DJ Darude z Finlandii 🇫🇮, Pænda z Austrii 🇦🇹, a kto z Polski 🇵🇱? Nowe nazwiska wykonawców zainteresowanych udziałem w wewnętrznych Krajowych Eliminacjach

Dziś telewizja fińska YLE 🇫🇮 ogłosiła, że reprezentantami kraju będą Ville Virtanen (foto) oraz Sebastian Rejman. Pod nazwiskiem Virtanen kryje się 43-letni dj i producent Darude znany m.in. z utworu „Sandstorm” wydanego pod koniec 1999 roku. Singiel szybko stał się przebojem w całej Europie i do tej pory uznawany jest za klasyk muzyki dance schyłku lat 90. W latach 1999-2001 dotarł na pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Norwegii, Wielkiej Brytanii, wysoko notowany był też w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwecji czy Holandii. W Finlandii i Wielkiej Brytanii pokrył się platyną, a w Niemczech, Szwecji i Stanach złotem. To oczywiście nie jedyne dzieło Fina – ma on na koncie cztery albumy. Podobnie jak w przypadku reprezentantów Norwegii (JOWST) i Polski (Gromee) Darude na Eurowizji śpiewać nie będzie – zostawi to wokaliście Sebastianowi Rejmanowi, członkowi grupy The Giant Leap. Panowie współpracują ze sobą od jakiegoś czasu. W ramach preselekcji UMK 2019 zaprezentowane zostaną trzy utwory (premiera odpowiednio 8, 15 i 22 lutego), a spośród nich widzowie i jurorzy międzynarodowi wybiorą piosenkę, którą panowie zaprezentują w Tel Awiwie. Finał selekcji odbędzie się 2 marca, a współprowadzącą show będzie Krista Siegfrids. Poniżej mashup hitu „Sandstorm” z jedną z najbardziej ikonicznych piosenek fińskich w historii Eurowizji:

We wtorkowy poranek podano też, że Austria 🇦🇹 do Izraela wysyła Gabrielę Horn, 30-letnią wokalistkę znaną jako Pænda, bo jak mówi – codziennie rano gdy wstaje jej oczy wyglądają jak u pandy. Podobnie jak w przypadku poprzednich wykonawców śpiewających dla Austrii na Eurowizji, Pænda nie jest zbyt znana nawet w swoim kraju, ale jak pamiętamy z Lizbony, nie jest to przeszkodą by zająć miejsce w top3 i wygrać głosowanie jurorów. Potrzebna jest do tego dobra piosenka i przemyślany występ. Pænda w Tel Awiwie zaśpiewa piosenkę „Limits”, którą opisuje jako popowo-elektroniczną balladę o niesamowitym klimacie. Austria od momentu wygranej w 2014 roku nie przepuściła jeszcze ani jednego finału Eurowizji. Czy Pænda utrzyma dobrą passę tego kraju? Przekonamy się w maju! Tymczasem już pod koniec stycznia mamy oficjalnie poznać nową reprezentantkę Grecji 🇬🇷. Według lokalnych źródeł, telewizja ERT 31 stycznia przekaże, że Katerine Duska została wybrana wewnętrznie.

Polskie media, które w poniedziałek wylewały wiadro pomyj na Bilala Hassaniego (reprezentanta Francji 🇫🇷) skupiając się na jego orientacji seksualnej, wyglądzie i korzeniach zamiast na utworze, przez co praktycznie zignorowały wczoraj temat losowania półfinałów, dziś informują, że tegoroczna reprezentacja czeska 🇨🇿 ma polski akcent 🇵🇱. Faktycznie tak jest, jak już podawałem wczoraj, jednym z twórców piosenki „Friend of a friend” grupy Lake Malawi jest Maciej Mikołaj Trybulec, który w Polsce współpracował m.in. z Kubą Badachem czy Natalią Kukulską. Należy też do duetu Linia Nocna, którego album nominowany jest do tegorocznych Fryderyków. Jest to jeden z bardzo nielicznych przypadków zaangażowania się naszych rodzimych twórców w piosenki eurowizyjne dla innych krajów. Szef czeskiej delegacji, Jan Bors, poinformował Dziennik Eurowizyjny, że ok. 6% głosów internautów zagranicznych w preselekcjach ESCZ pochodziło z Polski. Dodatkowo telewizja czeska potwierdziła już nie tylko udział w Eurowizji 2020, ale też organizację preselekcji narodowych. Podano nawet datę i miejsce konkursu. Reprezentanta na przyszłoroczną Eurowizję poznamy 25 stycznia w Pradze podczas telewizyjnego show, co oznacza, że Czesi wracają do tego formatu pierwszy raz od 2008 roku.

Formacja Četiri tenora zrezygnowała z udziału w finale preselekcji chorwackich „Dora 2019” 🇭🇷, tym samym utwór „Brod bez imena” został wycofany z rywalizacji. Powodem takiej decyzji są inne zobowiązania członków zespołu. Puste miejsce w stawce zająć miała wokalistka grupy Pavel – Tonka („Don’t say you love me”), jednak nie zdecydowała się przystąpić do walki, tym samym w finale znalazła się Kim Verson z piosenką „Nisam to što žele”, którą jurorzy umieścili na drugim miejscu listy rezerwowej. Kolejni w zapasie są Patricia Gašparini oraz Eni & Vjeko. Ciekawe, czy do finału (16 lutego) dojdzie do kolejnych zmian w stawce? Na Białorusi 🇧🇾 trwa przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji narodowych – ostatnie informacje świadczą o tym, że zebrano już ponad 30 piosenek, a wśród kandydatów są wykonawcy zza granicy, także Polacy. Według portalu Eurofest.by do preselekcji ma się zgłosić reprezentant Wielkiej Brytanii 2006 – Daz Sampson 🇬🇧. Etapy zgłoszeniowe trwają też w Gruzji 🇬🇪, Azerbejdżanie 🇦🇿 oraz Izraelu 🇮🇱. Gospodarze Eurowizji czekają na piosenki do 17.02, ale przyjmowane będą tylko te od lokalnych twórców. Wbrew wcześniejszym informacjom, piosenka na Eurowizję nie zostanie wybrana podczas finału talent-show. Decyzja ma być podjęta dopiero 24 lutego, a premiera odbędzie się w marcu. Tymczasem faworyzowany uczestnik „Rising Star” – Shalva Band, w skład którego wchodzą m.in. utalentowane wokalnie osoby niewidome czy z zespołem Downa, może wycofać się z programu przed finałem. Powodem ma być niezadowolenie z faktu, że próby do Eurowizji organizowane będą w szabat.

Do 5 lutego trwa etap zgłoszeniowy w Polsce 🇵🇱. Wszyscy chętni wykonawcy mogą nadsyłać mejlowo swoje utwory, a komisja będzie mieć około 24 godziny na zapoznanie się z propozycjami i wyłonienie zwycięzcy tak, by Telewizja Polska mogła 8 lutego ogłosić zwycięzcę wewnętrznych „Krajowych Eliminacji”. Więcej informacji na temat Krajowych Eliminacji znajdziecie w poprzednich artykułach: Zasady konkursu, opinie fanów na temat całego przedsięwzięciapierwsze nazwiska zgłoszonych. Dziś portal Onet informuje, że do selekcji zgłosi się finalista pierwszej edycji „Idola” – Szymon Wydra ze swoim zespołem Carpe Diem i utworem „Higher arms” wykorzystanym w ścieżce dźwiękowej filmu „MERCS. Moonsamy”. „To dla nas nowy początek. Mamy pomysły na więcej kawałków w tym stylu i nie zawahamy się ich użyć„. Póki co w Internecie znaleźć można jedynie zwiastun piosenki, a premiera (wraz z teledyskiem) ma się odbyć niebawem. O Eurowizję 2019 planują powalczyć też Isabell Otrębus (dwukrotna finalistka preselekcji w latach 2017-2018), Ian Rooth, Kamil Kacprzyk, Alan Cyprysiak ft. Martino z utworem „Tuscany” czy Kamil Krupicz z piosenką „Breaking„. Wśród typowanych nazwisk wymienia się m.in. Natalię Szroeder (preselekcje 2016), Carmell (preselekcje 2017) i Saszan (preselekcje 2018), natomiast mediom udało się ustalić, że Michał Szpak (ESC 2016) nie jest zainteresowany ponownym reprezentowaniem Polski w tym roku.

Źródło: YLE, Wikipedia, ESCkaz, Eurovoix, Plejada.pl, inf. własne, CT, Eurosong.hr, Eurofest.by, Onet, Instagram, Facebook, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: