🇦🇱 Znamy skład nowej edycji Festivali i Kenges! Kto będzie reprezentował Albanię w Tel Awiwie?

Telewizja albańska 🇦🇱 potwierdziła, że Festivali i Kenges po raz kolejny będzie użyty jako preselekcje do Eurowizji i już ogłosiła nazwiska zakwalifikowanych wykonawców! Zgodnie z opublikowanym terminarzem, półfinały FiK-u odbędą się w dniach 20-21 grudnia, a wielki finał 22 grudnia. Do festiwalu zgłoszono tylko 54 piosenki, co jest dość słabym wynikiem, zważywszy na wieloletnią tradycję tego wydarzenia oraz fakt, że ubiegłoroczny zwycięzca – Eugent Bushpepa – świetnie poradził sobie na Eurowizji w Lizbonie.

Tradycją jest też to, że w festiwalu co roku mnóstwo jest powracających artystów. W tym roku będzie ich całkiem sporo, zarówno młodego jak i nieco starszego pokolenia. Po raz trzeci w FiK pojawi się Dilan Reka (fot.), który w tym roku był jurorem podczas preselekcji albańskich do JESC, a także podawał albańskie punkty podczas OGAE 2nd Chance Contest. Będzie także Orgesa Zaimi, jedna z faworytek fanów podczas ubiegłorocznego Festivali i Kenges. Wracają też Eliza Hoxha, Kelly, Lorela Sejdini, Soni Malaj (świetny utwór „Eja ne Ballkan” z preselekcji 2004 – niestety niezakwalifikowany do finału) czy Jonida Maliqi, dwukrotna laureatka miejsc w top3 festiwalu. Wokalista Revolt KlanBruno Pallogati po raz pierwszy wystąpi w konkursie solowo.

„Stara gwardia” trzyma się świetnie! O Grand Prix festiwalu po raz enty rywalizować będą takie legendy jak Elton Deda, Bojken Lako, Eranda Libohova, Gjergj Leka i Kujtim Prodani. Nie zabraknie też nowych twarzy i nazwisk, których fani ESC mogą jeszcze nie kojarzyć, np. Aurel Thellimi, Klint Collaku, Klodiana Vata czy Lidia Lufi z „The Voice”. Ku zaskoczeniu wielu fanów, w stawce zabrakło Inis Neziri, która w ubiegłorocznym festiwalu zajęła wysokie, 3. miejsce, a niedawno zdobyła też Grand Prix na festiwalu „Golden Stag” w rumuńskim Braszowie.

Grudniowy Festivali i Kenges będzie już 57. edycją show, które od 2003 roku nieprzerwanie wykorzystywane jest do preselekcji i jednocześnie otwiera cały sezon europejskich wyborów eurowizyjnych. Wzorowany jest na włoskim Sanremo, stąd orkiestra telewizji RTSH, eleganckie stroje, dostojna publika, brak pilnowania ramówki (chociaż z tym już lepiej!), długie Interval Act’y czy śpiewanie w języku narodowym. Festiwal charakteryzuje się też praktycznie brakiem wpływu widzów na wyniki (bodajże raz zorganizowano tam głosowanie internetowe wykorzystane jako jedna punktacja jurorska). Uczestniczą w nim głównie Albańczycy, ale też wykonawcy z Kosowa czy diaspory albańskiej rozsianej po różnych krajach Europy, m.in. z Włoch czy Francji.

Źródło: Eurovision Albania, Wikipedia, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: