ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: ISLANDIA (איסלנד) – ARI „Our Choice” – spodziewany rezultat wyspiarzy

Na koniec cyklu „Analizy Wyników” Islandia, która znalazła się na dnie półfinału! Kto głosował na „Our Choice”? Jak punkty rozdzieliła Islandia? Sprawdź statystyki i historię kraju na Eurowizji! 

Pora na ostatni odcinek cyklu „Analiza Wyników” Eurowizji 2018 i kraj, którego na dnie spodziewali się niemal wszyscy. Ari Olafsson, chociaż niezwykle sympatyczny i utalentowany, nie miał szans na awans gdyż większość fanów bardzo słabo oceniała jego balladę „Our Choice”. Nie pomogły ciekawy konferencje prasowe, występy na wielu eurowizyjnych eventach czy nawet płacz wokalisty po występie. Ari zajął ostatnie, 19. miejsce w I półfinale otrzymując jedynie 15 punktów, czyli o 9 mniej niż Macedonia. Zarówno widzowie jak i jurorzy zgodzili się co do tej pozycji, przy czym widzowie w ogóle nie dali mu żadnego punktu. Jurorzy przyznali 15, czyli o 3 mniej niż Macedonii. 7 punktów dała komisja z Białorusi, 4 z Czech, 2 z Macedonii i po jednym ze Szwajcarii i Belgii. Islandia to jedyny kraj, który nie otrzymał żadnego punktu w televotingu podczas tegorocznej Eurowizji.

Widzowie z Islandii 12 punktów w półfinale przyznali Czechom, drugie miejsce zajęła Finlandia, a trzecie Izrael. Cypr był szósty, natomiast do top5 weszły Austria i Estonia. Najniżej oceniono Macedonię. Jurorom najbardziej spodobała się Albania, drugie miejsce przyznali Izraelowi, a trzecie Irlandii, do top5 wpuszczając też Austrię i Estonię. Najsłabiej oceniona została Białoruś, chociaż to właśnie komisja z tego kraju dała ponad połowę wszystkich punktów zdobytych przez Islandię.

Różnice między widzami a jurorami

W finale widzowie zagłosowali już bardziej regionalnie, 12 punktów dając Danii. 10 trafiło do Czech, a 8 do Niemiec. Izrael i Francja były w top5, Cypr był 10., Norwegia 7., a Szwecja dziewiąta. Najmniejszym poparciem cieszyła się Portugalia, a przedostatnie miejsce przypadło Albanii, która w głosowaniu jurorów zajęła 2. miejsce przegrywając tylko z Austrią. Trzecie miejsce w głosowaniu komisji miał Izrael. Estonia i Niemcy w top5, Szwecja była szósta, Finlandia 12., Dania 16., a Norwegia dopiero 21. Ostatnie miejsce przyznano…dość zaskakująco…Bułgarii.

Islandia do tej pory swoim największym sukcesem cieszyła się w 1999 i w 2009 – zajmowała wtedy 2. miejsce. W latach 1989 i 2001 była natomiast ostatnia, w obydwu przypadkach na 22. miejscu, z czego w 1989 bez żadnych punktów. Na etapie półfinałowym Yohanna wygrała półfinał w Moskwie, z kolei Hera Bjork rok później była trzecia, zajmując jednak tylko 19. miejsce w finale. Rezultat Olafssona jest najgorszym w historii i pierwszym przypadkiem, gdy Islandia w półfinale zajmuje ostatnie miejsce. Do tej pory najsłabszym wynikiem półfinałowym był rezultat Selmy z 2005 roku – miejsce 16.

We wrześniu 1962 roku ówczesny premier Izraela po raz pierwszy odwiedził Islandię, z kolei dwa lata później prezydent Islandii po raz pierwszy odbył oficjalną wizytę w Izraelu. Od lat dziewięćdziesiątych Islandia zaczęła być sporym wsparciem dla narodów walczących o niepodległość, jednocześnie będąc adwokatem w walce o pokój między Izraelem a Palestyną przy popieraniu niepodległości Palestyny. We wrześniu 2015 roku w Rejkjawiku głosowano za bojkotem izraelskich produktów w związku z okupacją terenów palestyńskich, co skrytykowane zostało przez rząd Islandii. Minister Spraw Zagranicznych ogłosił, że decyzja władz stolicy nie jest zgodna z prowadzoną przez Islandię strategią polityki zagranicznej i nie odzwierciedla stosunków Islandii z Izraelem. Po tych kontrowersjach decyzja stolicy o bojkocie została cofnięta.

Wszystkie poprzednie odcinki serii dostępne są TUTAJ.

%d blogerów lubi to: