🇵🇱 POLSKIE PREMIERY: Podsumowanie września! Wybieramy najlepszy utwór!

Pierwszy miesiąc nowego projektu Dziennika Eurowizyjnego pt. „🇵🇱 Polskie premiery” to prezentacja aż 62 nowych piosenek różnych wykonawców i wielu gatunków. Każdej premierze towarzyszyła ankieta, w której czytelnicy mogli decydować o tym, czy taki utwór powinien być brany pod uwagę w kwestii zgłoszenia do ewentualnych preselekcji lub udziału w Eurowizji. Serdecznie dziękuję za wszystkie nadesłane propozycje i oddane głosy – na podstawie wyników powstała lista 10 piosenek, które zdobyły najwięcej głosów na „TAK”! Te utwory trafiają do finałowego etapu podsumowania czyli głosowania, w którym wybierać będziemy najlepszą wrześniową premierę! Oto te utwory (w kolejności alf.):

Na dziesięć piosenek głosować można w ankiecie poniżej oraz na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego. Dodatkowo wpływ na wyniki będą mieć też „jurorzy” zagraniczni, złożeni z wykonawców, kompozytorów i fanów Eurowizji. Głosowanie potrwa do niedzieli, a oficjalna prezentacja najlepszej premiery września odbędzie się w poniedziałek 8 października. Serdecznie zapraszam do udziału w głosowaniu i, przede wszystkim, posłuchania piosenek. Playlista i ankieta (możliwość wielokrotnego wyboru) dostępne są poniżej:

Najwyższy wynik głosowań w I rundzie to 57% na „TAK” dla wykonawcy i dla piosenki. Najniższy, ale kwalifikujący do czołowej dziesiątki to 40% głosów na „TAK”. Zaraz pod kreską znalazła się Nosowska z „Nagasaki” (39%). Co ciekawe, w top10 znalazły się tylko utwory polskojęzyczne, a najwyżej oceniona piosenka po angielsku to „Fall” Melo.Kids ft. Kata Kozma – propozycja zajęła w zestawieniu 16. miejsce z wynikiem 30%. W najlepszej dziesiątce nie ma żadnego wykonawcy, który związany byłby wcześniej z preselekcjami czy Eurowizją. Piosenkę Żelki skomponował Juliusz Kamil, który napisze utwór na Eurowizję Junior dla Roksany Węgiel, z kolei Daria Zawiałow została ostatnio zapytana o możliwość walki o ESC, jednak uznała, że nie podoba jej się taka forma muzycznej rywalizacji. Wielu fanów widziałoby na Eurowizji kontrowersyjną SexMasterkę, ale jest mało prawdopodobne, by Telewizja Polska chciała współpracować z wokalistką o takim wizerunku.

We wrześniowych premierach nie zabrakło byłych reprezentantów Polski na Eurowizji. Michał Szpak był pierwszym wykonawcą prezentowanym w ramach cyklu, ale jego ballada „Rainbow” zdobyła tylko 29% głosów na „TAK”. 47% czytelników chciałoby ponownego udziału Michała Szpaka w preselekcjach, ale z innym utworem (co poniekąd zapowiedział sam wokalista). 24% w ogóle nie chce, by Szpak wracał do konkursu. Fatalnie wypadła nowa piosenka Cleo pt. „Film”. Utwór uzbierał jedynie 13% pozytywnych głosów, a 42% czytelników była na „NIE”. 45% kibicuje Cleo w jej powrocie na Eurowizję, ale poczeka na lepszą piosenkę. „Va Banque” Magdaleny Tul miał 21% głosów na „TAK” i aż 68% głosów na „NIE”. W odróżnieniu od Szpaka czy Cleo, w przypadku Magdaleny czytelnicy nie chcą jej powrotu do selekcji i Eurowizji – taką opcję popiera tylko 11% głosujących. Nędznie wypadły w głosowaniu najnowsze piosenki grupy Łzy, w której wokalistką jest Sara Chmiel, tegoroczna polska chórzystka eurowizyjna, a prywatnie żona Gromee’go. Żadna z propozycji Łez nie otrzymała więcej niż 8% pozytywnych głosów, ale 34% czytelników uważa, że Sara Chmiel mogłaby startować w preselekcjach solowo, z piosenką napisaną przez swojego męża.

Nosowska była w zestawieniu pierwsza „pod kreską”, ale dość wysoko oceniono też znacznie mniej znanych wykonawców np. Yoko Chanel (36,5% pozytywnych głosów) czy Marcina Spennera (36%). W czołowej dwudziestce znalazły się te najpopularniejsze gwiazdy – Ania Dąbrowska (33% za piosenką „Serce nie sługa”, a 41% za Anią, ale z inną piosenką) czy Ewa Farna (29% za piosenką „Interakcja”, 35% za udziałem Ewy z inną piosenką, a tylko 5% popiera możliwość reprezentowania Czech przez tę wokalistkę). Stosunkowo dobrze poradziła sobie żona Artura BorucaMannei (28%) czy Leszek Stanek (30%). Chociaż  w top10 przeważa muzyka elektroniczna i popowa, to jest tam reprezentant hip-hopowy (Otsochodzi), a duet Białas & Lanek zajęli w zestawieniu 15. miejsce z 33% pozytywnych głosów. Wśród wykonawców prezentujących swoje premiery nie zabrakło takich, którzy otwarcie mówią o planowanym zgłoszeniu się do preselekcji. Niestety Oscar Jensen czy Piotr Małkiewicz nie otrzymali zbyt wielu pozytywnych głosów, ale kto wie – może z innymi utworami poradzą sobie lepiej. Porażkę poniosła młodociana formacja My3 – wszystkie trzy utwory osiągnęły bardzo słaby wynik (mniej niż 8% głosów na „TAK”).

Nadal możecie zgłaszać nowe polskie utwory, które zaprezentowane zostaną w kolejnych odsłonach cyklu „Polskie Premiery” i brane będą pod uwagę w październikowym zestawieniu.  Propozycje utworów wysyłajcie na blazewicz.poczta@gmail.com, poprzez Facebooka lub Instagrama (dziennik_eurowizyjny). Wszystkie poprzednie części cyklu znajdziecie w archiwum TUTAJ.

<span>%d</span> blogerów lubi to: