🇪🇪 WYWIAD/INTERVIEW: MARKO KAAR – „Naprawdę mam nadzieję, że ludzie polubią muzykę, którą tworzę” / „I really hope that people will like the music that I write”

Pora poznać lepiej kolejnego półfinalistę preselekcji Eesti Laul 2019! Młody wokalista Marko Kaar debiutuje w konkursie z utworem „Smile”, który napisał razem z Egertem Kanepem. Marko wystąpi w I półfinale preselekcji, który odbędzie się 31 stycznia w Tartu. Spośród 12 piosenek tylko sześć dostanie się do finału, a o wynikach zadecydują widzowie oraz jurorzy w dwóch rundach głosowania.

It’s time to meet another Eesti Laul 2019 participant! Young singer Marko Kaar will debut during the competition with his song „Smile” co-wrote by Egert Kanep. Marko is going to perform in first semifinal of Eesti Laul on 31st January 2019 in Tartu. Six out of twelve songs will proceed to the final based on jury and televoting results in two rounds. 

Czy to prawda, że o swoim udziale w preselekcjach Eesti Laul dowiedziałeś się swojej od babci? Jak zareagowałeś?

Tak, to w sumie śmieszna historia – myślałem, że ktoś z produkcji preselekcji zadzwoni do mnie przed programem, w którym podano nazwiska półfinalistów. Gdy nastał dzień prezentacji, dostałem telefon z nieznanego numeru. Byłem tak podekscytowany i myślałem, że to właśnie ktoś z ekipy dzwoni by powiedzieć, że się dostałem. Odebrałem telefon i okazało się, że to telemarketer, chcący sprzedać mi jakiś rodzaj leku. Byłem zdruzgotany! Gdy zaczęło się telewizyjne show poddałem się i w ogóle go nie śledziłem. Moja babcia zadzwoniła do mnie i powiedziała „Gratulacje!” – w tym momencie byłem dość zmieszany, nie wiedziałem co o tym myśleć. Po tym pierwszym szoku przyszedł czas wielkiej ekscytacji i rozpoczęcia planowania tego, jak będzie wyglądać występ. Zrobiłem też swój fanpage na Facebooku i zacząłem pracować nad szczegółami prezentacji scenicznej. 

Is is true that you’ve learned about your participation in Eesti Laul from your grandmother? What was your reaction?

Yes, it was actually quite a funny story – I thought that someone would call from Eesti Laul before the show revealing the semi-finalists. When the day of the reveal came around I receive a call from an unknown number. I was so excited thinking that this is it – this is the call from the competition crew saying that I had gone through. I pick up the phone and it turns out it was a telemarketer, trying to sell me some sort of medication. I was devastated! By the time the TV show started I had already given up and didn’t actually watch it. My grandmother called me and said “Congratulations!”, at which point I was rather confused, I didn’t know what to think. After the initial shock wore off I was super excited and started planning out how the stage show would look like, made my own Facebook page and just got to work on the details of the performance.

mark1Opowiedz nam coś więcej na temat swojej kariery. Wiem, że występowałeś z grupą Empiree, ale teraz pora na projekt solowy! 

W czasie studiów uczestniczyłem w różnych konkursach wokalnych. Cierpiałem wtedy na spory lęk przed występami publicznymi i takie doświadczenia pomagały mi nabrać większej pewności siebie. Pewnego dnia, podczas studenckiego bar jam night spotkałem niesamowitego perkusistę Siima i basistę Matiego. Nie minęło nawet pół roku i powstało Empiree, które stworzyłem ja, Mari, Siim i nasza chórzystka Alice, którą poznałem w tym samym barze. Działamy jako zespół pop-rockowy już od czterech lat, na początku tego roku skończyliśmy nasz pierwszy album i wciąż występujemy na weselach czy różnych innych eventach. Wciąż chętnie występuję z zespołem ale każdy z nas ma wiele innych projektów i ciężko jest znaleźć czas by razem pograć. To jeden z głównych powodów dla których zdecydowałem się na solowy projekt pod kątem Eesti Laul. To dobry punkt startowy dla każdego nowego wykonawcy i mam nadzieję, że zaraz po konkursie wydam swoją EP-kę. Mam już napisaną większość utworów, muszę je tylko nagrać. Jestem pewien, że to będzie niezwykła przygoda.

Tell us more about your career. I know you’ve performed with the band „Empire” but now it’s time for your solo career!

When I went to university I started participating in singing competitions. I had a fair bit of stage fright at that time and those experiences helped me grow into a more confident person. One day at a student bar jam night I met an amazing drummer Siim and a bass player Mati. It wasn’t until about half a year later that “Empiree” was born with myself, Mati, Siim and our backing vocals Alice, who I met at the same bar. We’ve been a pop-rock band for almost 4 years, we finished our first album earlier this year and are still performing at weddings, company summer days and other events. I still am very fond of performing with the band, but everyone has so many other projects that it’s hard to find time to play together. That’s one of the main reasons I decided to try a solo project for Eesti Laul this year. It’s a very good starting point for a new artist and I hope to release an EP very soon after Eesti Laul, I have most of the songs written, just need to record them now. I’m sure it’s going to be an amazing journey.

Utwór „Smile” (współtworzony przez Ciebie) jest po angielsku, co oznacza, że musiałeś zapłacić więcej by tego rodzaju utwór zgłosić do Eesti Laul. Wolisz śpiewać po estońsku czy po angielsku? 

To naprawdę dziwne, że musimy płacić więcej by zgłosić utwór po angielsku. Eurowizja to wydarzenie międzynarodowe i sensowne jest, że utwór reprezentujący dany naród jest międzynarodowy. Powiedziano mi, że lepiej komunikuję się z publiką, gdy występuję dla angielskojęzycznego widza. Ponad połowę swojego życia żyłem za granicą, studiowałem w języku angielskim przez 7 lat, więc może mieć to wpływ na język, który preferuję. Myślę jednak, że język nie ma tak naprawdę znaczenia, jeżeli tekst jest dobry. Osobiście lubię śpiewać i po estońsku i po angielsku, ale czasami czuję, że pisanie tekstów po angielsku jest łatwiejsze.

Your song „Smile” (co-wrote by you) is in English, that means you had to pay more to submit such song to Eesti Laul. Do you prefer to sing in Estonian or English?

It’s really weird that we had to pay more money to submit a song in English. Eurovision is an international event and it would make sense that the song representing a nation would be international also. I’ve been told that I communicate better on stage when we do a show for an English speaking crowd. I’ve lived abroad for almost half my life, studying only in English for 7 years, so that might have had an influence on the language I prefer. I think the language that you sing in doesn’t really matter if the lyrics are good. I, personally, like singing in both Estonian and English, but sometimes I feel that writing lyrics in English is easier.

marko2W klipie do „Smile” możemy zobaczyć Cię tańczącego. Czy to zwiastun Twojej prezentacji scenicznej podczas półfinału? Czego możemy się po Tobie spodziewać?

Muszę przyznać, że nie jestem wcale dobrym tancerzem! Jest to zdecydowanie umiejętność, nad którą muszę jeszcze sporo pracować zanim wejdę na scenę półfinału. Na szczęście mam wspaniałego choreografa ze sporą dozą cierpliwości! Myślę, że prezentacja sceniczna jest bardzo ważna, by wyróżnić się spośród innych artystów, ale to co koniec końców jest najważniejsze to piosenka i wykonanie. „Smile” to piosenka z mnóstwem słów i ograniczonym czasem na wzięcie oddechu, więc chcę być pewien, że wokalnie prezentacja będzie perfekcyjna. Myślę, że moja ekipa ma parę asów w rękawie na półfinał. Stawka konkursowa jest bardzo silna, a ja jestem fanem wielu wykonawców i cenię ich jako performerów, ale planuję ciężko pracować, by mieć pewność, że „Smile” dostanie się do finału!

In the videoclip to „Smile” we can see you dancing. Is this the teaser of your stage presentation during the semifinal? What can we expect from you?

I have to admit that I’m not that great of a dancer! It’s definitely a skill that I have to work on before taking the stage in the semi-final. Fortunately I have a great choreographer that has a lot of patience! I think that the stage show is very important to make yourself stand out from the other artists but what’s most important at the end of the day is the song and the vocal performance. “Smile” is a song that’s got a lot of words and a limited amount of places to breathe, so I want to make sure that my vocal presentation is perfect. But I think our team has a few tricks up their sleeve for the semifinal also. The competition is very strong, I am a fan of the other artist and admire them as performers, however I plan to work very hard to make sure “Smile” gets into the final 🙂.

marko3Jaki jest Twój główny cel podczas Eesti Laul 2019?

Myślę, że głównym celem będzie po prostu dorosnąć jako artysta. Czuję, że jest naprawdę trudno przebić się w przemyśle muzycznym, zwłaszcza osobie, która jeszcze nie ma znanego nazwiska i nie jest popularna. Aktualnie moim zadaniem jest promować siebie jako artystę i sprawić, że ludzie będą kojarzyć moje imię. Liczę na nawiązanie wielu nowych kontaktów i, być może, współpracę ze spotkanymi artystami. Oczywiście w tym momencie moim największym celem jest awans do finału Eesti Laul i sprawdzenie, jaką drogę to później dla mnie wytyczy.

What is your main goal in Eesti Laul 2019?

I think the main goal would be just to grow as an artist. I feel like it’s really difficult to make it in the music industry, especially as an artist that hasn’t made their name yet or who isn’t as popular. Right now the task is to promote myself as an artist and make my name known. I hope to create a lot of new contacts and hopefully in the future maybe even collaborate with the artists that I meet. Of course my biggest goal at the moment is to get into the finals of Eesti Laul and see where the road takes me from there.

Który utwór z Eurowizji jest Twoim ulubionym i dlaczego?

Jest ich tak wiele! Bardzo podobał mi się „That’s How You Write a Song” Alexandra Rybaka, miał naprawdę fajne funky brzmienie i był po prostu zabawny! Inny utwór, którzy teraz przychodzi mi do głowy to „Heroes” Mansa Zelmerlowa. Bardzo lubię moc tej piosenki. Utwór, o którym po prostu muszę wspomnieć to „Kuula” Otta Leplanda. Co za wspaniała, mocna ballada! W końcu utwór, który zdobył serca wielu fanów – „Amar Pelos Dois” Salvadora Sobrala – śpiewał całym swoim sercem, a piosenka była po prostu piękna. Zapewne zapomniałem wymienić wielu wspaniałych piosenek, ale te naprawdę utkwiły mi w pamięci.

Which Eurovision song is your favorite and why?

There are so many to choose form! I really enjoyed Alexander Rybak’s “That’s How You Write a Song”, it has a really funky tune and it’s just a fun song! Another song that comes to mind is Måns Zelmerlöw’s “Heroes”. I really like the power the song has. A song that I simply have to mention is Ott Lepland with “Kuula”. What an amazing power ballad! Finally a song that made its way into the hearts of a lot of fans would be Salvador Sobral’s “Amar Pelos Dois”, he sang it with such heart and it was just a beautiful song. I’m probably forgetting a lot of great songs but those are some of the songs that have really stuck in my mind.

Wielu polskich fanów będzie śledzić Eesti Laul 2019 online. Dlaczego to właśnie Ciebie powinni wspierać? 

To chyba najtrudniejsze pytanie spośród wszystkich. Naprawdę mam nadzieję, że ludzie polubią muzykę, którą stworzyłem. To z pewnością marzenie każdego artysty, by opowiedzieć historię, by znaleźć wspólną więź z publicznością. Pisanie piosenek jest dla mnie formą hobby już od wielu lat. W trakcie czułem, że piosenki, które tworzę są wciąż lepsze i lepsze. Wciąż jednak długa droga przede mną i mam jeszcze wiele do nauczenia – osiągnięcie sukcesu w Eesti Laul na pewno mi w tym pomoże. Jeśli fani lubią mnie jako osobę i podoba im się moja muzyka, liczę na to, że będą mnie wspierać. Jeśli lubicie piosenkę, możecie też polubić mój profil na Facebooku i Instagramie, gdzie będę wrzucał wszystko co związane z moją przygodą preselekcyjną i oczywiście informacje o kolejnych utworach czy koncertach.

Many Polish fans will follow Eesti Laul 2019 online. Why they should support you?

This is probably the hardest question of them all. I really hope that people will like the music that I write. That’s every artist’s dream really, to tell a story, to connect with the audience on some level. For me, writing songs has been a hobby for a long time. It’s been a process where I feel like the songs are getting better and better. There is a long way to go still and I have a lot to learn and being successful at Eesti Laul will help on that journey. If the fans like me as a person and enjoy my music then I hope that they will support me also. So if you like the song then you can like my facebook page and my Instagram where I’ll post behind the scenes footage of my Eesti Laul journey and of course information about upcoming songs and concerts.

marko4Czy byłeś kiedyś w Polsce? Co sądzisz o naszym kraju? Znasz może polskich wykonawców?

Całkiem niedawno odwiedziłem Warszawę, byłem tam parę dni i widziałem sporą część miasta. Piłem piwo nad rzeką, byłem nawet na szczycie Warsaw Spire, jadłem pierogi, widziałem ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej – było wspaniale i chciałbym jeszcze kiedyś tu wrócić! Słyszałem parę utworów Margaret, które mi się spodobały, ale muszę przyznać, że nie znam zbyt wielu polskich muzyków. Jeśli macie jakieś propozycje, bardzo chętnie się z nimi zapoznam!

Have you even been in Poland? What do you think about our country? Do you know some singers or musicians from Poland?

I actually just recently visited Warsaw, stayed there for a couple of days and saw a fair bit of the city. Had some beers by the river, got to visit the platform at the top of Warsaw Spire, had some pierogi, saw the rooftop botanic gardens of University Of Warsaw, it was a great time and I would love to go back one day! I have heard a few songs from Margaret that I enjoyed, but I have to confess that I don’t know too many Polish musicians. If you have any suggestions then I would be happy to give them a listen! 🙂

 

 

%d blogerów lubi to: