🇬🇪 🇱🇹 Dziś start „Star of Georgia” oraz preselekcji na Litwie! Gdzie i o której oglądać? Zwycięzcy „Idola” na Eurowizji – ilu ich było?

Od dziś każda sobota aż do 9 marca wypełniona będzie preselekcyjnymi emocjami! Czeka nas sporo wrażeń, niespodzianek i, przede wszystkim, dobrej muzyki! Dzisiejszy wieczór prezentuje się skromnie, ale z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej i coraz wikipediatrudniej będzie czasowo ogarnąć wszystkie transmisje. Dziś głównym wydarzeniem jest pierwszy ćwierćfinał na Litwie 🇱🇹. W nowym formacie preselekcji u naszych sąsiadów, spośród dzisiejszej stawki 12 kandydatów, do półfinału przejdzie najwyżej oceniona szóstka. Decydować będą jurorzy i widzowie. Ponieważ ten odcinek nagrany został już 20 grudnia, wiemy, jak głosowali jurorzy i ich faworytem jest Migloko z utworem „Rožės„. Drugie miejsce miał duet złożony z Kamili Kielaite-Sienkievic i Dominykasa Zalieckasa czyli MaNNazz, a trzecie Audrius Petrauskas występujący jako Gebrasy. Poza nimi wystąpią dziś także m.in. Twosome, Filtered Tools (na zdj.) czy Aldegunda. Najmniejsze szanse na awans mają Simona i Ruta – panie nie dostały od komisji żadnych punktów. Czy widzowie będą w stanie obrócić tabelę do góry nogami? Przekonamy się wieczorem! Część piosenek konkursowych jest już dostępna w Internecie, a pozostałe premierowo usłyszymy w trakcie emisji odcinka o godzinie 20:00 czasu polskiego. Transmisja dostępna na kanale LRT oraz w Internecie TUTAJ, Gościem specjalnym odcinka będzie Ieva Zasimauskaite, ubiegłoroczna reprezentantka kraju.

 

Wcześniej, bo o 19:00 czasu polskiego telewizja gruzińska GPB 🇬🇪 pokaże pierwszy odcinek nowej edycji „Idola”, tym razem połączonej z wyborem reprezentanta kraju na Eurowizję. Dziś wyemitowany będzie odcinek castingowy w którym obserwować będziemy mogli pierwszych kandydatów i ich występy w trakcie przesłuchań. Jak oceni ich jury, w skład którego wchodzi m.in. Natia Todua, zwyciężczyni „The Voice” w Niemczech i finalistka preselekcji 2018 tego kraju? Przekonamy się już dziś! „Idol”, pod nazwą „Star of Georgia – საქართველოს ვარსკვლავი” potrwa dziś dwie godziny, ruszy o 19:00 czasu polskiego i oglądać go będzie można w Internecie TUTAJ.

Sprawdź terminarz preselekcji 2019 i nie przegap swoich ulubionych finałów! 

Program „Idol” obecny jest na całym świecie od wielu lat. Do tej pory zrealizowano łącznie ponad 270 edycji, w różnych wariantach i pod różnymi nazwami, ale nadal były one oparte na tym samym pomyśle. Wielu zwycięzców trafiło później na Eurowizję w roli reprezentantów swoich krajów: Guy Sebastian (Australian Idol 1 🇦🇺), Birgit Oigemeel (Eesti otsib superstaari 1 🇪🇪), Ott Lepland (trzecia edycja 🇪🇪), Juri Pootsmann (szósta edycja 🇪🇪), Hanna Pakarinen (Idols 1 🇫🇮), Jonatan Cerrada (Nouvelle Star 1 🇫🇷), Nodiko Tatishvili (Star of Georgia 2 🇬🇪), Nina Sublatti (szósta edycja 🇬🇪), Luca Hanni 🇨🇭 (Deutschland sucht den Superstar 9 🇩🇪) czy Ruslan Alehno 🇧🇾 (Narodniy Artist 2 🇷🇺). Gruzja będzie pierwszym krajem, który format „Idola” wykorzysta na potrzeby Eurowizji.

Tylko do 10 stycznia telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 przyjmuje zgłoszenia do preselekcji „Dora 2019”. Ruszyła już sprzedaż biletów na finał – wejściówki kosztują 50 kun, czyli ok. 29 zł. Tymczasem lokalni fani obserwują poruszenie wśród wykonawców i typują, kto mógłby znaleźć się w stawce. Padają zarówno te znane imiona jak np. zespół Teška Industrija, Lana Jurčević, Kedžo czy nawet Vanna (ESC 2001), ale też sporo pojawia się tzw. „no-name-ów”, którzy dopiero poprzez preselekcje chcą się pokazać szerszej publiczności. Jak podaje dziennik „Jutarnji”, piosenkę przygotowała Patricia Gašparini, uczestniczka chorwackiego „Idola”. Wokalistka aktualnie żyje i pracuje w Genewie. Piosenki, które zostały zgłoszone do konkursu nie mogą być publikowane – o dacie publikacji decydować będzie HRT. Póki co pozostaje nam tylko przerzucanie się nazwiskami…

Źródło: LRT.lt, Wikipedia, YouTube, GPB.ge, Eurovoix, Forum.hr, Jutarnji.hr, fot.: Instagram, Wikipedia

 

%d blogerów lubi to: