🇦🇱 14 wykonawców walczy dziś w Albanii o bilet na Eurowizję 2019! Kto awansował do finału?

Zaskakujący przebieg Festivali i Kenges w Albanii 🇦🇱. Bez wcześniejszych zapowiedzi na stronie oficjalnej, RTSH zdecydowała się ostatecznie na eliminacje, o czym wielu wykonawców dowiedziało się dopiero w trakcie wczorajszej części festiwalu. Na podstawie głosowania jurorskiego i biorąc pod uwagę opinię studentów zgromadzonych w Pałacu Kongresu w Tiranie, ustalono nazwiska ośmiu wykonawców, którzy dziś nie wystąpią w finale. Odpadli Kujtim Prodani, Elona Islamaj, Kelly i Lorela Sejdini, co nie jest specjalną niespodzianką, ale ze stawki wyrzucono też jednego z faworytów – Miruda, Klodianę Vatę, Aurela Thillimi oraz Bruna Pollogati.

Nie będę udawał, że nie byłem w szoku i wciąż tak się czuję. Życie idzie dalej i mam wiele miejsc i wiele okazji, by sprawić, że będziecie ze mnie dumni” – napisał na swoim Instagramie Mirud, dziękując za ogromne wsparcie, które otrzymał od fanów w mediach społecznościowych. Wokalista wczoraj wystąpił na scenie wykorzystując rekwizyty i strój by lepiej pokazać przesłanie piosenki dotyczącej odrzuconych i opuszczonych przez rodzica dzieci. Zagrożenia eliminacją spodziewał się Bruno Pollogati, pomimo świetnego występu – wokalista już wcześniej dwukrotnie został wyrzucany przed finałem, gdy wykonywał utwory w Revolt Klan.

W finale usłyszymy dziś 14 wykonawców, którzy ponownie zaśpiewają w towarzystwie orkiestry RTSH. Na scenie pojawią się wieczorem dwie silne faworytki: Soni Malaj (37) oraz Jonida Maliqi (36, na zdjęciu), dwa duety – Artemisa (17) z Fabim oraz Marko (16) z Imbro, Dilan Reka (20), Orgesa Zaimi (33), Lidia Lufi (20), Eliza Hoxha (44) z Kosowa 🇽🇰, Klinti Collaku (19) i zespół Alar Band, a także Elton Deda (45), Eranda Libohova (49), Bojken Lako (43) i Gjergj Leka (56). Wyniki ponownie mogą nas dziś zaskoczyć i praktycznie każdy z tej czternastki ma szansę na wygraną. Bojken Lako za każdym razem trafia do finału i będzie to już jego szósty start (do tej pory najwyższe miejsce to 2. w 2014 roku). Jonida po raz czwarty zaśpiewa w finale (najlepszy wynik – 3. miejsce w 2004), a Dilan Reka trzeci (w 2016 roku był na trzecim miejscu) tak samo jak Elton Deda (2. miejsce w 2015). Po raz czwarty w swojej karierze Aurel Thellimi został wyeliminowany, a Bruno Pollogati po raz trzeci – panowie nigdy jeszcze nie mieli okazji śpiewać w finałowej stawce FiK.

Finał poprowadzą Viktor Zhusti i Ana Golja, a gościem specjalnym będzie Erza Muçolli, popularna w Albanii i Kosowie uczestniczka francuskiego „Mam Talent”. Finał rozpocznie się o 21:00 i potrwa ponad 180 minut. Transmisja dostępna będzie na RTSH1, w Internecie na RTSH.al oraz poprzez aplikację mobilną RTSH Tani.

  • Więcej na temat Festivali i Kenges przeczytacie w poprzednim artykule TUTAJ.
  • Wywiad z Klinti Collaku, jednym z finalistów, znajdziecie TUTAJ.

Źródło: RTSH.al, inf. własne, Shqip Biz, Instagram, Facebook, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: