ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: GRUZJA (גאורגיה) – IRIAO „For you” – eksperyment się nie powiódł

Formacja Iriao wypadła profesjonalnie, ale nie została doceniona przez Europę. Które kraje głosowały na Gruzję, jak głosowali Gruzini? Sprawdź statystyki dla tego kraju! To już przedostatnia część cyklu! 

Gruzini często idą pod prąd i często ryzykują. W tym roku postawili na polifonię, muzykę etno, jazz, a przede wszystkim na język narodowy. W kwestii tekstu utworu podobnie zrobiła w tym roku Armenia i niestety obydwa kraje skończyły rywalizację w półfinale. Gruziński Ethno-Jazz Band Iriao z „For You” zajął w II półfinale ostatnie, 18. miejsce zdobywając 24 punkty, 4 mniej od San Marino. W głosowaniu publiczności Gruzja miała 13 punktów i 17. miejsce – o 1 mniej niż San Marino i Łotwa, ale 5 więcej niż Malta. U jurorów Iriao zajęli ostatnie miejsce i otrzymali 11 punktów – 3 mniej niż San Marino i Rosja. Widzowie z Łotwy i Ukrainy dali 5 punktów, a Rosja przyznała 3. W głosowaniu jurorów Ukraińcy dali Gruzji aż 8 punktów, Łotwa dorzuciła 2, a Węgry 1.

Gruzińska publika najbardziej polubiła w półfinale Mołdawię i to jej dała 12 punktów. Druga była Ukraina, a trzecia Rumunia. Łotwa i Rosja weszły do top5. Polska piosenka zajęła jedynie 14. miejsce, a ostatnia w grupie była Czarnogóra. W głosowaniu jurorów zdecydowanie wygrała Szwecja, drugie miejsce przypadło Holandii, a trzecie Łotwie. Ukraina była czwarta, Polska 13. (przedział miejsc od 9. do 17.), Rosja piętnasta, a Czarnogóra ostatnia.

Widzowie przewidzieli top2

W wielkim finale Gruzini postawili na zwycięski Izrael, drugie miejsce w televotingu miał Cypr, a trzecie Ukraina. Litwa i Estonia weszły do czołowej piątki. Na najniższych miejscach rankingu Słowenia i Portugalia. U jurorów znów wygrała Szwecja (tym razem bez pełnej zgodności), drugie miejsce otrzymała Estonia, a trzecie Austria. Zwycięski Izrael był ósmy, a Cypr…przedostatni! Słabo wypadła także Ukraina, której przyznano 20. miejsce. Na najniższym była…Mołdawia, która od widzów miała 8. miejsce.

Chociaż Gruzja to zdecydowane mocarstwo Eurowizji Junior, w dorosłym konkursie radzi sobie słabo i jest zdecydowanie najniżej ocenianym krajem Zakaukazia. W finale najlepiej wypadła w latach 2009-2010 gdy zajmowała 9. miejsca. W 2016 roku zajęła 20. miejsce i była to najniższa finałowa pozycja, zresztą przez kolejne dwa lata Gruzji w ogóle nie było w finale. W półfinałach raz zajęła 3. miejsce (2010), a wynik Iriao to najgorszy rezultat w historii. Tym samym przebił wynik z Kopenhagi, gdzie The Shin z Mariko również byli na ostatnim miejscu, ale była to wtedy pozycja 15.

Stosunki gruzińsko-izraelskie nawiązano w 1992 roku. Aktualnie ok. 120 tys. gruzińskich Żydów żyje w Izraelu, a 13 tys. w Gruzji. W trakcie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku Izrael opowiedział się za integralnym terytorium kraju i nie godził na odłączenie zbuntowanych republik Abchazji i Osetii Płd. W 2010 roku Gruzja i Izrael podpisały umowy dotyczące rozwoju ruchu turystycznego pomiędzy tymi państwami.

%d blogerów lubi to: