie wybrały wersje angielskie swoich piosenek. Finał Söngvakeppnin 2019 rusza o 20:45 (czasu polskiego) i potrwa do 23:05. Transmisja dostępna na kanale RUV i w Internecie TUTAJ

Kolejny nordycki kraj, który wybiera dziś reprezentanta to Norwegia 🇳🇴. W finale Melodi Grand Prix 2019 mamy 10 uczestników, ale według fanów liczy się tylko trio KEiiNO, w skład którego wchodzą m.in. Tom Hugo i Alexandra Rotan. Ich „Spirit in the Sky” to zdecydowany faworyt miłośników Eurowizji, ale czy publika norweska i jurorzy międzynarodowi będą tego samego zdania? W stawce są też m.in. D’Sound, Morland (ESC 2015), Anna-Lisa Kumoji czy Adrian Jorgensen. Zgodnie z obowiązującym formatem, najpierw jurorzy i widzowie wpuszczą do „The Gold Final” najlepszą czwórkę uczestników. Tam kandydaci dzieleni są na dwie pary i na podstawie wyników televotingu do superfinału wchodzi zwycięzca każdego duelu. W ostatnim duelu wybierany jest reprezentant kraju. Nazwiska jurorów międzynarodowych oraz szczegółowe wyniki głosowania będą opublikowane po finale. Gośćmi specjalnymi będą Netta z Izraela i Alexander Rybak. Finał rusza o 20:55 i potrwa do 23:15. Transmisja dostępna będzie TUTAJ

Ostatni finał narodowy na dziś to Festival da Cancao w Portugalii 🇵🇹. Po dwóch półfinałach w stawce pozostało już tylko ośmiu wykonawców, w tym zwycięzcy półfinałów – Matay i NBC oraz faworyci fanów – Conan Osiris i Surma, a także duet Calema czy zespół Madrepaz. Zwycięzcę wskażą widzowie oraz jurorzy, a show poprowadzi Filomena Cautela z Vasco Paleirimem. Wszystkie utwory zaśpiewane będą po portugalsku. Widowisko potrwa 180 minut i rozpocznie się o 22:15 (czasu polskiego). Transmisja dostępna będzie na RTP1, RTP Internacional oraz w Internecie na stronie RTP.pt. Dodatkowo telewizja zaprasza na krótki warm-up show od 22:00. 

Poza finałami czeka nas dziś także dogrywka w Melodifestivalen 🇸🇪. Zmagania dueli odbędą się w Nykoping. Weteran selekcji Andreas Johnson zmierzy się z reprezentantką Szwecji 2010 – Anną Bergendahl. W drugim duelu Białorusin Vlad Reiser stanie w szranki z Nano, pochodzenia palestyńskiego. Trzecia para to reprezentant kraju na ESC 2005 – Martin Stenmarck i faworytka fanów – Lisa Ajax. W czwartym pojedynku o finał powalczą Rebecka Karlsson oraz grupa Arvingarna, która reprezentowała Szwecję na Eurowizji 1993 zajmując 7. miejsce. Aż trzech byłych uczestników Eurowizji walczy o miejsca w finale! Czy widzowie dadzą im szansę? Warto przypomnieć, że udział w dogrywce nie zawsze oznacza, że w finale jest się skazanym na porażkę. Robin Stjernberg wygrał finał po tym, jak awansował z „Andra Chansen”, z kolei rok temu drugie miejsce w finale miał Felix Sandman, także pochodzący z rundy dogrywkowej. Gośćmi tej rundy będą Mans Zelmerlow i Dotter. Start o 20:00 na SVT1 i w Internecie na SVT Play. Show potrwa półtorej godziny. 

Źródło: YLE, TRM, NRK, RTP, RUV, SVT, Wikipedia, fot.: MAxim Zavidia Instagram

 

%d blogerów lubi to: